Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

10. septembra 2022 redakcia Sezóna 2022/2023

Časť pozostalosti Edity Gruberovej získali popredné slovenské kultúrne inštitúcie

Posledná opona Edity Gruberovej v Bavorskej štátnej opere v Mníchove po predstavení Donizettiho opery Roberto Devereux, 2019, foto: Wilfried Hösl
Veľkosť písma
A
A
A
Pozostalosť po svetoznámej slovenskej opernej dive Edite Gruberovej, ktorá nás nečakane opustila 18. októbra 2021, sa v septembri 2022 stala predmetom dražby aukčného domu Dorotheum vo Viedni. Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky uvoľnilo v tejto súvislosti finančné prostriedky vo výške 20 000 € pre zbierkotvorné inštitúcie vo svojej pôsobnosti – Slovenské národné múzeum (SNM) a Divadelný ústav (DÚ), ktoré sa v dražbe uchádzali o vybrané predmety kultúrnej hodnoty do zbierkového fondu podľa oblasti svojho výskumu.

„Edita Gruberová si svojím talentom a operným umením získala srdcia milovníkov a milovníčok opery po celom svete. Pre Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky bolo dôležité získať predmety, ktoré boli späté so životom a kariérou Edity Gruberovej. Hoci ona ostane navždy živou vďaka svojmu pôsobeniu, predmety z jej života nám pomôžu uchovať jej vzácnosť vo väčšej celistvosti. Nielen ako ministerka kultúry, ale aj ako žena som nesmierne rada, že Slovensko sa vo svete zviditeľnilo aj vďaka jej dielu,“ povedala Natália Milanová, ministerka kultúry SR.

Prečítajte si tiež:
Edita Gruberová, operný i ľudský drahokam zo Slovenska, už nie je medzi nami

Akvizícia z pozostalosti Edity Gruberovej, portrét, Viedenská štátna opera, podpísaný vertikálne strieborným perom, rok 1985, 15 x 10 cm, portrét na dražbe v aukčnom dome Dorotheum odkúpili slovenské zbierkotvorné inštitúcie, zdroj foto: dorotheum.com

Slovenské národné múzeum a Divadelný ústav sa zúčastnili online dražby aukčného domu Dorotheum 8. septembra 2022. Z pozostalosti (kompletný zoznam nájdete TU…) sa im podarilo vydražiť predmety kultúrnej hodnoty: koncertné róby, divadelný kostým (Alžbeta z inscenácie Donizettiho opery Roberto Devereux v Bavorskej štátnej opere v Mníchove), odevné doplnky, šperky, ale aj portrétnu fotografiu, secesný notový stojan a ocenenia za umelecký prínos a reprezentáciu Slovenska a Rakúska v zahraničí – súbor 8 medailí a plakiet, štátne vyznamenania Rad bieleho dvojkríža II. triedy a Medailu prezidenta SR.

Akvizícia z pozostalosti Edity Gruberovej, divadelný kostým z inscenácie Donizettiho opery Roberto Devereux v Bavorskej štátnej opere v Mníchove, Edita Gruberová v tomto kostýme stvárnila postavu anglickej kráľovnej Alžbety. Kostým na dražbe v aukčnom dome Dorotheum odkúpili slovenské zbierkotvorné inštitúcie. Zdroj foto: dorotheum.com
Akvizícia z pozostalosti Edity Gruberovej, koncertné šaty, dlhé šaty na mieru od Atelier Rainer Fürnsinn, Viedeň, zlatý dúhový oranžový hodvábny taft, čipka so striebornou a čiernou flitrovou výšivkou, štrasové lemovanie, dlhé rukávy, zadný diel na zips, strih vlečka, dĺžka cca: 146 cm, štítok Fürnsinn Viedeň. Edita Gruberová mala tieto šaty na sebe na svojom úplne poslednom vystúpení 20. decembra 2019 v Stadthalle Gersthofen. Šaty na dražbe v aukčnom dome Dorotheum odkúpili slovenské zbierkotvorné inštitúcie. Zdroj foto: dorotheum.com

„Edita Gruberová predstavuje poprednú osobnosť svetovej opernej scény. Jej pozostalosť je pre nás cenná a zároveň zaujímavá aj z pohľadu dokumentácie Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorú v SNM spracováva novo založené Dokumentačné centrum slovenského vysťahovalectva,“ uviedol Branislav Panis, generálny riaditeľ SNM.

„Edita Gruberová, ktorá patrila k svetovej opernej špičke, na najvyššej úrovni reprezentovala slovenské hudobno-dramatické umenie. Je pre nás nesmiernym prínosom, že sme mohli získať niektoré unikátne kostýmy a predmety múzejnej hodnoty, ktoré sprevádzali jej jedinečnú umeleckú kariéru, “ doplnila Vladislava Fekete, riaditeľka Divadelného ústavu.

Akvizícia z pozostalosti Edity Gruberovej, štátne vyznamenania SR Rad bieleho dvojkríža II. triedy a Medailu prezidenta SR. Vyznamenania na dražbe v aukčnom dome Dorotheum odkúpili slovenské zbierkotvorné inštitúcie. Zdroj foto: dorotheum.com

Slovenské národné múzeum je vrcholná štátna zbierkotvorná, vedeckovýskumná a kultúrno-vzdelávacia inštitúcia v oblasti múzejnej činnosti v Slovenskej republike v pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Plní úlohy prostredníctvom 18 špecializovaných múzeí po celom Slovensku, ktoré sú v rámci svojho zamerania dokumentačnými, vedecko-výskumnými a metodickými pracoviskami. Pod správu SNM patria stovky objektov, vrátane národných kultúrnych pamiatok. Súčasťou múzea je aj špecializovaný verejný Archív SNM a Knižnica SNM.

Akvizícia z pozostalosti Edity Gruberovej, secesný notový stojan. Stojan na dražbe v aukčnom dome Dorotheum odkúpili slovenské zbierkotvorné inštitúcie. Zdroj foto: dorotheum.com

Divadelný ústav je štátnou príspevkovou organizáciou v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Zaoberá sa komplexným výskumom, dokumentáciou, vedeckým spracovaním a poskytovaním informácií o divadelnej kultúre na Slovensku od vzniku prvej profesionálnej scény v roku 1920. Spravuje kultúrne dedičstvo v oblasti slovenskej divadelnej kultúry (činohra, opera, balet, tanec, bábkové divadlo, moderné performatívne druhy). Vo svojej odbornej činnosti systematicky zhromažďuje, vedecky spracováva a sprístupňuje múzejné, knižničné, archívne a dokumentačné fondy z histórie a súčasnosti slovenského profesionálneho divadla a zabezpečuje komplexný informačný systém o profesionálnom divadle na Slovensku.

Zdroj: MKSR, SNM, DÚ

video

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024