Bratislava Mozart Festival 2017 otvorí ,,Hudba medzi kolkami“

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – V dňoch 15. – 27. októbra 2017 sa v Bratislave uskutoční 4. ročník hudobného podujatia Bratislava Mozart Festival, ktorý bude pozostávať zo štyroch koncertov v interpretácii domácich aj zahraničných umelcov. Jeden z tohtoročných koncertov bude venovaný významným slovenským skladateľom Johannovi Nepomukovi Hummelovi a Jurajovi Družeckému. Na festivale nebude ani tento rok chýbať Mozartovo Requiem.

Bratislava Mozart Festival nadväzuje na niekdajší hudobný festival Mozartove dni, ktorého zakladateľom bol slovenský muzikológ Pavol Polák. Ambíciou organizátorov je každoročne ponúknuť výber z rozličných mozartovych diel, vytvárať nápaditú dramaturgiu a koncerty formovať do podoby spoločenských eventov. ,,Festival poskytne inovatívnu dramaturgiu a špičkových interpretov, koncerty s pohostením a odborným slovom v reprezentatívnych koncertných priestoroch Bratislavy. Krásnou harmonickou hudbou osloví tradičných milovníkov hudby aj širšiu bratislavskú kultúrnu verejnosť“, uviedla Barbora Šebestová z občianskeho združenia Spoločnosť Theodora Lotza, ktoré je organizátorom festivalu.

Wolfgang Amadeus Mozart, portrét,
olejomaľba od Barbary Krafftovej (1764 – 1825) z roku 1819

Bratislava Mozart Festival 2017 ponúkne štyri koncerty, na ktorých budú uvedené významné diela Wolfganga Amadea Mozarta, ako Requiem K626, Gran Partita K361, či Kolkárenské trio K498 a ďalšie. Jeden z koncertov bude venovaný významným slovenským skladateľom Johannovi Nepomukovi Hummelovi a Jurajovi Družeckému, z tvorby ktorých uvedú dve veľké skladby skomponované v roku 1809. ,,Na podujatí vystúpia svetoví sólisti ako napríklad belgický hobojový virtuóz Benoît Laurent, maďarská špecialista v hre na historický klavír Petra Somlai, či rakúsky huslista Fritz Kircher. Návštevníci festivalu si budú môcť vypočuť aj koncerty prestížnych komorných ansámblov Collegium Wartberg, Schöllnast consort či Maria Theresia Harmonie„, uvádza Barbora Šebestová.

Otvárací koncert s názvom ,,Hudba medzi kolkami” – 15. 10. 2017 o 18.00 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca – zaujme Mozartovými skladbami, ktoré vznikli pri hre s kolkami v dome slávneho botanika baróna von Jacquina. ,,Na koncerte vystúpi prestížna maďarská špecialista v hre na historický klavír Petra Somlai, trio popredných vokalistov Marelize Gerber, Terézia Kružliaková, Tomáš Šelc a tiež formácia dychových nástrojov Schöllnast consort pod umeleckým vedením Róberta Šebestu. Toto zoskupenie si vypočujeme v rôznych Mozartových skladbách od duet pre dva basetové rohy (Kolkové duetá), cez skladby pre rôznu kombináciu klarinetov a basetových rohov aj so spevákmi, a dokonca zaznie aj päť basetových rohov spolu“, informovala Barbora Šebestová.

Petra Somlai

,,Soirée à Presbourg 1809” – 17. 10. 2017 o 19.00 v koncertnej sieni Dvorana, VŠMU – je koncert venovaný 180. výročiu smrti bratislavského rodáka Johanna Nepomuka Hummela. Zároveň je konfrontáciou dvoch diel ,,bratislavských” autorov, ktoré vznikli v roku 1809. Hummelovo Kvarteto pre klarinet a sláčikové trio a veľká Serenáda Juraja Družeckého, napísaná pre okteto dychových a sláčikových nástrojov uvedie Collegium Wartberg pod umeleckým vedením Jána Krigovského.

Orchester 1756

Mozartova Gran Partita – 20. 10. 2017 o 19.00 v koncertnej sieni Dvorana, VŠMU – je unikátnym dielom pre dychové nástroje, ktoré sa uvádza len výnimočne. ,,Jej nádherná hudba zaznie v mäkkom a farebne bohatom zvuku historických nástrojov Maria Theresia Harmonie pod vedením svetoznámeho belgického hobojistu Benoîta Laurenta.“, uvádza Barbora Šebestová.

Otvárací koncert Bratislava Mozart Festival 2015, Dóm sv. Martina,
foto: Vladimír Slaninka

Mozartovo Requiem – 27. 10. 2017 o 19.00 v Dóme sv. Martina – v štýlovom prednese Orchestra 1756, Chorus XVII a sólistov Salzburskej koncertnej spoločnosti pod vedením dirigenta Konstantina Hillera tvorí dramaturgiu záverečného koncertu Bratislava Mozart Festivalu 2017 v predvečer sviatkov Všetkých svätých a Pamiatky zosnulých.

viac info o koncertoch na FB https://www.facebook.com/BratislavaMozartFestival/

alebo na e-mailovej adrese bamozartfestival@gmail.com

Vstupenky na jednotlivé koncerty je možné zakúpiť v sieti Ticketportal, alebo hodinu pred koncertom primo na mieste konania koncertu. Vstupenky v predpredaji sú za zvýhodnené ceny.

Informovala: Barbora Šebestová, Spoločnosť Theodora Lotza, o. z.

PR článok

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár