Cena ministra zahraničných vecí Japonska pre Štátnu operu v Banskej Bystrici

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Dňa 16. januára 2018 usporiadalo Veľvyslanectvo Japonska v SR slávnostnú ceremóniu, na ktorej si riaditeľ Štátnej opery PhDr. Rudolf Hromada prevzal z rúk veľvyslanca Juna Shimmiha Cenu ministra zahraničných vecí Japonska pre fiškálny rok 2017 za zásluhy pri prehlbovaní vzájomného porozumenia medzi Japonskom a Slovenskou republikou prostredníctvom hudby.

Sólisti Štátnej opery každoročne od roku 1999 koncertujú v Japonsku a dodnes sa podarilo zorganizovať viac než 180 vystúpení na 33 koncertných turné v mestách po celej krajine. V duchu spomínanej idey sa na Slovensku recipročne uskutočnilo niekoľko návštev a prezentácií japonských umelcov rôzneho zamerania a zrealizovali sa úspešné koncerty. Minister zahraničných vecí Japonska Fumio Kishida udelením tejto Ceny vyjadruje hlboké uznanie banskobystrickej Štátnej opere za jej dlhodobé a systematické aktivity, ktoré prispievajú k utužovaniu priateľstva medzi Japonskom a Slovenskou republikou.

Cena ministra zahraničných vecí Japonska pre Štátnu operu, 2018,
Jun Shimmi, Rudolf Hromada,
foto: Veľvyslanectvo Japonska v SR

Slávnostné odovzdanie sa uskutočnilo v rezidencii veľvyslanca Japonska v SR pána Juna Shimmiho za prítomnosti členov Skupiny priateľstva s Japonskom Národnej rady Slovenskej republiky, zástupcov z Ministerstva kultúry SR, Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a blízkych priateľov ocenených, na pozvanie veľvyslanca Japonska v Slovenskej republike. Za Štátnu operu sa slávnostnej ceremónie zúčastnil riaditeľ Štátnej opery Rudolf Hromada a umelecký šéf Štátnej opery Šimon Svitok, obaja s manželkami. J. E. pán veľvyslanec Jun Shimmi vo svojom príhovore ocenil prínos Štátnej opery a odovzdal diplom do rúk jej riaditeľa, pána Rudolfa Hromadu. ,,Bola to pre mňa veľká česť prevziať toto významné ocenenie ministra zahraničných vecí Japonska, za všetkých, ktorí sa na našej vzájomnej, vyše dvadsaťročnej spolupráci, podieľali. Je úžasné byť ocenený za vzájomné porozumenie, niečo tak nemateriálne a pritom tak potrebné v dnešnom hodnotovo domýlenom svete. Ďakujeme pánovi ministrovi za ocenenie a pánovi veľvyslancovi, za slávnostné odovzdanie ceny. Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu., uviedol pre Opera Slovakia riaditeľ Štátnej opery Rudolf Hromada.

Cena ministra zahraničných vecí Japonska pre Štátnu operu, 2018,
Jun Shimmi, Rudolf Hromada,
foto: Archív Štátnej opery

Hlavnou filozofiou spolupráce je vzájomné spoznávanie oboch kultúr a propagácia slovenskej opernej kultúry v Japonsku. ,,Treba pripomenúť, že táto spolupráca nie je založená na komerčnom základe. Koncerty v Japonsku sú organizované najmä prostredníctvom miestnych samospráv, výborov pre vzdelávanie alebo miestnych záujmových spolkov, a v neposlednom rade aj vďaka ochote mnohých obetavých japonských priateľov a podporovateľov. Štátna opera sa tiež snaží približovať japonskú kultúru slovenskému publiku. V roku 2016 si Štátna opera pripomenula 20. výročie slovensko – japonskej spolupráce a usporiadala viacero podujatí v japonskom duchu.”, uviedla pre Opera Slovakia Zuzana Ondrejkova Želinská z Veľvyslanectva Japonska v Slovenskej republike.

Pre Štátnu operu to nie je prvé ocenenie za spoluprácu s Japonskom – v roku 2015 bola Banskobystričanom udelená Cena veľvyslanca Japonska v Slovenskej republike (informovali sme o tom TU…). Najbližšie vystúpia sólisti Štátnej opery v krajine vychádzajúceho Slnka už vo februári  t.r.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: VJSR, ŠO


Ak vás tento článok zaujal a chceli by ste byť informovaní o novinkách na webe Opera Slovakia, prihláste sa na odber pravidelného týždenného newslettera.

[wysija_form id=”1″]

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Ľudovít Vongrej

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár

Sledujte nás na Facebooku