Vitajte na vynovenom webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

Hlasovanie už len do 15. júna!

18. júna 2016 redakcia Sezóna 2015/2016

Bratislavský organový festival 2016 predstaví opäť organ trochu inak

Bratislavský organový festival 2015, Michal Markuszewski, foto: Ján Lukáš
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – 5. ročník Bratislavského organového festivalu predstaví opäť organ trochu inak: v kombinácii so spevom a barokovou trúbkou, v extravagantnej polohe zasahujúcej až k hraniciam pop music, v improvizačnom projekte s recitátorom, ale samozrejme aj v klasickej a kráľovskej disciplíne – veľkom organovom recitáli. Novinkou bude mimobratislavský koncert v Pezinku. BOF prináša v dňoch 28. 6. – 10. 7. opäť dramaturgicky vyprofilované a originálne koncerty.

Stará hudba je síce pre organ klasickým teritóriom, na prvom koncerte však predstavíme špecialistov na historicky poučenú interpretáciu. Skúsený maďarský organista Soma Dinyés, slovenskému publiku dobre známy z účinkovania v súbore Solamente naturali, príde do Bratislavy aj s barokovým trubkárom László Borsódym. Atraktívne spojenie plechového dychového nástroja, navyše v historickej podobe, doplní účinkovanie mladého, no už mimoriadne úspešného slovenského koncertného speváka Tomáša Šelca.

Bude to tohto roku náš jediný koncert na Bratislavskom hrade, ktorý inak považujeme za náš hlavný priestor. Hrad je však od júla k dispozícii predsedníctvu SR v Rade EÚ, a tak tohto roku ponúkame možnosť počuť organový repertoár v štyroch rôznych priestoroch a na štyroch zaujímavých nástrojoch.

Minulý rok organizátori BOF zrealizovali improvizačný projekt na texty z Biblie. Tento rok bude témou podobného koncertu poézia Emila Boleslava Lukáča. Básne významného predstaviteľa slovenského neosymbolizmu bude prednášať herec Boris Farkaš a ich hudobnú reflexiu, produkovanú v reálnom čase, ponúkne organista Martin Bako vo vynikajúcej akustike a charizmatickom interiéri Veľkého evanjelického kostola.

Inožánrové, crossoverové koncerty už patria k imidžu BOF. 5. júla sa v Slovenskom rozhlase pripravuje špeciálny projekt. Česká organistka Kateřina Chroboková sa popri kariére klasickej organistky venuje aj vlastnej tvorbe, pripomínajúcej alternatívnu pop music. Popri hre na svojom unikátnom digitálnom organe spieva, hrá na rôznych perkusiách a atmosféru jej koncertov dotvárajú svetlá. Jej biely organ bol postavený presne podľa jej požiadaviek, má nasamplované zvuky najlepších organov z celého sveta, elektronické ale aj konkrétne zvuky, napr. z industriálneho prostredia. Organistka, ktorá úspešne bojuje proti klišé, že organ je najmä chrámovým nástrojom, vystupuje pod umeleckým menom KATT a na Slovensku predstaví svoj extravagantný autorský projekt prvýkrát.

Klasický recitál stále zostáva hlavnou disciplínou organistov a najčastejším cieľom návštevníkov organových koncertov. Organ je stále doma najmä v chrámovom prostredí. Patrí do kostola, do jeho majestátnej akustiky a opulentného priestoru. Z tohto pohľadu je možnosť vypočuť si tento kráľovský nástroj v katedrále, tou najatraktívnejšou ponukou. V Katedrále sv. Martina sa predstaví francúzsky organista Stéphan Béchy.

V názve festivalu je meno hlavného mesta SR, no po štyroch rokoch sa organizátori rozhodli rozšíriť svoju ponuku aj za hranice Bratislavy. Prvým koncertom zo série OUTSIDE BOF bude koncert nemeckého organistu Franza Lörcha v Pezinku v Kostole Najsvätejšej Trojice, známom ako kapucínsky kostol.

Bratislavský organový festival 2016

program

28. 6. ORGAN&VOICE&TRUMPET
Hudobná sieň Bratislavského hradu, 18.00
Soma Dinyés-organ, Tomáš Šelc – basbarytón, László Borsódy – trúbka (SR, Maďarsko)
koncert starej hudby: J. S. Bach, G. F. Händel, D. Buxtehude

5. 7. ORGAN GOES POP
Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu, 18.00
Kateřina Chroboková / KATT – elektronický organ a spev (ČR)
KATT, J. S. Bach, A. Pärt, O. Messiaen

7. 7. ORGAN POETRY
Veľký evanjelický kostol, 18.00
Martin Bako – organ (SR), Boris Farkaš – recitátor
improvizácie na poéziu Emila Boleslava Lukáča

10. 7. GRAND RECITAL
Katedrála sv. Martina, 19.00
Stéphane Béchy – organ (Francúzsko)
N. Lebègue, J. F. Dandrieu, F. Couperin, J. S. Bach

3. 7. OUTSIDE BOF
Franz Lörch – organ (Nemecko), Rímsko-katolícky Kostol Najsvätejšej Trojice, Pezinok, 19.00
J. Pachelbel, D. Buxtehude, F. Piazza, J. E. Eberlin, J. S. Bach, J. P. Sweelinck, D. Zipoli

Predaj vstupeniek:
CD/LP Bazár Mjuzik, Puškinova 2, Po: 13.00–19.00, Ut–Pi: 12.00–18.00
Hummel Music, Klobucnícka 2, Po–Pi: 10.00–18.00, So–Ne: 11.00–17.00
Pokladna SNM-HM na Bratislavskom hrade, Ut–Ne: 10.00–18.00
a hodinu pred koncertom v mieste jeho konania.

Bratislavský organový festival 2016, plagat

zdroj: ORGANYzácia, občianske združenie

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

SND predstavilo 104. sezónu
záznam celej tlačovej konferencie