Bratislavu rozozvučí Gitarový festival J. K. Mertza

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Gitarový festival J. K. Mertza, ktorý je súčasťou mestského festivalu Kultúrne leto 2022, patrí k významným podujatiam slovenskej festivalovej scény a je jedným z najstarších svojho druhu na svete. Jeho 46. ročník ponúka v Bratislave od 26. júna do 1. júla širokú paletu gitarových koncertov. Takmer 20 hostí zo 7 krajín sveta uvedie svoje programy v Záhrade domu Albrechtovcov, Koncertnej sieni Klarisky a Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca. Okrem koncertov sú súčasťou festivalu aj majstrovské kurzy a semináre pre odbornú verejnosť, pedagógov a študentov umeleckých škôl.

(PR článok, Gitarový festival J. K. Mertza)

Gitarový festival J. K. Mertza každoročne prináša obyvateľom i návštevníkom mesta kvalitu, jedinečnosť, pestrosť a široký medzinárodný kontext klasického gitarového umenia a nadväzuje na bohatú hudobnú tradíciu mesta Bratislavy. Dôležitým momentom novodobej histórie festivalu je aj popularizácia osobnosti prešporského rodáka, Josepha Kaspara Mertza (1806 – 1856), ktorý patrí medzi najvýznamnejších gitaristov a skladateľov ranoromantickej gitarovej hudby.

Program festivalu ponúka sólové recitály, komorné koncerty a zahŕňa hudbu od renesancie po súčasnosť. Návštevníci budú môcť počuť predovšetkým hudbu pre klasickú gitaru, no taktiež renesančnú vihuelu, či barokové hudobné nástroje a spev.

Zoran Dukić, foto: Mario Majcan

Festival 26. júna otvoria a 1. júla zakončia v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca dva mimoriadne koncerty. Hviezdy podujatia – fenomenálni gitaristi Zoran Dukić z Chorvátska a Aniello Desiderio z Talianska, patria k absolútnej špičke klasickej gitary posledných desaťročí. Prvým koncertom festivalu bude sólový recitál Zorana Dukića, obsahujúci jedinečnú koláž transkripcií hudby Bacha a Piazzollu, latinskoamerický neoromantizmus Barriosa, balkánsky Lament Bogdanovića a najmä veľmi aktuálnu kompozíciu Cinema Paradise súčasného britského skladateľa Stephena Gossa. So svojim nielen umeleckým priateľom Aniellom Desideriom navyše vystúpia v unikátnom gitarovom duu.

Na záverečnom koncerte sa predstavia v dielach od baroka po súčasnosť. Na svoje si prídu milovníci hudby Bacha, Scarlattiho, no aj Barriosa, Rodriga a Piazzollu, a k novinkám bude patriť, len pred niekoľkými dňami premiérované Gossove dielo Cocktail list.

Aniello Desiderio, zdroj foto: aniellodesiderio.net
Bratislavské gitarové kvarteto, foto: Rudolf Biháry

Koncertná sieň Klarisky neodmysliteľne patrí ku gitarovému festivalu a jej prekrásna a pre gitaru ideálna akustika bude zdobiť aj tohtoročné koncerty festivalu. Bratislavské gitarové kvarteto – renomovaný súbor, ktorého zdobí aj spolupráca s kubánskym skladateľom Leom Brouwerom, či gréckym virtuózom Costasom Cotsiolisom a mnohými slovenskými skladateľmi sa predstaví 27. júna v programe PARABOLA, ktorý popri svetovej tvorbe Manuela de Fallu, Yorgosa Nousisa a Francisca Poulenca uvedie aj kompozície známych slovenských skladateľov Petra Breinera a Jozefa Kolkoviča.

Prečítajte si tiež:
Martin Krajčo: Gitara je pevnou súčasťou sveta klasickej hudby

Mimoriadne zaujímavý dvojkoncert mladých virtuóziek Petry Poláčkovej z Českej republiky a Zsófie Boros z Maďarska nesie titul CANCIONES Y MISTERIOS a zaznie 29. júna o 19.00 v Koncertnej sieni Klarisky. V prvej časti večera zaznie gitarová podoba jedinečných piesní od renesancie po 20. storočie. Velikáni gitarovej, vihuelovej a lutnovej histórie De Narvaez, Dowland, Da Milano, Mertz a Llobet, sa ujali ľudovej i umelej vokálnej hudby a jej skvosty pretvorili do podoby pre sólové nástroje. Petra Poláčková ich uvedie na historických nástrojoch 19. a začiatku 20. storočia.

Petra Poláčková, foto: Agata Ozarowska
Zsofia Boros, foto: Maria Frodl

Úplne odlišným bude recitál maďarskej gitaristky Zsófie Boros, ktorá má k Bratislave mimoriadne blízko, nakoľko tu vyrástla a vyštudovala. Jej program reflektuje súčasnú zvukomalebnú a misterióznu tvorbu gitarových tvorcov ako Duplessy, Seddiki, či Sinesi. Ich hudbu charakterizuje mimoriadna kultúrna i žánrová rozmanitosť, prekračujúc hranice Európy i klasickej hudby.

Koncerty ,,starej hudby“ patria už niekoľko rokov do programovej ponuky podujatia. Aktuálny ročník ponúkne dva mimoriadne zaujímavé programy, ktoré historicky zachádzajú až do 16. storočia. 28. júna sa v Koncertnej sieni Klarisky predstaví francúzska sopranistka Perrine Devillers a argentínsky vihuelista Ariel Abramovich v projekte hudby 16. storočia EL PARNASSO. Pre vihuelu – renesančný nástroj podobný historickej gitare úzko spätý s hudobnou kultúrou Španielska – bolo príznačné prepojenie s vokálnou hudbou. Okrem jej inštrumentálnych prepisov dominujú tri druhy vokálnych foriem pre hlas a vihuelu, polyfónne romancevillanescy (španielsky ekvivalent talianskeho madrigalu) a villancicos.

Perrine Devillers, Ariel Abramovich, zdroj foto: jkmertz.com

Tematika je pomerne široká, okrem tradičných rustikálnych námetov, či námetov z Maurskej histórie, nachádzame stvárnenia rôznych ľudských nálad (melanchólia, žalostný smútok, trpký obraz porazeného človeka…). El Parnasso, poslednú knihu veľkolepej éry španielskej vihuely popísal muzikológ a profesor Melbournskej hudobnej univerzity John Griffiths ako opus, ktorý: ,,nie je dielom mladého hudobníka, ale zrelého muža, obsahujúc originálnu hudbu silnej architektonickej formy, zložitého a dômyselného kontrapunktu so zmyslom pre rovnováhu a vyváženosť, charakterizujúc najlepšiu hudbu neskorej renesancie„.

V záhrade Domu Albrechtovcov predstaví 30. júna slovenský súbor združujúci umelcov z Nemecka, Poľska a Slovenska, Le nuove musiche svoje debutové CD, ako aj práve pripravovaný nový projekt v programe SONETTI E LAMENTI. Pozoruhodný medzinárodný súbor vystúpi v zložení Jakub Mitrík – chitarrone; Slovensko, Hilda Gulyás – soprán; Slovensko, Štefan Bučko – recitácia; Slovensko, Margit Schultheiß – baroková harfa; Nemecko, Mateusz Kowalski – viola da gamba; Poľsko. Pozoruhodnú taliansku hudbu začiatku 17. storočia Sigismonda D´Indiu a Giovanni Girolama Kapspergera v programe dotvorí poézia slávnych literátov Francesca Petrarcu a Torquata Tassa v podaní fenomenálneho Štefana Bučka.

Le nuove musiche, zdroj foto: jkmertz.com

Každoročnou súčasťou festivalu sú aj koncerty laureátov medzinárodných súťaží. Na tomto ročníku sa predstavia mladí gitaristi – Carlo Curatolo z Talianska, (27.júna) ktorý je víťazom prestížneho festivalu Musica da Primavera de Viseu v Portugalsku a poľský víťaz Medzinárodnej gitarovej súťaže v Budapešti Andrzej Grygier (28. júna). Obaja uvedú svoje recitály, ktorým dominuje virtuózna hudba pre sólovú gitaru vždy od 17.00 v malebnej Záhrade domu Albrechtovcov na Kapitulskej ulici. 

Sprievodné podujatia festivalu – pedagogické prednášky, semináre, diskusie a majstrovské kurzy sa konajú v spolupráci so ZUŠ J. Kowalského a Konzervatóriom v Bratislave a sú určené najmä pedagógom, študentom umeleckých škôl a odbornej verejnosti. Okrem pozvaných umelcov ich budú viesť aj hostia z Českej republiky, Poľska a Slovenska – Tatiana Stachak, Taťána Klánská a Miloš Tomašovič a budú sa konať v Dome Albrechtovcov a v priestoroch bratislavského Konzervatória.

VSTUPENKY: dostupné v sieti Ticketportal alebo hodinu pred koncertom na mieste konania.

Viac informácií a program nájdete na webstránke: www.jkmertz.com

Informoval: Martin Krajčo

PR článok, text: Gitarový festival J. K. Mertza

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár