Bratislavský organový festival 2014

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Tretí ročník medzinárodného organového festivalu prinesie opäť mimoriadne podnetnú hudobnú ponuku, v hlavnej úlohe s „kráľovským nástrojom“. Špičková česko-slovenská zostava sa postará o dramaturgiu, ktorá zaujme rôznorodo orientovanú publikum: od milovníkov klasického organového recitálu, komorných koncertov až po praznivcov experimentálneho spojenia klasických nástrojov a hudby s elektronikou a improvizáciou. V duchu hlavného sloganu bude tohtoročný festival príležitosťou vypočuť si veľa českej a slovenskej hudby.

BOF GRAND RECITAL uvedie hviezdu českej organovej hry – Pavla Kohouta. Víťaz jednej z najprestížnejších organových súťaží Musashino v Tokiu (2000) dnes patrí k absolútnej európskej špičke. Na veľkom organe v Slovenskom rozhlase uvedie efektný sólový program z diel veľkých postáv dejín hudby, akými sú Johann Sebastian Bach, Johannes Brahmsa či Antonín Dvořák, ale aj kľúčovej postavy českej organovej hry a literatúry z obdobia novoromantizmu – Josefa Kličku, ktorého hudba znie na našich pódiách len ojedinele.

Organista Pavel Svoboda a hráčka na lesnom rohu Kateřina Javůrková sú laureátmi posledného ročníka súťaže Pražskej jari a na Bratislavskom organovom festivale otvárajú novú sériu BOF RISING STARS. Príležitosť počuť a vidieť mladých umelcov na začiatku ich sľubných kariér, navyše ovenčených čerstvými cenami na renomovaných medzinárodných súťažiach, je vždy zaujímavým zážitkom, ktorý po rokoch získava na svojej pridanej hodnote. Nezvyčajná kombinácia organa a lesného rohu bude príjemným osviežením bežnej koncertnej produkcie a naplnením jednej z dramaturgických zásad BOF – predstavovať organ v netradičných nástrojových kombnáciách a kontextoch.

Marek Vrábel je stálicou slovenskej organovej scény a zárukou špičkových umeleckých produkcií. V tomto ročníku prezentuje svoj nový program B+A+C+H, príznačne evokujúci jednak hudbu kľúčového velikána organovej literatúry – Johanna Sebastiana Bacha, jednak štyri písmená-tóny z mena slávneho skladateľa. Tie vďaka svojmu zaujímavému zneniu neustále inšpirujú skladateľov ako jedinečný hudobný kryptogram, ktorý sa stáva základným stavebným kameňom pre skladby na poctu génia. Okrem diel J. S. Bacha zaznie na koncerte premiéra novej skladby Štyri intrády B-A-C-H od mladého slovenského skladateľa Ľuboša Bernátha, venovaná Marekovi Vráblovi a mimoriadne náročné dielo Passacaglia quasi toccata B-A-C-H od českého skladateľa Miloša Sokolu.

Minulý rok uviedol Bratislavský organový festival prvýkrát svoju medzižánrovú sériu Cross Over Organ. Pokračovaním cyklu, ktorý má ambície uspokojiť širšie publikum, fanúšikov neklasických žánrov či milovníkov netradičných hudobných spojení je unikátny projekt s mladou gitarovou hviezdou Michalom Bugalom. CROSS OVER ORGAN with ELECTRIC GUITAR prepojí svet klasickej hudby a jazzu. Ukáže, že organ si môže veľmi dobre rozumieť s elektrickou gitarou. Nebude chýbať experiment, humor a predovšetkým improvizácia v podaní Michala Bugalu. Exkluzívnym číslom koncertu bude premiéra novej skladby slovenského skladateľa Lukáša Borzíka pre organ, elektrickú gitaru a bicie, ktorá vznikla na objednávku festivalu. Na záverečnom koncerte BOF ďalej účinkujú: organista Marek Štrbák a bicistka Lenka Novosedlíková.

 

Bratislavský organový festival 2014

„Czech-o-Slovak Edition“

13. – 20. júla 2014

Bratislava – Slovenský rozhlas a Bratislavský hrad

13. 7. BOF GRAND RECITAL

Veľké koncertné štúdio SRo, 17.00

Pavel Kohout, organ (ČR)

J. S. Bach, H. G. Kummer, J. Klička, J. Brahms, A. Dvořák

 

15. 7. BOF RISING STARS

Laureáti Pražského jara 2013

Hudobná sieň Bratislavského hradu, 17.00

Pavel Svoboda, organ – Kateřina Javůrková, lesný roh (ČR)

G. Ph. Telemann, J. S. Bach, O. Messiaen, L. Janáček, E. Kaucký, E. Krenek

17. 7. B+A+C+H

Hudobná sieň Bratislavského hradu, 17.00

Marek Vrábel, organ (SR)

J. S. Bach, Ľ. Bernáth (premiéra), M. Sokola

 

20. 7. CROSS OVER ORGAN with ELECTRIC GUITAR

Veľké koncertné štúdio SRo, 17.00

Marek Štrbák, organ – Michal Bugala, elektrická gitara – Lenka Novosedlíková, bicie a perkusie (SR)

L. Borzík: skladba pre organ, elektrickú gitaru a bicie (premiéra), J. S. Bach, improvizácie

plagat BOF 2014 small

Vstupenky:
Koncerty v Hudobnej sieni Bratislavského hradu: 7,- EUR / Predaj v Pokladni SNM-Historického múzea na Bratislavskom hrade / Ut–Pi 10.00–18.00
Kontakt: bratislavskyhrad@snm.sk
Koncert BOF GRAND RECITAL: 5,- EUR, koncert CROSS OVER ORGAN: 7,- EUR / Predaj: CD-LP bazár Mjuzik, Puškinova 2, Po, St, Pi: 12.00–18.00, Ut, Štv: 10.00–16.00 /
predajna Hummel Music, Klobucnícka 2, Po–Pi 10.00–18.00, So-Ne: 11.00–17.00 / predajna Music Forum, Na Vršku 1, Po–Pi: 10.00–18.00
Zlavy: Študenti, deti nad 6 rokov, seniori nad 65 rokov, ZTP: 5,- / 3,- EUR, deti do 6 rokov: vstup zdarma.
Hodinu pred koncertom v mieste jeho konania.

info: bof.mjuzik.eu

kontakt: mjuzik@mjuzik.eu

Zdroj: BOF2014
Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár