Bratislava Mozart Festival 2021 objavuje hudbu z Prešporku

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava Mozart Festival 2021 otvára svoje brány už po ôsmy raz. Organizátori si pre poslucháčov pripravili pestrú paletu koncertov s množstvom originálnej hudby vrátane novodobých premiér viacerých výnimočných opusov. Okrem tradičných koncertov tentoraz návštevníkov čaká aj bohatý sprievodný program v podobe majstrovských tried s renomovanými hudobníkmi či atraktívnej Hudobnej vychádzky. Etablovaný festival prinesie v tradičnom jesennom termíne (29. 10. – 21. 11. 2021) päť koncertných večerov, tri majstrovské triedy či špeciálnu hudobnú vychádzku.

(reklamný článok BMF)

Úvod podujatia bude patriť labutej piesni W. A. Mozarta (1756 – 1791) – Requiem, K. 626. V pietnej atmosfére blížiaceho sa Sviatku všetkých svätých a Pamiatky zosnulých zaznie tento skvost klasicistickej hudobnej tvorby 29. 10. 2021 o 19:00 v Katedrále sv. Martina v podaní Orchestra 1756, zboru Cantus XVII a sólistov Salzburskej koncertnej spoločnosti pod taktovkou dirigenta Konstantina Hillera.

Meno Johanna Evangelistu Fussa (1777 – 1819) nepatrí v našich končinách k najznámejším, ale jeho hudobný odkaz je určite hodný pozornosti. Tomuto v Prešporku pôsobiacemu kapelníkovi a skladateľovi je venovaný nasledujúci festivalový koncert s názvom FUSS: Notturno en Quatuor. Program pozostáva zo štyroch kvartet pre rôzne nástrojové obsadenie, z ktorých Kvarteto G dur pre flautu a sláčikové trio zaznie vo svojej novodobej premiére. 4. 11. 2021 o 19:00 v Koncertnej sieni Klarisky sa na koncerte ako sólisti predstavia Martina Bernášková na flaute, Martin Krajčo na gitare a Róbert Šebesta na klarinete a basetovom rohu v sprievode súboru Musica aeterna.

Pandolfis Consort, foto: archív súboru

Tretí festivalový večer MOZART Dr. Lichtenthala zaujíma medzi ostatnými špeciálne postavenie – je posledným z odložených koncertov Bratislava Mozart Festivalu 2020. Opäť sa spája s hudobnými dejinami Bratislavy, a to prostredníctvom ústrednej postavy svojej dramaturgie – prešporského rodáka Petra Lichtenthala (1780 – 1853). Doktor, skladateľ, aranžér a autor mnohých širokospektrálne zameraných publikácií bol mimoriadne fascinovaný hudbou W. A. Mozarta a viaceré jeho kompozície upravil v rámci vtedajšej rozšírenej praxe rearanžovania pre menšie nástrojové obsadenia. Ansámbel Pandolfis Consort s rumunskou sólistkou Aureliou Vişovan na kladivkovom klavíri predstavia túto pozoruhodnú autorskú fúziu na koncerte 12. 11. 2021 o 19:00 v Koncertnej sieni Dvorana VŠMU.

Wolfgang Amadeus Mozart počas svojho života podnikol viaceré zahraničné cesty, vďaka ktorým spoznal mnoho významných a vplyvných ľudí. Jedným z nich bol aj flautový virtuóz Johann Baptist Wendling, ktorého hráčske majstrovstvo na mladého skladateľa silno zapôsobilo. Mozart následne skomponoval štyri podmanivé flautové kvartetá, ktoré v súčasnosti na koncertoch či nahrávkach dopĺňa aj Hobojové kvarteto G dur, K. 370 v úprave pre flautu a sláčikové trio. Priezračná hudba týchto opusov bude dominovať štvrtému festivalovému večeru s názvom MOZART: Flautové kvartetá, ktorý sa uskutoční 16. 11. 2021 v Moyzesovej sieni o 19:00 v podaní špičkových umelcov medzinárodného zoskupenia Karel Valter & Friends.

Karel Valter and Friends: foto: Horst Wagner

Záverečný koncert ôsmeho ročníka festivalu GRAND HARMONIE MUSIQUE Hommage à Anton Zimmermann vzdáva hold jubilujúcemu skladateľovi, tiež úzko spätému s Bratislavou, Antonovi Zimmermannovi (1741 – 1781) v hudobnej koláži s jeho súčasníkmi Josephom Haydnom (1732 – 1809) a Johannom Matthiasom Spergerom (1750 – 1812). Dramaturgia je zostavená z kompozícií určených typickým klasicistickým dobovým zoskupeniam dychových nástrojov Harmoniemusik, ktorých sprítomnenia sa na koncerte zhostí formácia Schöllnast Consort. 21. 11. 2021 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca zaznejú vo svojich novodobých premiérach až štyri z piatich uvádzaných diel.

Podujatie Bratislava Mozart Festival 2021 okrem koncertov tento rok prináša aj tri majstrovské triedy: Aurelia Vişovan na kladivkovom klavíri 11. 11. 2021 (VŠMU), Karel Valter s flautou traverso 16. 11. 2021 (Cirkevné konzervatórium) a Róbert Šebesta s historickými klarinetmi 24. 11. 2021 (VŠMU). Spestrením festivalu bude 4. 11. 2021 špeciálna hudobná vychádzka s názvom Príbeh hudby v Prešporku 18. storočia s odborným sprievodom Zuzany Godárovej.

Aurelia Visovan, kladivkovy klavír, zdroj foto: www.aureliavisovan.com

Hlavný organizátor podujatia Bratislava Mozart Festival je Spoločnosť Theodora Lotza, o.z.. Partnermi podujatia sú: Hudobný fond, Mestská časť Bratislava – Staré Mesto, Nadácia Tatra banky, Nadácia SPP, BKIS, koncerty 4. a 21.11. z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Podujatie sa koná podľa aktuálneho kultúrneho Covid semaforu v režime KZ – kompletne zaočkovaní (s výnimkou hudobnej vychádzky, ktorá je v režime OTP) s dodržaním všetkých nariadených protiepidemických opatrení RÚVZ.

Aktuálne informácie nájdete na stránkach: www.facebook.com/BratislavaMozartFestival a www.bratislavamozartfestival.sk

Zmena programu vyhradená.

Autorka textu: Lenka Fišerová

Archív Bratislava Mozart Festival

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár