Bratislavský organový festival 2015

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – 4. ročník medzinárodného organového festivalu prinesie opäť mimoriadne podnetnú hudobnú ponuku, v hlavnej úlohe s „kráľovským nástrojom“. Ani tento ročník však nebude iba o organe. Bratislavský organový festival 2015 je súčasťou 40. ročníka Kultúrneho leta a Hradných slávností Bratislava 2015, ktorý organizuje Bratislavské kultúrne a informačné stredisko. Festival sa uskutoční od 12. – 21. júla na Bratislavskom hrade a v Slovenskom rozhlase.

Festival ponúkne klasický recitál, improvizačný projekt s recitátorom, koncert starej hudby, profil víťaza medzinárodnej súťaže i zaujímavú spoluprácu organu a akordeónu – dvoch príbuzných nástrojov, ktoré nie je zvyčajné zažiť spolu na jednom pódiu.

Úvodný koncert sa uskutoční vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasunedeľu 12. júla a ponúkne unikátny improvizačný projekt ORGANOVÁ BIBLIA českého organistu Karla Martínka na biblické texty so známym slovenským hercom Vladimírom Kobielským ako recitátorom. Karol Martínek začal uvádzať tematické večery inšpirované biblickými textami –kombinujúce organovú   improvizáciu s hovoreným slovom – vo svojom rodnom meste Olomouc a pokračuje v nich nielen koncertne, ale aj projektmi na internetovom kanáli youtube.

Ďalšie štyri koncerty budú pokračovať v Hudobnej sieni Bratislavského hradu.utorok 14. júla je na programe RECITÁL, na ktorom sa predstaví popredný poľský organista Michal Markuszewski. Vo štvrtok 16. júla ponúkne festival koncert zo série BOF RISING STARS, kde má publikum jedinečnú možnosť spoznávať mladých umelcov na začiatku ich rozvíjajúcich sa kariér, navyše ovenčených čerstvými cenami na renomovaných medzinárodných súťažiach. Tento raz to bude nový slovenský talent, ohurujúci virtuozitou i hrou spamäti, Tomáš Mihalik, aktuálny víťaz Medzinárodnej organovej súťaže P. Ebena v Opave. V nedeľu 19. júla sa na koncerte predstaví umelecký riaditeľ festivalu a jeden z najvýznamnejších slovenských organistov Marek Vrábel. V spolupráci so súborom starej hudby Musica aeterna (umelecký vedúci Peter Zajíček) uvedie svoj nový program s hudbou starých majstrov, ktorý festivalová dramaturgia nazvala HÄNDLOVE KONCERTY. Na záverečnom koncerte v utorok 21. júla sa na pódiu stretnú dvaja poprední slovenskí interpreti a priatelia – organista Ján Vladimír Michalko a akordeonista Boris Lenko. Spoločne predstavia jedinečný projekt ORGAN & AKORDEÓN, ktorý vznikol na objednávku Bratislavského organového festivalu. Transkripcie skladieb pre dva klávesové nástroje, s netradičným využitím akordeónu ako druhého nástroja, zaznejú v Hudobnej sieni Bratislavského hradu tak, aby si poslucháči mohli vychutnať zaujímavý „stereo“ efekt dvoch nástrojov umiestnených na opačných stranách koncertnej sály.

Program Bratislavského organového festivalu 2015

12. – 21. júla 2015

Všetky koncerty začínajú už o 17. hodine.

12. 7. 2015, 17:00 Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu
ORGANOVÁ BIBLIA
Karel Martínek (Česká republika)
Vladimír Kobielsky – recitátor (SR)
Unikátny improvizačný projekt českého organistu Karla Martínka
na biblické texty so známym slovenským hercom ako recitátorom

14. 7. 2015, 17:00 Hudobná sieň Bratislavského hradu
RECITÁL
Michal Markuszewski (Poľsko)
Recitál popredného poľského organistu

16. 7. 2015, 17:00 Hudobná sieň Bratislavského hradu
BOF RISING STARS
Tomáš Mihalik (SR), víťaz Medzinárodnej organovej súťaže P. Ebena, Opava 2014

19. 7. 2015, 17:00 Hudobná sieň Bratislavského hradu
HÄNDLOVE KONCERTY
Marek Vrábel a Musica aeterna (SR)
Koncert Marka Vrábla so súborom starej hudby

21. 7. 2015, 17:00 Hudobná sieň Bratislavského hradu
ORGAN & AKORDEÓN
Ján Vladimír Michalko a Boris Lenko (SR)
Transkripcie skladieb pre dva klávesové nástroje, využívajúce priestorový efekt,
s netradičným využitím akordeónu ako druhého nástroja.

Záujemcovia o koncerty si môžu vstupenky zakúpiť v predajniach CD-LP bazár Mjuzik, Puškinova 2, Po, St, Pi: 12.00–18.00, Ut, Štv: 10.00–16.00/, Hummel Music, Klobučnícka 2, Po–Pi 10.00–18.00, So-Ne: 11.00–17.00 a hodinu pred koncertom v mieste jeho konania. Kontakt: mjuzik@mjuzik.eu, bof.mjuzik.eu

BOF plakat OK smaller(1)

zdroj: BOF

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

redakcia

Zanechajte komentár

Sledujte nás na Facebooku