Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

23. septembra 2015 Ľudovít Vongrej Sezóna 2015/2016

Bratislavské hudobné slávnosti v pestrej dramaturgii programu 51. ročníka

Bratislavská Reduta, foto: Peter Brenkus
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – Po mimoriadne úspešnom jubilejnom 50. ročníku Bratislavských hudobných slávností majú organizátori medzinárodného hudobného festivalu ambíciu udržať umeleckú kvalitu a pripravili ďalší ročník na ktorom sa tradične predstavia špičkoví domáci i zahraniční umelci v pestrej dramaturgii programu. 51. ročník festivalu sa uskutoční od 25. septembra do 11. októbra 2015 v bratislavskej Redute.

Záštitu nad Bratislavskými hudobnými slávnosťami prevzal aj tento rok minister kultúry SR Marek Maďarič.

Bratislavské hudobné slávnosti (BHS) sú najvýznamnejším a najprestížnejším medzinárodným festivalom na Slovensku, ktorý sa koná od roku 1964. Od roku 1973 sú Bratislavské hudobné slávnosti jediným slovenským reprezentantom v Európskej asociácii festivalov EFA, ktorý sídli v Bruseli. Organizuje ho predovšetkým Slovenská filharmónia, čestnou prezidentkou BHS je Edita Gruberová. Konajú sa každoročne, dva týždne na prelome septembra a októbra, počas ktorých zaznievajú desiatky symfonických a komorných koncertov.

Slovenská filharmónia, ako organizátor podujatia, sa predstaví na troch koncertoch

Na otváracom koncerte pod taktovkou Emmanuela Villauma sa po prvý raz na Slovensku predstaví vynikajúca ruská mezzosopranistka Olga Borodina, ktorá sa stala ako jedna z  prvých ruských umelcov držiteľkou Grammy.

Olga Borodina
Olga Borodina

Ďalšie dva koncerty Slovenskej filharmónie budú dirigovať Alexander Rahbari a Ion Marin. Zo slovenských orchestrov bude na 51. ročníku účinkovať Symfonický orchester Slovenského rozhlasu a Štátny komorný orchester Žilina.

Zahraničné orchestre

K prominentným zahraničným orchestrom hosťujúcim na tohtoročných BHS bude patriť Konzerthausorchester Berlin s dirigentom Andreyom Boreykom a huslistom Vadimom Gluzmanom (Bruch, Mahler); Norddeutscher Rundfunk Orchester (NDR) Hamburg s dirigentom Jurajom Valčuhom a huslistom Valery Sokolovom (Prokofiev, R. Strauss, Ravel); Rotterdam Philharmonic s dirigentom Christianom Macelaru a klaviristom Simonom Trpćeskim (Rachmaninov, Sibelius). Ďalšie dve hudobné telesá prichádzajú na festival do Bratislavy s perspektívou recipročného hosťovania Slovenskej filharmónie resp. Slovenského filharmonického zboru (SFZ) v zahraničí. Orchestre Philharmonique de Monte Carlo uvedie spolu so SFZ Rossiniho Stabat mater. S dirigentom Gianluigim Gelmettim účinkujú poprední vokálni sólisti Cinzia Forte, Laura Polverelli, Celso Abelo a Mirco Palazzi a v Mozartovom Klavírnom koncerte č.21 D dur KV 467 sa na pódium Reduty vráti Andrey Yaroshinsky.

Juraj Valčuha
Juraj Valčuha

Zaujímavou konfrontáciou interpretácie „európskej hudby“ v podaní hostí bude účinkovanie Korean Symphony Orchestra s dirigentom Hun-Joung Limom. Na programe je známa Dvořákova 9. symfónia „Z nového sveta“, ale aj premiéra violového koncertu Texu Kima v podaní Yura Lee.

Tradične na BHS prichádza český orchester – tentoraz Janáčkova filharmónia Ostrava so svojím šéfdirigentom Heikom Mathiasom Försterom a sólistom Reinholdom Friedrichom (Janáček, Tomasi, Dvořák, Arutjunjan).

Z vynikajúcich sólistov spomeňme ďalej recitál Borisa Berezovského, huslistu Pierra Amoyala s klaviristom Pavlom Gililovom, ako aj organový koncert v podaní Dextera Kennedyho, držiteľa Grand prix z prestížnej súťaže v Chartres. 70. výročie skončenia 2. svetovej vojny si pripomenieme Šostakovičovou 7. symfóniou „Leningradskou“ v podaní Ruského filharmonického orchestra, dirigovať bude Dmitri Jurowski.

Symfonický orchester mesta Moskvy – Ruská filharmónia
Symfonický orchester mesta Moskvy – Ruská filharmónia

Koncerty komornej hudby

V komornej rade koncertov sa predstavia Moyzesovo kvarteto, Mucha Quartet či Quasars Ensemble. Orchester Solamente naturali s violončelistom Michalom Sťahelom uvedú violončelové koncerty 1. polovice 18. storočia „Vienna 1728“.

Slovenská klavírna tvorba

Slovenskí interpreti sa predstavia aj na komornom koncerte venovanom slovenskej klavírnej tvorbe autorov Ilja Zeljenku, Juraja Beneša, Mira Bázlika, Dušana Martinčeka, Romana Bergera a Jevgenija Iršaia. Tento večer sa predstavia klavisristi Jordana Palovičová, Veronika Lovranová, Daniel Buranovský, Maroš Klátik, Ladislav Fančovič a Magdaléna Bajuszová.

Bratislavské hudobné slávnosti 2015, vizuál

Súčasťou BHS je aj tento rok medzinárodná tribúna mladých interpretov New Talent, ktorú organizuje Slovenská filharmónia/BHS v spolupráci s RTVS/Slovenským rozhlasom a Európskou vysielacou úniou/EBU, vďaka čomu sa koncert vysiela do siete členských rozhlasových staníc priamym prenosom resp. zo záznamu vrátane diela slovenského skladateľa, ktoré znie počas rozhodovania poroty na záver finálového koncertu súťaže.

Kompletný program 51. ročníka Bratislavských hudobných slávností nájdete na www.bhsfestival.sk

Pripravil Ľudovít Vongrej

zdroj: BHS

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

G. Verdi: Nabucco, tlačová konferencia
k premiére Opery SND
(videozáznam Opera Slovakia)