Bratislavský chlapčenský zbor prezentoval hudbu slovenských autorov v USA

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Bratislavský chlapčenský zbor sa 24. októbra 2016 vrátil z koncertnej cesty v USA. V San Franciscu v dňoch od 13. do 24. októbra 2016 prezentoval predovšetkým diela slovenských skladateľov, ktoré americké publikum prijalo s veľkým ohlasom.

,,Koncertná cesta bola pokračovaním úspešného partnerstva s Golden Gate Boys Choir, Pacific Boychoir a Piedmon East Bay Children´s Choir. Náš zbor hosťoval u každého telesa niekoľko dní, počas ktorých realizoval koncerty, ale aj poznávací program. Chlapci počas pobytu navštívili množstvo dominánt San Francicsa. Odnesú si tak spomienky na most Golden Gate, väznicu Alcatraz, pláže Tichého oceánu, veľkolepú Academy of Science, Chinatown, vyhliadku Twin peaks, Muirov les a na mnoho ďalšieho.“ – informoval zbormajster Bratislavského chlapčenského zboru Gabriel Rovňák.

Bratislavský chlapčenský zbor v USA, 2016, Koncert v San Franciscu, foto: BChZ

Bratislavský chlapčenský zbor v USA, 2016,
Koncert v San Franciscu,
foto: BChZ

Bratislavský chlapčenský zbor v USA, 2016, Koncert v San Franciscu, foto: BChZ

Bratislavský chlapčenský zbor v USA, 2016,
Koncert v San Franciscu,
foto: BChZ

Vďaka pobytu v rodinách hostiteľských zborov mali možnosť poznať Ameriku skutočne zblízka a na chvíľu sa stať súčasťou jej bežného života. Bratislavský chlapčenský zbor sa predstavil na 5. koncertoch, workshopoch a bohoslužbách. V programe zazneli diela slovenských skladateľov (Stanislav Šurin – Gloria z Trnavskej omše, Ľ. Bernáth – Ave verum, Silvia Bodorová – Tri cigánske piesne, Franz Xaver Tost – Memento Domine David, aranžmány piesní z pera Ľudovíta Rajtera, Milana Nováka, Gabriely Bernáthovej a ďalších). Slovenská tvorba zožala v Amerike veľký úspech, zbory prejavili záujem o notové materiály skladieb. V rámci koncertov zazneli aj známe diela európskych a amerických skladateľov (W. A. Moyart, G. Fauré, F. Schubert, A. Pärt, J. Carter a ďalší). Koncerty dirigovali Magdaléna Rovňáková a Gabriel Rovňák ml., klavírny doprovod Dana Hajóssy a predstavili sa tiež sólisti BChZ.

„Do Ameriky sme vycestovali aj na pozvanie chlapčenského zboru The Pacific Boychoir, ktorý sa pýši titulom „najlepší americký chlapčenský zbor“ a je tiež laureátom ocenenia Grammy. Tešíme sa, že v rámci našich výmenných aktivít vám aj tento zbor predstavíme na Slovensku“ povedala pre Opera Slovakia Magdaléna Rovňáková.

Bratislavský chlapčenský zbor v USA, 2016, BChZ na pobreží Pacifiku, foto: BChZ

Bratislavský chlapčenský zbor v USA, 2016,
BChZ na pobreží Pacifiku,
foto: BChZ

Bratislavský chlapčenský zbor v USA, 2016, BChZ pred mostom Golden Gate, foto: BChZ

Bratislavský chlapčenský zbor v USA, 2016,
BChZ pred mostom Golden Gate,
foto: BChZ

Bratislavský chlapčenský zbor dostal počas koncertnej cesty opätovné pozvania a ponuky na spolupráce. Americké zbory sa v blízkom čase predstavia na slovenskej pôde. Koncertná cesta sa konala od 13. do 24. októbra 2016. Cestu podporil Fond na podporu umenia a spoločnosť UPC Slovensko.

Po návrate z tejto úspešnej reprezentácii Slovenska v USA, čakajú Bratislavský chlapčenský zbor ďalšie koncerty ako aj operné predstavenia. ,,Po návrate na Slovensko nás čakajú obľúbené operné predstavenia ako Komedianti, Carmen, Turandot, viac ako desať predstavení baletného Luskáčika. Už na začiatku decembra sa naši chlapci predstavia pod taktovkou Jamesa Conlona v Brittenovom Vojnovom requiem (Slovenská filharmónia, v rámci BHS).  S radosťou budú súčasťou koncertu Vianoce v Bratislave (Slovenské národné divadlo) a tradične vystúpia na Vianočných koncertoch Slovenskej filharmónie. Predstavíme sa tiež na Vianočnom koncerte v Paríži v bazilike La Madeleine. Potešilo nás pozvanie hosťovať v programe “Trochu inak”, ktorý v SND moderuje Adela Banášová. Nuž sme na všetko zvedaví a tešíme sa! December bude pre nás všetkých náročný mesiac – veríme však, že spev našich chlapcov prinesie radosť množstvu ľudí a tiež upokojenie a pohodu v tomto hektickom období.“ – informoval Gabriel Rovňák.

Všetky aktuálne informácie o termínoch podujatí Bratislavského chlapčenského zboru až do konca roka sú už zverejnené na webovej stránke www.bchz.sk.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdroj: BChZ

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár