Bratislavský organový festival 2017 ponúkne 6 koncertov a 7 interpretov zo siedmich krajín

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – 6. ročník Bratislavského organového festivalu (BOF) ponúkne od 25. júna do 3. júla 2017 klasické organové recitály, spojenie organu s inými nástrojmi i jeho vykročenie von zo sveta klasickej hudby, poctu Petrovi Ebenovi, profil laureáta medzinárodnej súťaže, starú i nová hudba. Bratislavský organový festival aj tohto roku originálne doplní ponuku tradičných organových koncertov v hlavnom meste. Na 6. koncertoch sa predstaví 7 interpretov zo 7 krajín.

BOF si pripomenie 10 rokov od úmrtia veľkého organového autora – českého skladateľa Petra Ebena. Do Bratislavy príde najuznávanejšia ebenovská interpretka Irena Chřibková, ktorá so skladateľom udržiavala osobné kontakty. Roku 2016 začala prestížna Medzinárodná organová súťaž Petra Ebena v Opave udeľovať Cenu Bratislavského organového festivalu. Preto sa v rámci edície BOF Rising Stars predstaví aktuálny víťaz tejto súťaže – mladý britský organista Jeremiah Stephenson.

Irena Chřibková

Mladí interpreti sú vždy korením každého festivalu – v kráľovskej disciplíne, vo veľkom recitáli na veľkom organe v Katedrále sv. Martina sa predvedie luxemburský organista Paul Kayser.

Vybočenie mimo hraníc klasickej hudby je typické pre BOF. Maďarský organista László Fassang, prominentný klasický interpret, patrí k tým všestranným hudobníkom, ktorí sú schopní prinášať zaujímavé podnety aj v oblasti iných žánrov. Bol prvým organistom, ktorý na BOF prezentoval svoj crossoverový projekt. Tentoraz predstaví spoluprácu s francúzskym jazzovým saxofonistom Vincentom Le Quangom.

László Fassang,
foto: Máté Péter

V Hudobnej sieni Bratislavského hradu zaznie exkluzívny komorný projekt známej propagátorky súčasnej hudby, česko-portugalskej flautistky Moniky Duarte Štreitovej v spolupráci s organistom Marekom Vráblom. Diela F. Martina, K. Dietricha, J. Weavera a I. Paríka znejú aj na ich spoločnom CD Brána naděje. Túto zostavu doplní hudba J. S. Bacha a zaujímavé dielo portugalského autora. Duo sa predstaví aj v Pezinku.

Festival sa koná s spolupráci so Slovenským národným múzeom-Historickým múzeom a RTVS, ktorá pravidelne zaznamenáva vybrané koncerty pre potreby rozhlasového vysielania.

Hlavným partnerom festivalu je Fond na podporu umenia.

Bratislavský organový festival 2017
25. jún – 3. júl 2017
Bratislava, Pezinok

program festivalu

GRAND RECITAL

Ne 25.6. 19.00, Katedrála sv. Martina
Paul Kayser – organ (Luxembursko)
Recitál popredného luxemburského organistu na veľkom katedrálnom organe (J. S. Bach, N. Bruhns, M. Reger, J. Alain, M. Duruflé, Charles-Marie Widor, improvizácia)
Vstupné: 13€, 6€

BOF RISING STARS

Ut 27.6., 18.00, Hudobná sieň Bratislavského hradu
Jeremiah Stephenson – organ (Veľká Británia)
Recitál aktuálneho víťaza Medzinárodnej súťaže P. Ebena v Opave a držiteľa Ceny Bratislavského organového festivalu.
Vstupné: 7€, 5€

POCTA PETROVI EBENOVI

St 29. 6., 18.00, Veľké koncertné štúdio SRo
Irena Chřibková – organ (Česká republika)
Prominentná interpretka hudby P. Ebena hrá skladby slávneho českého autora a skladateľov, ktorí ho inšpirovali (P. Eben, D. Buxtehude, J. S. Bach)
Vstupné: 13€, 6€

CROSS OVER ORGAN

Pi 30. 6., 18.00, Hudobná sieň Bratislavského hradu
László Fassang – organ / Vincent Le Quang – saxofón (Maďarsko, Francúzsko)
Špičkový maďarský organista predstavuje ďalší zo svojich inožánrových projektov – tentoraz s francúzskym jazzovým saxofonistom.
Vstupné:  7€, 5€

FLAUTA A ORGAN BRÁNOU NÁDEJE

Ne 2. 7. , 18.00, Hudobná sieň Bratislavského hradu
Marek Vrábel – organ / Monika Štreitová – flauta  (Slovensko / Česká republika-Portugalsko);
Exkluzívny projekt česko-portugalskej flautistky, známej interpretky súčasnej hudby a hudby 20. storočia v spolupráci s organistom Markom Vráblom prezentuje menej známy repertoár pre flautu a organ od autorov 20. storočia (I. Parík, J. Weaver, F. Martin, K. Dietrich, J. S. Bach…).
Vstupné: 7€, 5€

OUTSIDE BOF

Po 3. 7., 19.00 Pezinok, Kapucínsky kostol
Marek Vrábel – organ / Monika Štreitová – flauta
Dobrovoľné vstupné

Predaj vstupeniek Hummel Music, Pokladňa SNM-HM na Bratislavskom hrade a v mieste konania koncertu.
mjuzik@mjuzik.eu
https://www.facebook.com/BratislavskyOrganovyFestival/

Zdroj: BOF

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár