Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

26. októbra 2022 redakcia Sezóna 2022/2023

Bratislava Mozart Festival 2022

Bratislava Mozart Festival, ilustračné foto: Martina Šimkovičová
Veľkosť písma
A
A
A
Umelecký súboj kvintet dvoch velikánov 18. storočia, Družeckého komorné opusy, spomienky na Mozartovu najranejšiu tvorbu z rodného Salzburgu či už tradičné Requiem. To všetko a mnoho ďalšieho prinesie deviaty ročník Bratislava Mozart Festivalu 2022.

(PR článok, Spoločnosť Theodora Lotza, o. z.)

Bratislava Mozart Festival si vybudoval za roky pôsobenia svoju hudobnú tradíciu i každoročne sa rozširujúce publikum. Najnovší ročník prinesie sériu štyroch koncertov, ktoré na jeseň 2022 prispejú do ponuky kultúrneho vyžitia hlavného mesta svojou vysokou interpretačnou i obsahovou kvalitou a pestrým sprievodným programom.

Bratislava Mozart Festival, Requiem, foto: Tomáš Kuša/BMF

Ako už býva zvykom, podujatie otvorí Requiem, KV 626 Wolfganga Amadea Mozarta. Skladateľ v ňom mimoriadne citlivo reaguje na mnohé otázky vynárajúce sa nielen na konci ľudského života. Dielo plné kontrastov, monumentálnosť i subtílnosť, bázeň, zraniteľnosť, ale i nádej a pokojné zmierenie, to všetko zaznie 28. októbra o 19:00 v Katedrále sv. Martina pod umeleckým vedením Konstantina Hillera v interpretácii Orchestra 1756, zboru Cantus XVII a sólistov Salzburskej koncertnej spoločnosti.

Úvodný koncert tak ponúkne možnosť stíšenia pred nadchádzajúcimi sviatkami Všetkých svätých a Pamiatky zosnulých. V tomto roku chceme toto duchovne nezastupiteľné dielo venovať pamiatke obetí vojny na Ukrajine.

Druhý večer podujatia. Dvaja skladateľskí géniovia. Dva fantastické, netradičné komorné opusy. I tak by sa dal charakterizovať koncert Mozart versus Beethoven, ktorý sa odohrá 6. novembra 2022 o 19:00 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave. Úlohy interpretov sa zhostí poľská formácia Warsaw Harmony. Mozartovo Kvinteto Es dur KV 452 pre klavír, hoboj, klarinet, invenčný roh a fagot a Beethovenovo Kvinteto Es dur op. 16 v rovnakom nástrojovom obsadení očaria okrem nevšednej inštrumentácie aj zvukovou premenlivosťou, tematickou invenčnosťou a harmonickou originalitou.

Warsaw Harmony, zdroj foto: BMF

Po svojom pôsobení v Prešporku sa skladateľ Juraj Družecký presunul so svojím vtedajším zamestnávateľom, kardinálom prímasom Batthyányom, do Pešti a neskôr do Budína, kde vstúpil do služieb palatína Jozefa Antona Jána na post hudobného riaditeľa a skladateľa dychového okteta.

Z tohto obdobia pochádzajú aj komorné skladby, ktoré zaznejú v podaní českého zoskupenia Musica Florea a jeho hostí 13. novembra 2022 o 19:00 v Koncertnej sieni Klarisky v Bratislave. Kvartetá pre rôzne nástrojové obsadenie i bohatšie inštrumentovaná Serenáda Es dur budú tvoriť inšpiratívny program tretieho koncertu podujatia s názvom Družecký v Budíne.

Musica Florea, zdroj foto: FB

Záverečný večer Bratislava Mozart Festivalu 2022 bude opäť patriť hudbe Wolfganga Amadea Mozarta. Dramaturgia koncertu Mozart v Salzburgu prinesie pohľad do duše mladého skladateľa tesne na prahu dospelosti. Rané diela vznikali v inšpirácii talianskym hudobným štýlom, ktorý mal Mozart možnosť priamo zakúsiť pri svojich troch cestách Apeninským polostrovom.

Okrem inštrumentálnej hudby ozvláštni večer aj skladateľova vokálna tvorba prezentovaná pôvabnými sopránovými áriami. Koncert sa uskutoční 19. novembra 2022 o 19:00 v Moyzesovej sieni v podaní Bratislava Mozart Orchestra pod umeleckým vedením Petra Spišského. Ako sólisti sa predstavia Helena Schuback, soprán a Javier Zafra, fagot.

Peter Spišský, Helena Schuback, Javier Zafra

Bratislava Mozart Festival ponúkne okrem koncertných večerov aj bohatý sprievodný program zostavený predovšetkým z majstrovských tried zahraničných i domácich festivalových interpretov a špeciálnej hudobnej vychádzky po Bratislave s profesionálnou sprievodkyňou Zuzanou Godárovou.

Viac informácií o koncertoch nájdete na www.bratislavamozartfestival.sk

FB stránka

Vstupenky v sieti Ticketportal a hodinu pred koncertom na mieste konania.

Organizátorom BMF je Spoločnosť Theodora Lotza, o. z. Festival z verejných zdrojov ako hlavný partner podporil Fond na podporu umenia. Partnermi festivalu sú Nadácia mesta Bratislava, Bratislavský samosprávny kraj, Hudobný fond, Salzburger Konzertgesellschaft m.b.H. Spoluorganizátorom je Bratislavské kultúrne a informačné stredisko.

PR článok, text: Lenka Fišerová

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024