Bratislavský chlapčenský zbor predstavil 38. koncertnú sezónu

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Nová sezóna Bratislavského chlapčenského zboru sa bude niesť v znamení výnimočných spoluprác, zahraničných koncertných ciest a edukačných aktivít.

(reklamný článok, BChZ)

Bratislavský chlapčenský zbor pripravil pre svojich fanúšikov mimoriadne pestrú a zaujímavú sezónu. Tešíme sa, že nás opäť budú môcť vidieť na najprestížnejších slovenských umeleckých scénach po boku skvelých umelcov.“ uviedla Magdaléna Rovňáková, riaditeľka a zbormajsterka telesa.

V jesennej časti sezóny sa zbor predstaví na Slávnostnom galakoncerte pri príležitosti 100. výročia pričlenenia Petržalky k Československu. Krátko na to vystúpi vo Veľkom Orvišti pri slávnosti posvätenia tamojšieho chrámu. Rovnako v septembri sa teleso predstaví na koncerte pre Slovenskú myelómovú spoločnosť v bývalom kostole Klarisiek v Bratislave.

Bratislavský chlapčenský zbor, foto: Vlado Škuta

Už v októbri vycestuje zbor na reprezentačnú výmennú koncertnú cestu do Francúzska (Mulhouse) a Nemecka (Stuttgart). Hostiteľmi sú Choeur de Garçons de Mulhouse a Stuttgarter Hymnus-Chorknaben. V novembri sa teleso predstaví na svojom edukačnom projekte Príbeh hudby. Vzdelávací koncert pre deti bude v priamom prenose vysielať Slovenská televízia a účinkovať bude aj Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Rómsky folklórny súbor Romano Jilo, klavirista Maroš Klátik, dirigentom a moderátorom koncertu bude zbormajster BChZ Gabriel Rovňák ml.

Vianočné obdobie bude už tradične plné nádherných príležitostí. Teleso sa predstaví v novom projekte Mikulášskych koncertov v Opere Slovenského národného divadla. V tomto čase zbor už tradične spolupracuje s Baletom SND pri uvedení predstavenia P. I. Čajkovského – Luskáčik. Bratislavský chlapčenský zbor sa aj tento rok predstaví na koncerte Vianoce v Bratislave, kde si chlapci zaspievajú spolu s Adrianou Kučerovou, Monikou Fabianovou, Pavlom Bršlíkom, Pavlom Remenárom a mimoriadne nadaným mladým huslistom Teom Gertlerom. Sprevádzať bude Orchester Opery SND pod taktovkou Petra Valentoviča.

Bratislavský chlapčenský zbor a Magdaléna Rovňáková s Editou Gruberovou, Richardom Švedom, Pavlom Bršlíkom a Petrom Valentovičom po koncerte Vianoce v Bratislave 2018, ilustračné foto: BChZ

Medzi vrcholy sezóny patria tiež Vianočné koncerty so Slovenskou filharmóniou, na ktorých sa teleso predstaví so sólistami Veronikou Mihálkovou a Romanom Janálom. „Spoluprácu s našimi prvými inštitúciami si nesmierne vážime a tešíme sa, že vianočný koncert so Slovenskou filharmóniou zaznie tento rok z dôvodu obrovského záujmu publika až trikrát. Máme radosť z nového projektu Mikulášskych koncertov, na ktoré pripravujeme poloscénické uvedenie vianočného pásma. Čerešničkou na torte bude koncert Vianoce v Bratislave, ktorý aj vďaka priamemu televíznemu prenosu môže sledovať skutočne každý.“ povedal Gabriel Rovňák ml., zbormajster BChZ.

Prečítajte si tiež:
Sezóna 2019/2020 bude patriť Príbehu hudby

V marci uvedie teleso v rámci koncertného cyklu Štátneho komorného orchestra Žilina premiéru nového edukačného koncertu Príbeh hudby 5 – Farebný svet. Dominantou jarnej časti sezóny bude pripravovaná koncertná cesta do USA. Speváci budú účinkovať aj v mestách Washington a New York. Na záver sezóny sa teleso opäť vráti koncertovať na Slovensko. Predstaví sa v Prievidzi a v Kláštore pod Znievom. V rámci festivalu Pro musica nostra sa teleso odprezentuje v mestách RajecPříbor. V rámci cyklu Bratislavský chlapčenský zbor pre slovenské mestá odznejú koncerty aj v ďalších mestách a mestečkách.

Počas celej koncertnej sezóny zbor spoluúčinkuje v Opere Slovenského národného divadla, kde uvádza detské party v predstaveniach Čarovná flauta, Tosca, Carmen, Turandot a Triptych.

Bratislavský chlapčenský zbor v predstavení Pucciniho opery Turandot v SND, foto: Alena Klenková

Teleso vedú Mgr. art. Magdaléna Rovňáková, ArtD. a MgA. Gabriel Rovňák ml., Ph.D. Na klavíri sprevádza Mgr. Dana Hajóssy a Bc. Martin Hríň. Umelecký kolektív tvoria tiež hlasové pedagogičky Mgr. art. Miriam Garajová, Monika Maglayová a Mgr.Lýdia Drahošová.

Za podporu činnosti teleso ďakuje partnerom: Fond na podporu umenia, UPC BROADBAND SLOVAKIA, Bratislavský samosprávny kraj, Nadácia VUB, Nadácia Poštovej Banky, Nadácia Tatra Banky, Rozhlas a televízia Slovenska, Hlavnému mestu SR – Bratislave, mestským častiam Petržalka a Ružinov, Eurovea, Polygrafické centrum, buckle up, SOZA, Vladimír Škuta Photography, Súkromná základná umelecká škola Lavuta. Zbor podporujú tiež mediálni partneri: in.ba, Hudobný život a Opera Slovakia.

www.bchz.sk

zdroj: BChZ

PR článok

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár