Bratislavský chlapčenský zbor zožal úspechy v Moskve, Tule a vo Viedni

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Moskva/Viedeň/Bratislava – V dňoch 2. – 7. mája 2018 absolvoval Bratislavský chlapčenský zbor umelecký zájazd do Moskvy a Tule, kde sa predstavil na 17. ročníku Veľkonočného festivalu Valerija Gergieva. V máji si chlapci potlesk vychutnali aj v koncertnej sále MuTh vo Viedni, na ktorom sa Bratislavský chlapčenský zbor a Wiener Sängerknaben po prvýkrát stretli v spoločnom projekte na koncerte ku Dňu matiek. Najbližšie ich čaká júnová premiéra novej inscenácie Pucciniho Toscy na javisku Opery SND a množstvo ďalších koncertov doma aj v zahraničí.

Po tom, čo v marci tohto roku Bratislavský chlapčenský zbor roztlieskal Ameriku, zožal začiatkom mája ďalšie úspechy, tentokrát na Veľkonočnom festivale Valerija Gergieva v Moskve, ktorý počas 32 dní hostil umelcov z rôznych krajín a koncertovalo sa v 30-tich ruských mestách. Pre Bratislavský chlapčenský zbor to bolo už tretie účinkovanie na tomto prestížnom festivale klasickej hudby. Po prvýkrát sa na ňom predstavili v roku 2013, následne sa do Moskvy vrátili v roku 2014, kedy s poctou prijali ponuku účinkovať na záverečnom galakoncerte, a aktuálne majú za sebou úspešné tretie účinkovanie. ,,17. ročník neuveriteľne rozsiahleho ruského festivalu má štyri veľké sekcie – symfonickú, zborovú, komornú a u nás prakticky neznámu – koncerty na chrámové zvony.“, uviedla pre Opera Slovakia dirigentka zboru Magdaléna Rovňáková a dodáva ,,Každá zo sekcií sa uskutočňuje v desiatkach ruským miest. Napríklad symfonických koncertov v rámci festivalu zaznelo tridsať naprieč celým Ruskom, zborové koncerty zneli v 24 mestách, ale bolo ich nepomerne viac, lebo iba v Moskve ich bolo viac ako štyridsať.“

Bratislavský chlapčenský zbor v Moskovskej filharmónii – Čajkovského sála, 2018
foto: BChZ

Festival otváral 8. apríla renomovaný dirigent Valerij Gergiev koncertným uvedením Čajkovského opery Jolanta. Záverečný symfonický koncert celého festivalu zaznel 9. mája. Festivalovú časť zborovej sekcie zahájil 8. apríla v Sankt Peterburgu Miešaný zbor Mariinského divadla, záverečný galakoncert sa uskutočnil 6. mája v Čajkovského sále Moskovskej filharmónie a účinkovalo na ňom šesť vybraných zborových telies – z Fínska, Švédska, Bulharska, Gruzínska a Bratislavský chlapčenský zbor. Každé zborové teleso uviedlo 20-minútový program. Bratislavský chlapčenský zbor sa prezentoval skladbami: Cantique de Jean Racin (Gabriel Fauré), Dyby byla kosa nabróšená, Holub na Javoře (Antonín Dvořák /Leoš Janáček), Tancuj, tancuj (Arr. Milan Novák), Nebraní menjá, rodnája (ruská romanca), Ja ra laj (tri romské piesne, Sylvia Bodorová), či When I am 64 (The Beatles).

Bratislavský chlapčenský zbor pred Chrámom Vasilija Blaženého v Moskve, 2018
foto: BChZ

,,Počas jedného mesiaca navštívilo Rusko množstvo vynikajúcich speváckych zborov. Počas šiestich dní sme uviedli štyri koncerty, z toho tri v Moskve a jeden v Tule, v nádhernom pravoslávnom chráme. Príprava dramaturgie hodinového a capella programu pre pravoslávny chrám bola náročná, rovnako, ako umelecká príprava.“ uviedla Magdaléna Rovňáková. Koncerty zazneli pod vedením dirigentov Magdalény Rovňákovej a Gabriela Rovňáka ml., sóla spievala Miriam Garajová s klavírnym sprievodom Dany Hajóssy. Na tomto koncerte zazneli spolu so skladbami autorov svetovej tvorby (Gionavanni Croce, Maurice Duruflé, Charles Gounod, André Caplet…), aj diela Mikuláša Schneidera-Trnavského či Eugena Suchoňa.

Bratislavský chlapčenský zbor a Wiener Sängerknaben (WSK) v spoločnom projekte!

Pri príležitosti Dňa matiek vystúpili 13. mája obe telesá na spoločnom koncerte vo viedenskom sídle Wiener Sängerknaben, v sále MuTh. Koncert sa konal z iniciatívy viedenských speváčikov. „Ponuka na spoluprácu nás veľmi potešila. Naše telesá sa stretli na spoločnom pódiu vôbec po prvýkrát v histórii.“ povedala zbormajsterka BChZ Magdaléna Rovňáková. Dramaturgiu koncertu zbor podriadil jeho téme a charakteru priestoru koncertnej sály. „Do programu sme zaradili predovšetkým profánne diela a spirituály z nášho repertoáru. Veľmi sa teším, že sme radosť zo vzájomnej spolupráce vyjadrili aj spievaním spoločných skladieb.“ dodáva k programu koncertu zbormajster Gabriel Rovňák.

Viedenský chlapčenský zbor sa predstavil pod vedením Manola Cagnina. Bratislavský chlapčenský zbor dirigovali Magdaléna Rovňáková a Gabriel Rovňák ml. s klavírnym sprievodom Dany Hajóssy. „Potešilo nás, že koncert sa stretol s veľmi pozitívnym ohlasom u publika. Spolupráca bola veľmi inšpiratívna a priateľská. S viedenskými partnermi zostávame v kontakte a sme obojstranne otvorení ďalšej spolupráci“, uviedla Magdaléna Rovňáková.

Bratislavský chlapčenský zbor a Wiener Sängerknaben, 2018
foto: BChZ

Keďže svetoznáme teleso Wiener Sängerknaben pripravuje svoje aktivity s veľkým predstihom, pozvanie spoluúčinkovať na tomto koncerte dostal Bratislavský chlapčenský zbor v apríli 2017. ,,Ponuka nás prekvapila, rovnako pozvanie riaditeľa telesa, aby sme navštívili ich sídlo a na osobnom stretnutí dohovorili repertoár a podmienky spolupráce. Stretnutie sa uskutočnilo v máji 2017 a bolo veľmi zaujímavé. Obdivovali sme krásne historické priestory, kde zbory Wiener Sängerknaben pracujú. Je známe, že táto zborová škola pozostáva zo štyroch relatívne samostatne fungujúcich chlapčenských zborov, každý z nich má 25 členov. Každé z telies má svoj koncertný a zájazdový plán. Až na jednu výnimku vedú telesá zahraniční dirigenti. Náš koncert zaznel v spolupráci s Haydn-Chorom, ktorý diriguje temperamentný Talian Manolo Cagnin. Po samostatných programových blokoch sme na záver koncertu spoločne uviedli slovenskú ľudovú pieseň Tancuj, tancuj v aranžmáne Milana Nováka a od Johanna Straussa st. Radetzky marsch z pera Geralda Wirtha. Koncertné publikum prijalo účinkovanie oboch zborov s nadšením a nádhernými ováciami.“ opisuje spoluprácu Magdaléna Rovňáková.

Pred Bratislavským chlapčenským zborom sú ďalšie výzvy – na javisku Opery SND ich čaká premiéra Pucciniho Toscy a následne koncert v rámci Mahlerovho festivalu v Jihlave spoločne so známym českým zborom Boni Pueri, koncerty Kultúrneho leta v Bratislave a ďalších slovenských mestách.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

www.bchz.sk

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár