Bratislavský chlapčenský zbor sa vrátil z úspešného amerického koncertného turné

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Bratislavský chlapčenský zbor (BChZ) sa vrátil zo svojej štvrtej americkej koncertnej cesty, s ktorou otvoril svoju 33. koncertnú sezónu. Počas svojej cesty od 11. do 24.septembra BChZ zoznámil so slovenskou hudbou takmer 10 000 poslucháčov.

BChZ uviedol v Amerike 17 koncertov v katedrálach, chrámoch, koncertných sálach aj na školách vo Washingtone D.C., Salisbury, Cumberlande a ďalších mestách v štátoch Pensilvánia a Maryland. Jeden z koncertov bol venovaný pamiatke kňaza, maliara, slovenského vynálezcu a priekopníka bezdrôtovej telekomunikácie Jozefa Murgaša (1864-1929), ktorý svoj život prežil v USA.

O úspechu tohto slovenského hudobného telesa informovali aj americké média. Denník Reading Eagle o koncertoch zboru 22.septembra napísal: ,,Hlasy malých chlapcov sú nesmierne čisté. (…) Nikdy sme nepočuli nič tak dobré.” Množstvo informácii o zbore priniesol tiež The Times Leader: ,,Tento slovenský chlapčenský zbor je výborný ambasador pre svoju krajinu…”

Koncert BChZ v Cumberlande

Koncert BChZ v Cumberlande

Magdaléna Rovňáková,,Koncertná cesta bola našou prvou prezentáciou vo Washingtone D.C. a na jeho okolí. Som nesmierne nadšená reakciami odborného aj laického publika. Nedávno tu koncertovali Viedenskí speváčikovia a porovnávanie oboch telies vyznelo v náš prospech. Cesta bola fantastickou príležitosťou pre 26 našich najlepších spevákov, dirigenta Gabriela Rovňáka ml., sólistku a hlasovú pedagogičku Miriam Garajovú a klaviristku Danu Hajóssy, ktorí výborne reprezentovali Slovensko. Získali sme množstvo cenných kontaktov” uviedla šéfdirigentka a riaditeľka Bratislavského chlapčenského zboru Magda Rovňáková.

Zbor bol založený v roku 1982 a prvýkrát sa na americkom kontinente predstavil v roku 1995, keď zaznamenal víťazstvo na Medzinárodnej súťaži speváckych zborov v meste Des Moines, v štáte Iowa.

ChZ na návšteve akadémie Naval, jedinej školy pre námorných dôstojníkov v USA

Bratislavský chlapčenský zbor na návšteve akadémie Naval, jedinej školy pre námorných dôstojníkov v USA

Okrem umeleckých aktivít chlapci navštívili mnoho zaujímavých miest Ameriky. Navštívili rôzne múzeá, radnicu v Annapolise, ktorou ich sprevádzal osobne starosta. Veľkým zážitkom bola pre nich návšteva akadémie Naval – jedinej školy pre námorných dôstojníkov v USA, múzeum vlakov, videli Lincolnov pamätník či Biely dom.

BChZ sa v tejto sezóne pripravuje na ďalšie zahraničné koncertné cesty – Taliansko december 2014 (Vianočný koncert v Miláne), Veľkonočný festival V. Gergieva v Rusku apríl – máj 2015 (BChZ bol pozvaný pre vlaňajší veľký úspech).

Na Slovensku BChZ čakajú koncerty v B.Štiavnici, Trnave, v Piešťanoch, vianočné koncerty so SF, Operou SND …, s baletom SND Luskáčik. V Opere SND sa bude podieľať na premiére opery W. Ferrariho Šperky Madony, ako aj na detskej Čarovnej flaute…

viac info na www.bchz.sk

 

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Ľudovít Vongrej

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár