Bratislavský chlapčenský zbor roztlieskal Ameriku!

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Bratislavský chlapčenský zbor sa vrátil z 10-dňovej koncertnej cesty v Amerike. Predstavili sa vo Philadelphii a v New Yorku, kde sa koncert uskutočnil na pôde Organizácie Spojených národov (OSN) pri príležitosti 25. výročia vzniku Slovenskej republiky a jej členstva v OSN. Spolu s dielami svetových autorov zaznela v Amerike aj slovenčina. Do konca aktuálnej sezóny ich čakajú ďalšie zahraničné zájazdy a tešiť sa na nich môže aj domáce koncertné i operné publikum.

Philadelphia a New York. To sú destinácie, kde poslucháči v marci t.r. zažili koncerty Bratislavského chlapčenského zboru. Veľkolepé chrámy a koncertné sály, nezabudnuteľný koncert v sále OSN, neformálne vystúpenie v katedrále Sv. Patrika v New Yorku, pestrý koncertný program aj veľkolepé zážitky, tým všetkým žili speváci celých desať dní v USA. Z pôvodne plánovaných troch koncertov sa napokon jeden neuskutočnil. „Plánovaný koncert v katedrále v Newarku (New Jersey) sa neuskutočnil pre snehovú búrku. Z rovnakého dôvodu sme leteli do USA o deň neskôr. Z Viedne nás vrátili pre zlé poveternostné podmienky a teda o deň neskôr po prílete do Philadelphie sme rovno z letiska išli do chrámu First Presbyterian Church spievať koncert. Bolo to extrémne náročné, lebo mnohí chlapci v lietadle nespali. Ale nadšenie, pozitívny adrenalín, a taktiež skvelá hlasová výchova spravili svoje a koncert sme odspievali s vynikajúcim ohlasom.“, uviedol pre Opera Slovakia Gabriel Rovňák ml., zbormajster BChZ.

Koncert Bratislavského chlapčenského zboru vo Philadelphii, 2018,
foto: Archív BCHZ

Bratislavský chlapčenský zbor koncertoval v USA od 2. – 12. marca 2018. Na koncerte vo Philadelphii účinkovali na pozvanie Keyston Boys´ Choir a v New Yorku zaspievali pri príležitosti 25. výročia vzniku Slovenskej republiky a jej členstva v Organizácii Spojených národov (OSN). ,,Spievali sme svetovú tvorbu, aranžmány slovenských ľudových piesní a tvorbu slovenských skladateľov. Prežili sme tri neopakovateľné dni v New Yorku. Chlapci navštívili Brooklinský most, memoriál „Ground ZERO“, mrakodrap Rockefellerovho centra, plávali loďou okolo slávnej Sochy slobody, navštívili Múzeum prírodných vied, či Central Park, Times Square a Broadway. Ameriku si speváci z Bratislavského chlapčenského zboru užili naplno!“, uviedla pre Opera Slovakia Magdaléna Rovňáková, dirigentka BChZ.

Večerný koncert v sále OSN otvorila Alison Smale, námestníčka generálneho tajomníka OSN, publiku sa prihovoril predseda Valného zhromaždenia OSN a minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák aj slovenský veľvyslanec pri OSN Michal Mlynár. Ako opísala atmosféru večera Magdaléna Rovňáková ,,Koncertu sa zúčastnilo množstvo diplomatov a ďalších pozvaných hostí, ktorí nešetrili chválou na slovenských speváčikov. Fotografovanie po koncerte s mnohými osobnosťami sa pretiahlo do neskorých nočných hodín. Dojímavé boli stretnutia so Slovákmi, žijúcimi v NYC aj celovečerný koncert v kostole Sv. Jána Nepomuckého v New Yorku, kde sa pravidelne Slováci schádzajú.“ Zážitok z koncertnej cesty v Amerike slovenským speváčikom bol umocnený aj prehliadkou budovy OSN, ktorou ich previedol Miroslav Lajčák osobne. Viac vo videu v závere tohto článku.

Koncert Bratislavského chlapčenského zboru v sídle OSN, 2018,
foto: OSN

Pod vedením dirigentov Magdalény Rovňákovej a Gabriela Rovňáka ml., sólového účinkovania sopranistky Miriam Garajovej a za sprievodu klaviristky Dany Hajóssy Bratislavský chlapčenský zbor v Amerike uviedol náročné skladby európskej sakrálnej klasickej hudby (Couperin, Brixi, Duruflé, Dvořák, Gounod, Mozart, Rutter, Šurin, Bernáth, Trnavský a Suchoň) aj štylizácie slovenských ľudových piesní (Rajter, Weisser, Bernáthová, Novák a Bodorová). Koncert moderoval Michal Mlčoušek. O veľkom úspechu svedčí opätovné pozvanie do USA. ,,Azda najväčšou odmenou pre hudobníkov je, ak ich usporiadatelia pozvú opäť. Nám sa takéto pozvanie podarilo získať už počas nášho pobytu v Amerike. Tešíme sa, že sa do New Yorku po čase opäť vrátime.“ dodal Gabriel Rovňák ml., zbormajster telesa.

Zbor bol založený v roku 1982 a prvýkrát sa na americkom kontinente predstavil v roku 1995, keď zaznamenal víťazstvo na Medzinárodnej súťaži speváckych zborov v meste Des Moines, v štáte Iowa.

,,Amerika je pre nás vždy veľkou výzvou. Či to boli v minulosti koncerty v San Francisku, v Los Angeles, Washingtone D.C. – vždy sa chlapci vypli k mimoriadnym výkonom. Aj premiéra oratória Terezín v Carnegie bola pre nás náročnou, ale úžasnou životnou kapitolou. Všeobecne je odmenou pre zbor spokojnosť publika. V Amerike ju vedia poslucháči koncertov obzvlášť dávať najavo. Neváhajú sa hlasno prejavovať, keď sa im niečo páči, obdarúvajú nás, prejavujú veľmi spontánne svoje nadšenie. Je to príjemné a cítime sa naozaj vtedy mimoriadne dobre“, opísala atmosféru koncertov v USA Magdaléna Rovňáková.

Bratislavský chlapčenský zbor v New Yorku, 2018,
foto: Archív BChZ

Bratislavský chlapčenský zbor čaká do konca sezóny množstvo koncertov doma aj v zahraničí a taktiež ich čaká aj účinkovanie v predstaveniach Opery SND  v reprízach inscenácií Komedianti, Turandot, Bohéma, Carmen, Čarovná flauta či Triptych a predstavia sa aj v novej inscenácii Pucciniho Toscy, ktorej premiéra sa uskutoční v júni  2018. ,,Tešíme sa na Veľkonočný festival Valerija Gergieva v rámci Medzinárodného hudobného festivalu v Moskve, kam sme dostali opätovné pozvanie (2. – 7. máj), na spoločný koncert s Wiener Sängerknaben, na ktorý nás pozvali a ktorý zaznie 13. mája v ich koncertnej sále ku Dňu matiek; na návštevu chlapčenského zboru z Dánska, ktorý príde v máji do Bratislavy a uvedieme spoločný koncert, ale aj na účinkovanie v Jihlave spoločne s českým zborom Boni Pueri – koncert ku 100. výročiu vzniku Československej republiky (5. júna). Tiež oslávime koncertom Sviatok hudby 21. júna v Bratislave a 24. júna otvoríme v Novej Dubnici Kultúrne leto.“, dodáva k plánom do konca prebiehajúcej koncertnej sezóny Magdaléna Rovňáková.

www.bchz.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Program koncertov            

anonym 14. storočie: Alta trinita beata
Francois Couperin: Jubilemus, exultemus
Šimon Brixi: Magnificat, 1.part
Maurice Duruflé: Ubi caritas
Antonín Dvořák: Biblická pieseň
Charles Gounod: Ave verum corpus
W. A. Mozart: Skúška na koncert
Afro-americké spirituály Hus´h, Little David
John Rutter: For the beauty
Stanislav Šurin: Gloria from Tirnavia Mass
Ľuboš Bernáth: Ave verum
Antonín Dvořák: Dyby byla kosa nabróšená, Holub na javoře
M. Schneider-Trnavský: Ružičky
Eugen Suchoň: Aká si mi krásna
Slovenské ľudové piesne

arr. Ľudovít Rajter: A ked sa Janošek
arr. Ladislav Weisser: Boleráz, boleráz
arr. Gabriela Bernáthová: Ej, lásko, lásko
arr. Milan Novák: Tancuj, tancuj
Sylvia Bodorová: Ja ra laj (výber)

Pripravil: Ľudovít Vongrej

video

Bratislavský chlapčenský zbor uliciach Philadelphie

Bratislavský chlapčenský zbor – prvý deň v New Yorku

Bratislavský chlapčenský zbor – druhý deň v New Yorku

Bratislavský chlapčenský zbor – tretí deň v New Yorku


Ak vás tento článok zaujal a chceli by ste byť informovaní o novinkách na webe Opera Slovakia, prihláste sa na odber pravidelného týždenného newslettera.

[wysija_form id=“1″]
Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár