Bratislavské hudobné slávnosti 2017 v znamení veľkých mien

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Už po 53. krát sa koncertné siene bratislavskej Reduty stanú dejiskom jednej z najvýznamnejších kultúrnych udalostí Slovenska – Bratislavských hudobných slávnosti (BHS), ktorých otvárací koncert zaznie pod taktovkou nového šéfdirigenta Slovenskej filharmónie Angličana Jamesa Judda. Festival ponúkne od 28. septembra do 15. októbra 22 koncertov v interpretácii zvučných mien a hudobných telies domácej i zahraničnej hudobnej scény. Spolu s koncertami klasickej hudby je pripravený aj operný recitál.

Bratislavské hudobné slávnosti sú každoročnou prezentáciou umeleckej úrovne popredných hosťujúcich zahraničných orchestrov, dirigentov a sólistov a domácich umelcov v dramaturgicky zaujímavých programoch. Hlavným usporiadateľom je Slovenská filharmónia z poverenia a s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR. Záštitu nad BHS prevzal minister kultúry Slovenskej republiky Marek Maďarič.

BHS sú od roku 1973 členom Európskej asociácie hudobných festivalov (European Festivals Association; EFA), ktorej cieľom je združovať najvýznamnejšie festivaly v európskych krajinách, koordinovať a pomáhať rozširovať spoluprácu medzi jednotlivými festivalmi a napomáhať vzniku koprodukčných projektov. Pôvodným sídlom EFA bola Ženeva, od roku 2004 sa administratívny aparát EFA presťahoval do Bruselu. Členmi EFA je vyše 100 festivalov a 15 národných festivalových asociácií zo 40 krajín. Viac o tejto organizácii na www.efa-aef.eu

Bratislavské hudobné slávnosti 2017

„Rezidenčným orchestrom“ Bratislavských hudobných slávností je už tradične Slovenská filharmónia, ktorá 53. ročník BHS otvorí a bude účinkovať aj na záverečnom koncerte tohtoročného festivalu. Pod taktovkou nového šéfdirigenta Slovenskej filharmónie, charizmatického Angličana Jamesa Judda, sa predstaví nemecký violončelista Alban Gerhardt. Je to muzikálny, elegantný umelec „čarodejník, ktorý vie rozozvučať nástroj v majstrovskej virtuozite“ (Tagesspiegel).

James Judd,
foto: Peter Brenkus

Na záverečný koncert sa podarilo organizátorom opäť získať hviezdneho a čoraz väčšmi publikom na svetových koncertných pódiách žiadaného slovenského dirigenta Juraja Valčuhu. K spolupráci prizval talianskeho klaviristu Roberta Cominatiho. Zahrá dielo plné farieb – Debussyho Fantáziu. Kritici hodnotia Cominatiho interpretáciu impresionistov ako „vzrušujúcu, očarujúcu zmes vášne a vynikajúcej techniky, ktorá ponúka okamihy krásy a hĺbky citu.“ Roberto Cominati je nielen výnimočným umelcom, ale mimochodom aj skvelým pilotom.

Koncert Slovenskej filharmónie, 2016,
Juraj Valčuha, Slovenská filharmónia,
foto: Ján Lukáš

Slovenská filharmónia sa v priebehu festivalu predstaví ešte na dvoch koncertoch

Jednou z najväčších festivalových hviezd bude tento rok ruský klavirista Evgeny Kissin. Recenzenti o umelcovi píšu, že nebol zázračným dieťaťom, že bol od nepamäti malým géniom. Je dokonalým virtuózom. Evgeny Kissin je jeden z najzaujímavejších súčasných majstrov čierno-bielych kláves. O získanie tohto umelca sa organizátori BHS snažili celé desaťročie. So Slovenskou filharmóniou bude účinkovať pod taktovkou Američana Lawrencea Foestera. Aj ďalší hosť našej filharmónie je Američan – tenorista, pre ktorého sú vysoké „céčka“ doslova hračkou. Lawrence Brownlee patrí k najvyhľadávanejším svetovým belcantovým interpretom  a prichádza v čase, keď od nadácie International Opera Awards získal prestížne ocenenie Operný spevák roka 2017 – teda „operného Oscara“. (Pre zaujímavosť Opernou speváčkou roka sa stala Anna Netrebko). Na koncerte, ktorý s BHS organizuje agentúra KAPOS, ho bude sprevádzať Slovenská filharmónia pod vedením šarmantnej dámy s dirigentskou taktovkou, Talianky Speranzy Scappucci, častého hosťa na európskych i amerických operných a koncertných scénach.

Lawrence Brownlee,
foto: Marty Umans

BHS sú každoročne prehliadkou zahraničných orchestrov

Na BHS príde opäť jeden z najprestížnejších svetových orchestrov, Wiener Philharmoniker, orchester nedostižných hudobných kvalít založený pred 175 rokmi. Publikum na čele tohto orchestra privíta opäť v Bratislave jedného z TOP dirigentov, jedného z najprominentnejších majstrov: Zubina Mehtu.

Zubin Mehta

Ďalším orchestrom z pomyselných najvyšších priečok umeleckej kvality je Orchester Mariinskeho divadla z Petrohradu, ktorý  ponúkne francúzsko-ruský program pod taktovkou výnimočného Valery Gergieva: Debussyho, Messiaena, Stravinského a Šostakoviča.

V podaní Tonkünstler-Orchestra z Rakúska si vypočujeme legendárny opus Oliviera Messiaena Symfóniu Turangalîlu, dielo, ktoré na premiére spôsobilo mimoriadny rozruch, dielo mystické, k skomponovaniu ktorého primäla Messiaena fascinácia mýtom o Tristanovi a Izolde. Na tomto koncerte v rámci veľkého symfonického orchestra budeme počuť aj zvláštny nástroj s názvom Martenotove vlny.

Zo zahraničných orchestrov spomeňme ďalej Junge Deutsche Philharmonie, teda orchester mladých, ktorých s entuziazmom k muzicírovaniu vedie jeden z najlepších dirigentov súčasnosti, vynikajúca osobnosť, fínsky dirigent Jukka-Pekka Saraste. Organizátori BHS privítajú aj ďalší orchester, ktorého devízou je mladosť. Mladých hudobníkov z pobalstkých krajín sústredil okolo seba geniálny Gidon Kremer pod názvom Kremerata Baltica. Sólistom koncertu bude Francúz Lucas Debargue, ktorý očaril medzinárodnú porotu na Čajkovského súťaži v Moskve. Hosťom BHS bude aj kórejský Tongyeong Festival Orchestra s renomovaným švajčiarskym dirigentom Heinzom Holligerom a s výbornou mladou huslistkou Clarou-Jumi Kang.

Kremerata Baltica

BHS to je aj konfrontácia interpretačných kvalít zahraničných a slovenských umelcov

V rámci festivalu sa predstaví už spomínaná Slovenská filharmónia, ďalej to bude Symfonický orchester Slovenského rozhlasu pod taktovkou Maria Košika. Organizátori pôvodne očakávali, že na tomto koncerte privítajú Mariána Vargu, pretože na programe je jeho dielo Musica concertante: umožní iný, trochu netradičný pohľad na ikonickú osobnosť slovenskej hudby. Marián Varga, ktorý nás prednedávnom navždy opustil, však aj v tomto diele nezaprel svoj naturel a tak na pódiu so symfonickým orchestrom vystúpi aj Fedor Frešo, Andrej Šeban, Martin ValihoraVladislav Šarišský. V tejto podobe, ktorú si, žiaľ, autor už nevypočuje, zaznie dielo v premiére.

Na programe koncertu Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu je aj dielo jubilanta – deväťdesiatnika Ladislava Burlasa, dlhoročného predsedu Festivalového výboru BHS. Jeho Hudbu pre husle a orchester zahrá popredný slovenský husľový virtuóz Milan Paľa, ktorý sa programovo venuje interpretácii a propagácii slovenskej hudby.

Štátny komorný orchester Žilina

Miesto na BHS patrí aj Štátnemu komornému orchestru Žilina – na programe koncertu sú diela slovenských skladateľov: Johanna Nepomuka Hummela a spolu so Speváckym zborom Lúčnice zaznie novodobá premiéru Alexandra Albrechta Missu in C. Súbor Solamente naturali sa predstaví tvorbou z obdobia baroka.

Komorné koncerty s netradičnou dramaturgiou

Vyberme aspoň niektoré: zaujímavú kompozíciu Petra Ebena a Jana Amosa Komenského Labyrint sveta a raj srdca v podaní syna skladateľa – známeho moderátora, recitátora a hudobníka Mareka Ebena a organistu Mareka Vrábela; Večer sonát Johanna Sebastiana Bacha zaznie v interpretácii violončelistu Michala Sťahela a vynikajúceho iránskeho čembalistu Mahana Esfahaniho; Večer slovenskej klavírnej tvorby je zostavený z diel skladateľov rôznych období vrátane tohtoročných jubilantov Milana Nováka, Ivana Hrušovského a Hanuša Domanského v interpretácii šiestich mladých slovenských interpretov; na jednom z komorných koncertov si vypočujeme Západoslovenské piesne v podaní Evy Šuškovej, Matúša ŠimkaPetra PažickéhoSlovenskou hudbou 19. a 20. storočia sa predstaví Octet Singers pod vedením Jozefa Chabroňa a v neposlednom rade účinkuje na 53. BHS prestížny súbor Slovenskej filharmónie – Slovenský komorný orchester s vynikajúcim českým huslistom Václavom Hudečkom.

Václav Hudeček,
foto: Libor Sváček

Súčasťou BHS je aj dôraz na prezentáciu festivalu. Organizátori vydávajú dva druhy plagátov – programový a umelecký (rôznych veľkostí), centrálny programový bulletin a programové bulletiny ku každému z koncertov. Prvý plagát s umeleckým dielom bol vydaný v roku 1974, teda pri 10. výročí BHS, bolo to dielo Ľudovíta Fullu. Tento rok je autorkou umeleckého plagátu akademická maliarka Běla Kolčáková.

Informovala: Izabela Pažítková

zdroj: BHS festival

www.bhsfestival.sk

PR článok

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár