Bratislava zažije svetový moderný balet

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Do Bratislavy zavítajú v júni svetové tanečné telesá a špičkoví slovenskí tanečníci pôsobiaci v zahraničí. Od 8. do 11. júna 2017 ich divákom predstaví medzinárodný tanečný festival CHOREA. Ideou festivalu je pripomenúť Slovensku, akých kvalitných umelcov má v popredných svetových súboroch a tiež priblížiť slovenskému divákovi aktuálne dianie na svetovej scéne moderného baletu. Festival vyvrcholí Open Air GALA.

V Bratislave sa počas troch večerov predstavia Ballet Finland, Chorvátske národné divadlo Split a Laleget Danza z Mexico City. Štvrtý večer bude patriť jedinečnému open air galavečeru – Chorea gala na nábreží Dunaja. Ambíciou festivalu je vytvoriť tradíciu a priblížiť svetové tanečné umenie divákom na Slovensku. „Vo svete sa stretávame s mnohými zaujímavými a kvalitnými súbormi a chceme sme preto umožniť slovenskému publiku, aby sa s nimi zoznámilo. Dramaturgiou sme sa nesnažili vyberať za diváka, posudzovali sme len profesionálnu úroveň a je nám potešením, že môžeme na domácich doskách uviesť aj vynikajúcich slovenských umelcov, ktorí vo svete šíria dobré meno slovenského tanca,“ povedal Ján Ďurovčík, umelecký garant festivalu. Organizátorom je občianske združenie tanec, záštitu nad festivalom prevzal primátor hlavného mesta Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Ballet Finland

Festival odštartuje 8. júna v Divadle Tower Stage predstavením Ballet Finland. Pod vedením choreografa a umeleckého riaditeľa Villeho Valkonena predstaví choreografie Seven a Red Light Drowning. Seven je poctou fínskemu skladateľovi Jeanovi Sibeliovi a jeho poslednému dielu – 7. symfónii, zatiaľ čo Red Light Drowning je moderná súhra videoprojekcií a tanca. „Na Slovensku sme nikdy nevystupovali, preto sa veľmi tešíme na bratislavské publikum,“ odkazuje Ville Valkonen.

O súbore

Publikum by pri sledovaní predstavenia malo okúsiť zaujímavé a príjemné zážitky. Zážitky, ktoré prebudia pocity, názory, ktoré sú po predstavení dobrou témou rozhovoru. Tieto zážitky nám ponúkajú krátku prestávku od nášho každodenného zhonu. S týmto zámerom umelecký riaditeľ Ville Valkonen zostavil terajší súbor Ballet Finland, aby tvorili špičkový moderný balet. Súbor tvoria talentovaní a pracovití tanečníci s profesionálnym baletným vzdelaním. Predvádzajú množstvo rôznych choreografií, ktoré vzbudzujú nový záujem o balet ako taký vo Fínsku aj vo svete.

Ballet Finland

Ville Valkonen, umelecký riaditeľ, choreograf

Ville Valkonen vyštudoval tanec na Fínskej národnej škole opery a baletu v roku 2007. Neskôr tancoval Estónskom národnom balete, Fínskom národnom balete a mnohých divadlách v Anglicku a Nemecku. Ako choreograf začal svoju kariéru predstavením Shining, ktoré malo premiéru v Norimberskom štátnom divadle v roku 2011. Jeho kariéra choreografa neskôr pokračovala v Ballet Finland, Fínskom národnom balete a Fínskej národnej škole opery a baletu. Medzi jeho najznámejšie diela patrí Seven (s Ballet Finland), Cluster of Flowers (Fínska národná škola opery a baletu) a So You Think You Can Muuv (spolupráca Fínskeho národného baletu a Ballet Finland). Ville sa pridal k Ballet Finalnd v roku 2012 ako tanečník. V roku 2014 začal pôsobiť ako umelecký riaditeľ súboru, stále ako aktívny tanečník a choreograf. „Keď tancujem, moja duša je slobodná a starosti zmiznú. Tanec je spôsob vyjadrenia, ktorému sa poddávam. Je to únik z každodenného života, moment tvorený snami a láskou.“

O predstavení

Seven je choreografia, ktorá skladá poctu fínskemu veľmajstrovi hudobnej kompozície Jeanovi Sibleliovi. Sedem tanečníkov interpretuje Sibeliovu poslednú skladbu – 7. symfóniu – a prinášajú škálu emócií, krásu a záblesky ľudského života na javisku, prostredníctvom moderného baletu. Red Light Drowning prináša choreografiu spojenú s videoprojekciami. Tancujú spolu ruka v ruke a berú vás na cestu červeným svetlom. Ako hlboko sa dokážete ponoriť, keď vás pohltí tvorivosť?

Chorvátske národné divadlo zo Splitu

Chorvátske národné divadlo zo Splitu o deň neskôr, 9. júna v Divadle Tower Stage, predvedie moderný balet 5 to 12 v réžii a choreografii Igora Kirova, umeleckého riaditeľa baletu. Lyrické obrazy plné úvah o hre menom život na pozadí temperamentnej balkánskej hudby prinesie do Bratislavy kus južnej Európy.

O súbore

,,Vždy sme obdivovali energického človeka stojacelo na javisku, ktorý dramaticky napáda nezmyselné normy, úzkoprsosť, konformizmus a útlak. Výnimočný estetický a ľudský zážitok z kontaktu so živým umelcom na javisku, kolektívne zamyslenie inšpirované našimi sklamaniami nás vedie k citovým zemetraseniam a z divadla odchádzame silnejší a pripravení konfrontovať sa s realitou. Alebo by sme sa tak aspoň mali cítiť. Má divadlo túto silu aj dnes, v dobre ťažých časov, silu tejto konforntácie? Pozývame vás presvedčiť sa o tom spoločne. Zoznámte sa s Chorvátskym národným divadlom Split!“, Goran Golovko, generálny riaditeľ.

Chorvátske národné divadlo zo Splitu,
foto: Matko Biljak

Igor Kirov, umelecký riaditeľ baletu, choreograf

Igor Kirov sa narodil v Macedónsku, kde vyštudoval Národnú baletnú školu a dokončil svoje tanečné vzdelanie na Rotterdam Dance Academy v Holandsku. Po dvadsaťročnej kariére v rôznych európskych tanečných súboroch sa rozhodol sústrediť na choreografickú kariéru. Od roku 2007 boli jeho diela s Kirov Dance Company ocenené v Pekingu, Las Palmas, Hannoveri, Belehrade, Mississippi a boli uvedené na festivaloch v Macedónsku, Španielsku, Južnej Kórei, USA, Chorvátsku, Rakúsku, Slovinsku, Nemecku, Bosne a Hercegovine a v Srbsku. Kirov vytvoril predstavenia pre súbory vo svete, napr. pre Macedónske národné divadlo, Opera National de Bordeaux, Chorvátske národné divadlo v Splite, Operu Graz, štátne divadlá v Nemecku (Darmstadt, Oldenburg, Mainz, Braunschweig, Nordhausen), Orlando Ballet v USA, Equilibrio Dinamico v Taliansku a mnoho ďalších. Je externým pedagógom na tanečných akadémiách v Mníchove, Belehrade, Skopje a Tokiu. Macedónske ministerstvo kultúry ho vyhlásilo za Umelca roka 2016. Od sezóny 2016/2017 je umeleckým riaditeľom baletu Chorvátskeho národného divadla v Splite.

O predstavení

Moderný balet Igora Kirova s dynamickou hudbou Kirila Džajkovskeho si získal publikum premiérou na 61. Split Summer Festivale a v prvej sezóne ho videlo vyše 7 000 divákov. V hre menom život nás provokujú rôzne impluzy a motívy. V hre menom tanec nás vedie hlavne hudba, v tomto balete citlivo vybratá a vášnivo prežitá Kirilom Džajkovskim, ktorá sa stáva ťažiskovým motívom, ktorý nás vedie do sveta kociek plných farieb, energie a tanca s láskou. Tento svet vysníval Igor Kirov, choreograf predstavenia, ako dokonalú sadu 12 kociek v 12 obrazoch s 12 tanečníkmi. S vedomím, že každý sen o dokonalosti sa môže ľahko rozpadnúť ako domček z karát a začať znova ako nová hra nazvaná 5 to 12.

Laleget Danza

Laleget Danza z Mexico City vedie choreograf a tanečník Diego Vazquez, ktorý spolu s tanečnicou Faizah Grootens zatancujú 10. júna 2017 v Divadle Tower Stage dve choreografie v celovečernom programe. False Cognate je sólo inšpirované rozporuplným vzťahom k Biblii, Pendiente je tanečný duet na motívy knihy Gabriela G. Márqueza Kronika vopred ohlásenej smrti a sľubuje výnimočný multimediálny zážitok s kvadrofónnym zvukom.

Laleget Danza

O súbore

Laleget Danza je súbor mladých tanečníkov a choreografov z rôznych krajín, ktorí sa stretli v Mexico City, aby objavovali súčasný tanec a ponúkli svoj príspevok v duchu dnešnej doby. Za desať rokov intenzívnej práce sa Laleget Danza pod vedením stal jedným z najprestížnejších súborov v Mexiku vďaka svojej originálnej výpravnosti, vysokej technickej úrovni a vzrušujúcim choreografiám. Súbor pravidelne vystupuje na najprestížnejších scénach Mexika ako Palacio de Bellas Artes, Teatro de la Ciudad, Teatro de las Artes, Sala Miguel Covarrubias.

Diego Vázquez, umelecký riaditeľ, choreograf

Od roku 2005 vytvoril 24 choreografií, ktoré sú súčasťou repertoára Laleget Danza a iných mexických súborov ako napríklad National Dance Company of Mexico, Tania Pérez Salas, Jalisco Ballet, Morelos Ballet. Jeho diela sa rôznia, od modernej verzie Luskáčika, Petrušky alebo Nocí od Stravinského, po vlastné diela na hudbu Pärta, Chaveza, Revueltasa, Brahmsa, Chopina a J. S. Bacha. Svoje tanečné štúdium ukončil aj vďaka grantu holandskej vlády a titul BFA získal v CODARTS (Rotterdam Dance Company). Ako tanečník účinkoval v dielach Angelina Perljocaja, Jiřího Kyliána, Itzika Galiliho, Neela Verdoorna, Keitha Derricka-Randolpha, Anabelle Lope Ochoa, Glenna van der Hoffa, Tanie Peréz Salas a Raúla Parrao. Národný fond kultúry a umenia Mexika mu udelil Štipendium mladých umelcov (Jóvenes Creadores).

Laleget Danza

O predstavení

Pendiente je duet inšpirovaný slávnym románom spisovateľa Gabriela García Marqueza Kronika vopred ohlásenej smrti. Adresuje opakujúce sa témy románu ako zakázaná láska, násilie, pomsta a opovrhnutie. Marquezovo dielo, zásadný prvok latinskoamerickej kultúrnej identity, slúži ako spoločný bod pre troch autorov predstavenia: Raúl Maduro, zvukový umelec zo Curaçaa, Diego Vazquéz z Mexika a Faizah Grootens, tanečnica a choreografka zo Curaçaa.

False Cognate je sólo inšpirované choreografovým vzťahom k Biblii a konfrontáciou, ktorú tento vzťah prináša. False Cognate je osobnou cestou, ktorá začína v mysli a vzniká zo zmätenia, ktoré môže vzniknúť počas vnútorného dialógu. Sú v ňom dezinterpretácie a nedorozumenia, ku ktorým človek dospeje, keď uverí klamlivým, iluzórnym alebo záhadným konceptom.

Gala Chorea

Vrcholom festivalu bude Open Air GALA 11. júna, počas ktorého sa po prvýkrát na jednej otvorenej scéne na nábreží Dunaja predstavia špičkoví slovenskí tanečníci a choreografi, ktorí sú poprednými umelcami vo svetových telesách. Organizátori festivalu sa rozhodli vytvoriť galaprogram a prezentovať tak slovenským divákom ich umenie ako výkladnú skriňu toho, na čo môže byť Slovensko hrdé. Predstaví sa Roman Novitzký zo Stuttgart Ballet, Nina Poláková a Roman Lazík z Wiener Staatsballett, Jozef Varga z Holandského národného baletu, Andrea Laššákova z baletu Mikhailovského divadla Sankt Peterburg a naša svetová choreografka Natália Horečná, ktorej choreografia do Bratislavy po prvýkrát privedie Ballet Monte Carlo. Okrem toho sa predstavia aj všetky tri súbory, ktoré hrajú svoje vlastné celovečerné predstavenia. Slovenské divadlo tanca je už vyše 10 rokov výkladnou skriňou slovenského tanca a jeho tituly Labuťko, Vták ohnivák či Carmen dosiahli doma aj vo svete nemalé úspechy. Duet z predstavenia Vták ohnivák bude tiež súčasťou programu.

O koncepte

Slovensko dlhodobo produkuje vynikajúcich tanečníkov a choreografov, ktorí sa dokážu presadiť na svetovej tanečnej scéne. Slovenky a Slováci pôsobia v špičkových svetových súboroch, neraz ako sólisti či prví sólisti, a formujú tak tvár svetového tanca. Festival CHOREA im vzdáva poctu tým, že ich pozýva predviesť svoje svetové umenie na domácom javisku, aby Slovensku pripomenuli, na čo všetko môže byť vo svete hrdé. Okrem toho GALA CHOREA prináša moderný balet svetových súborov, aby slovenskí diváci dostali plnohodnotný prehľad o aktuálnom dianí v tanečnom svete.

Roman Novitzký

Roman Novitzký, Stuttgart Ballet

Narodil sa v Bratislave. Študoval na Tanečnom konzervatóriu Evy Jaczovej v Bratislave, ktoré ukončil v roku 2003. Ihneď sa stal členom baletu Slovenského národného divadla, kde dosiahol pozíciu prvého sólistu. V úlohe Spartaka v inscenácii Jána Ďurovčíka sa významne zapísal na slovenskej tanečnej scéne. Hosťovania ho zaviedli do Japonska, na Taiwan a do Kanady. V sezóne 2009/2010 sa stal Roman Novitzký členom baletu Stuttgart ballet v Stuttgarte, v Nemecku. V sezóne 2011/12 bol povýšený na pozíciu Demisólistu a v sezóne 2013/14 na Sólistu baletu. V sezóne 2015/2016 sa stal Prvým sólistom. V roku 2012 začal pôsobiť aj ako choreograf, jeho choreografie sa stali súčasťou repertoára Stuttgart Ballet, Korean National Ballet, Innsbruck ballet a na mnohých galapredstaveniach. Roman Novitzký je zároveň aj jedným z oficiálnych fotografov Stuttgart ballet.

Nina Poláková

Nina Poláková, Wiener Staatsballett

Rodáčka z Trnavy. Ešte počas štúdia na Tanečnom konzervatóriu v Bratislave sa stala sólistkou baletu SND, kde stvárnila hlavné roly v baletoch Bajadéra, Giselle, Spartakus, Labutie jazero a Korzár. Od roku 2005 pôsobí vo Wiener Staatsballett, kde zastáva post Prvej Sólistky pod vedením Manuela Legris. Tancuje hlavné roly v mnohých celovečerných baletoch ako Labutie jazero, Luskáčik, Bajadéra, Spiaca krásavica a ďalších v choreografiách od Jiřího Kyliána, Rudolfa Nurejeva, Johna Neumeiera, Manuela Legris, a iných. Súťaže a ocenenia: Phillip Morris Flower Award pre najlepšieho tanečného umelca (2004), finalistka Prix de Lausanne (2003), 1.cena a Grand Prix na medzinárodnej baletnej súťaži v Brne (2000) Cena Literárneho fondu a iné. So svojím umením hosťovala a hosťuje Číne, Japonsku, Nemecku, Španielsku, Rusku, Chorvátsku, Slovinsku, Francúzsku, Lotyšsku, Švajčiarsku, Taliansku, Českej republike, Ománe…

Roman Lazík

Roman Lazík, Wiener Staatsballet

Narodil sa v Bratislave. Po štúdiu na Tanečnom konzervatóriu sa od roku 1996 stal prvým sólistom v Balete SND. Nasledoval angažmány v Južnej Afrike, v Izraeli a znova v SND. V roku 2000 odišiel do Bayerisches Staatsballett v Mníchove, v roku 2001 sa stal sólistom a v roku 2003 mu získal pozíciu Prvého sólistu. Od sezóny 2007/2008 prijal angažmán vo Wiener Staatsballet vo Viedni. Jeho repertoár je veľmi široký, zahŕňa hlavné party klasických baletov, rovnako ako diela choreografov takých zvučných mien, akými sú George Balanchine, Jerome Robbins, John Cranko, Kenneth MacMillan, Hans van Manen, Lucinda Childs, John Neumeier, Mats Ek, Jiří Kylián, Graeme Murphy alebo William Forsythe. Vo Viedni debutoval v októbri 2007 ako Rómeo v Balete Johna Cranka, Rómeo a Júlia. Je tiež držiteľom mnohých ocenení, o. i. Bronzovej medaily na Baletnej súťaži v New Yorku (1996), 1. miesta na OTR-Contest vo Viedni (1997), Philip Morris Kvet Baletu (1995, 1996) a Ceny literárneho fondu Slovenskej Republiky (1999).

Jozef Varga

Jozef Varga, Dutch National Ballet

Jozef Varga sa narodil v Nových Zámkoch. Vyštudoval Tanečné konzervatórium v Bratislave a Academie de Princesse Grace v Monte Carlo so slávnou pedagogičkou Marikou Besobrasovou, ktorá tiež pracovala s Rudolfon Ňurejevom. Už počas štúdií intenzívne vystupoval so Slovenským národným divadlom a Prague International Ballet. V roku 1999 nastúpil do Zürrich Balletako demisólista a v roku 2002 sa stal prvým sólistom pod vedením Heinza Spoerliho. Od roku 2007 tancuje v Holandskom národnom balete ako prvý sólista. Tancuje mnoho úloh klasického aj súčasného repertoára a podieľal sa na mnohých dielach H. Spoerliho, M. Balkana, H. van Manen, Ch. Wheeldona, A. Ratmanskiho, K. Pastora, D. Dawsona a mnohých ďalších. Záznam jeho výkonu v balete Giselle s Annou Ts ygankovou v roku 2009 získal medzinárodné uznanie. Ako hosť účinkuje so svetovými súbormi, napr. The Royal Swedish Ballet, Turkish National Ballet, Kazan Ballet Theatre… Podieľal sa na mnohých galavečeroch v Moskve, Sankt Peterburgu, Japonsku, Kórei, Nemecku, Taliansku, Fínsku, Maďarsku, na Slovensku a inde. Získal množstvo ocenení: Alexandra Radius Prize (ocenenie pre najlepšieho tanečníka Holandského národného baletu) za sezónu 2008/2009, striebornú medailu na Eurocity Dance Competition v Taliansku (1998), plaketu Unesco-Auschberg (1997), bronzovú medailu na Vienna International Ballet Competition (1997), striebornú medailu na Gyor International Dance Competition (1997) a ďalšie.

Andrea Laššáková

Andrea Laššáková, Mikhailovsky Theatre St. Petersburg

Pochádza z Dolného Kubína a tanečnú kariéru začala v roku 2003 na Tanečnom konzervatóriu v Bratislave. Po jeho absolvovaní v roku 2011 nastúpila do Slovenského národného divadla ako demisólistka. V roku 2013 získala angažmán v Junior Company Fínskeho národného baletu a v ďalšom roku získala miesto v jeho zbore. Počas angažmánu vo Fínsku účinkovala v hlavnej úlohe v predstavení Glass Pieces slávneho Jeroma Robbinsa, ďalej v úlohe Arktickej mačky v Ľadovej kráľovnej Kennetha Greevesa a ďalšie hlavné úlohy v repertoári súboru. Na konci roka 2015 dostala pozvánku účinkovať v Mikhajlovskom divadle v Sankt Peterburgu. Ihneď bola obsadzovaná do popredných úloh, napríklad ako Myrtha v Giselle alebo Kráľovná driád v balete Don Quixote. Získala možstvo ocenení na súťažiach na celom svete, o. i. v Rakúsku, Českej republike, na Slovensku, alebo na medzinárodnej baletnej súťaži vo Varne. V Bratislave sa predstaví v duete s partnerom Adrianom Blake Mitchellom.

Adrian Blake Mitchell

Adrian Blake Mitchell, Mikhailovsky Theatre St. Petersburg

Narodil sa na okraji Dallasu v Texase. Formálne tanečné vzdelanie začal získavať v Los Angeles v Yuri Grigoriev School of Ballet a Westside School of Ballet. V roku 2012 začal pracovať pod vedením Edwarda Ellisona v prestížnom Ellison Ballet Professional Training Program. V tomto období dostal pozvanie Olega Vinogradova, bývalého umeleckého riaditeľa Kirov Ballet, aby v Sankt Peterburgu účinkoval v International Dance Day Gala a následne bol pozvaný do absolventského ročníka Vaganova Academy ruského baletu. Počas štúdia na tejto prestížnej škole tancoval množstvo hlavných úloh v Historickom aj Novom Mariinskom divadle a taktiež v Kremli. Mitchell je prvým afroamerickým absolventom Vaganova Academy. Od roku 2015 účinkuje v Michajlovskom divadle, kde sa ihneď stal sólistom súboru. Stvárnil o.i. roly Tybalta v balete Rómeo a Júlia choreografa Nacha Duata, Vílu Carabosse v Spiacej krásavici a hlavné úlohy v moderných choreografiách Nacha Duata Duende, Prelude a ďalších.

Natália Horečná

Natália Horečná, choreografia pre Monte Carlo Ballet

Narodila sa v Bratislave. Vyštudovala Tanečné konzervatórium v Bratislave a School of Hamburg Ballet v Nemecku. Po skončení štúdií sa stala sólistkou Hamburg Ballet, prešla angažmánom v Scapino Ballet Rotterdam a Nederlands Dans Theater. Od roku 2012 je choreografickou freelancerkou. V tomro roku jej choreografia Gloomy triptych on Pink získala nomináciu na jednu z chororegorafov roka a pozvanie na banket holandskej kráľovnej Beatrix pri príležitosti návštevy prezidenta SR v Holandsku. V roku 2014 sa objavila na titulke renomovaného Tanz Magazine a získala cenu pre najlepšieho mladého choreografa nadácie Vladimir Malakhov’s Foundation / Taglioni – European ballet Award. Od roku 2012 pracovala so súbormi ako Wiener Staatsballett, Finnish National Ballet, Monte Carlo Ballet, Danish Royal Ballet, Kiel Ballet, Slovenské národné divadlo, Tirol Landestheater, Ballett am Rhein, Chemnitz Ballet, Bundesjugendballet – John Neumeier, Netherlands Dance Theater a ďalšími. Príležitostne učí na workshopoch a tvorí pre študentské súbory – Akademie an der Wiener Staatoper v spolupráci s Faure Quartett, D.A.F v Ríme, Netherlands Dance Theater Summer Courses, International Summer Course v Antverpách a inde. Spolupracuje tiež s orchestrami a dirigentmi – Petrom Breinerom, Jean-Michaëlom Lavoie, spolupracovala s Ensemble Resonanz Hamburg, Legends Gyan Riley, Timbom Harrisom a vytvorila rad choreografií na hudbu Terryho Rileyho. Už tri roky sa pravidelne objavuje na titulných stranách tanečných magazínov, jej tvorba obsahuje vyše 35 baletov.

Zdroj: Chorea

www.chorea.sk

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár