Čajkovského Eugen Onegin z Metropolitnej opery New York naživo v Rádiu Devín

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Rádio Devín pozýva v sobotu 22. apríla o 19. hod.  na ďalší zo série prenosov z medzinárodnej opernej scény. Ten aprílový sprostredkuje poslucháčom priamy prenos predstavenia Čajkovského opery Eugen Onegin z Metropolitnej opery New York. Spolu s hviezdnym obsadením sa v role Gremina predstaví aj slovenský bas Štefan Kocán. Priamy prenos reprízy inscenácie z roku 2013 bude zo štúdia Rádia Devín naživo komentovať operná kritička a publicistka Michaela Mojžišová spolu so svojim hosťom operným kritikom Pavlom Ungerom.

Ďalší zo série desiatich operných prenosov sezóny 2016/2017 prináša RTVS v Rádiu Devín v spolupráci s Európskou vysielacou úniou (EBU). Nového naštudovania Čajkovského Eugena Onegina sa ujal hudobný riaditeľ Glyndebourne Festival Opera Robin Ticciati. Dielo pre Metropolitnú operu zinscenovala v roku 2013 anglická režisérka Deborah Warner a týmto predstavením otvorili sezónu Metropolitnej opery 2013/2014.

P. I. Čajkovskij: Eugen Onegin, Metropolitan Opera New York,
Anna Netrebko (Tatiana),
foto: Marty Sohl

Michaela Mojžišová

,,Piotr Iľjič Čajkovskij nenazval svojho Eugena Onegina operou, ale „lyrickými scénami“: namiesto vrstvenia excitovaných dramatických situácií zvolil intímnu, komornú drobnokresbu, cez ktorú sprostredkúva city a vnútorné rozpory svojich hrdinov. Hudba Onegina, podobne ako hudba iných Čajkovského diel, kombinuje inšpirácie ľudovou melodikou s majstrovským ovládaním západoeurópskeho hudobného jazyka. Je hlboko emocionálna, chvíľami zádumčivá,  so širokou melodikou, rafinovanými harmóniami a brilantnou orchestráciou. Muzikológia zvykne Čajkovskému vytýkať sklony k prvoplánovosti, preromantizovanosti a výrazovému exhibicionizmu. Skladateľ sa však k takémuto programu otvorene hlásil: chcel tvoriť hudbu, ktorá intenzívne vplýva na citový život človeka, iná podľa neho nemá zmysel.

Newyorská Metropolitná opera ponúka aktuálnu sériu Eugena Onegina v reprezentatívnom vokálnom obsadení. Titulného hrdinu spieva švédsky barytonista Peter Mattei, majiteľ krásneho, široko frázujúceho hlasu podmanivej mužnej farby. Tatianou je slávna ruská sopranistka Anna Netrebko, ktorá ako nežná, no morálne pevná hrdinka Čajkovského opery debutovala v roku 2013 práve v tejto newyorskej inscenácii. Básnika Lenského stvárňuje Alexej Dolgov, jeho milú Oľgu ruská mezzosopranistka Jelena Maximova, Gremin je ďalšou newyorskou kreáciou úspešného slovenského basistu Štefana Kocána. Spolu s mojím hosťom Pavlom Ungerom Vás srdečne pozývame k rozhlasovým prijímačom.“

P. I. Čajkovskij: Eugen Onegin, Metropolitan Opera New York,
Štefan Kocán (Gremin), Peter Mattei (Eugen Onegin),
foto: Marty Sohl

Piotr Iľjič Čajkovskij: Eugen Onegin
Lyrické scény v troch dejstvách v ruskom jazyku
Metropolitná opera New York
22. apríla 2017 o 19. hod. v priamom prenose v Rádiu Devín

libreto: Konstantin Stepanovič Šilovskij
podľa literárnej predlohy Alexandra Sergejeviča Puškina

dirigent: Robin Ticciati
réžia: Deborah Warner
scéna: Tom Pye
Kostýmy: Chloe Obolensky
Svetelný dizajn: Jean Kalman
Dizajn videoprojekcie: Finn Ross a Ian William Galloway
Choreografia: Kim Brandstrup

Tatiana: Anna Netrebko
Oľga: Elena Maximova
Eugen Onegin: Peter Mattei
Lenskij: Alexey Dolgov
Gremin: Štefan Kocán
Larina: Elena Zaremba
Filipievna: Larissa Diadkova
Zareckij: Richard Bernstein
Triquet: Tony Stevenson

Rádio Devín

www.metopera.org

P. I. Čajkovskij: Eugen Onegin, Metropolitan Opera New York,
foto: Marty Sohl

Umelecký okruh Slovenského rozhlasu – Rádio Devín – prináša popri pravidelnom programe s názvom Operné Rádio Devín, ktorý každú sobotu večer ponúka staršie aj novšie štúdiové nahrávky kompletných operných diel či live nahrávky celých operných predstavení alebo prenosy operných predstavení zo zahraničných divadiel. Prenosy sa uskutočňujú v rámci Európskej vysielacej únie, ktorá vznikla v roku 1950 so sídlom v Ženeve a je najväčším združením národných vysielateľov na svete podporujúcim spoluprácu medzi nimi a uľahčujúcim výmenu audiovizuálneho obsahu s cieľom zabezpečiť vážnosť a kľúčovú úlohu verejnoprávneho vysielania. V sezóne 2016/2017 ohlásilo Rádio Devín desať priamych prenosov z prestížnych divadiel medzinárodnej opernej scény. Z nich už odzneli Belliniho Norma z Kráľovskej opery v Covent Garden, Londýn, Monteverdiho Orfeus z Opéra de Lausanne, Pucciniho Madama Butterfly z Teatro alla Scala, Offenbachové Hoffmanove poviedky z Kráľovskej opery v Covent Garden, Londýn, Mozartov Don Giovanni  z Viedenskej štátnej opery, Rossiniho Viliam Tell z Metropolitnej opery New York a 22. apríla to bude Čajkovského Eugen Onegin.

Nasledujúce prenosy opery v Rádiu Devín v sezóne 2016/2017

13. máj 2017
Richard Strauss: Gavalier s ružou
Metropolitná opera New York
Sebastian Weigle – dirigent
(Renée Fleming, Elīna Garanča, Günther Groissbök, Erin Morley, Marcus Brück)
Predstavenie by malo byť rozlúčkou americkej sopranistky Renée Fleming
s divadelnými doskami, ktorá sa rozhodla ukončiť svoju spevácku kariéru.

3. jún 2017
Nikolaj Rimskij-Korsakov: Zlatý kohútik
Teatro Real Madrid
Ivor Bolton – dirigent
(Dmitri Ulyanov, Sergei Skorokhodov, Alexey Lavrov, Alexander Vinogradov, Olesya Petrova)

1. júl 2017
Giuseppe Verdi: Don Carlos
Viedenská štátna opera
Myung-Whun Chung – dirigent
(Ramón Vargas, Plácido Domingo, Elena Zhidkova, Krassimira Stoyanova)

radio-devin

Pripravil: Ľudovít Vongrej

fotogaléria

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár