Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

29. apríla 2016 Ľudovít Vongrej Sezóna 2015/2016

Cenu festivalu Allegretto Žilina získala dirigentka Elim Chan

Elim Chan (dirigentka), foto: Roderik Kučavík
Veľkosť písma
A
A
A
Žilina – 26. ročník medzinárodného festivalu klasickej hudby Allegretto Žilina sa konal od 18. – 23. apríla v Dome umenia Fatra. Počas šiestich koncertných večerov sa na festivale predstavilo desať sólistov a dve komorné telesá (In Medias Brass Quintet a Guitarové duo Jókaiová Hnat) z dvanástich krajín. Návštevníci festivalu mali možnosť okrem troch komorných koncertov navštíviť aj tri orchestrálne koncerty s Janáčkovou filharmóniou Ostrava, so žilinským Štátnym komorným orchestrom a po prvýkrát v histórii festivalu Žilinčania privítali aj Slovenskú filharmóniu.

Allegretto Žilina je stredoeurópsky festival koncertného umenia, sa koná každoročne v apríli, v kultúrnom a priemyselnom centre severného Slovenska. Počas svojej štvrťročnej histórie sa festival Allegretto Žilina vyprofiloval na jeden z najvýznamnejších festivalov klasickej hudby na Slovensku. Vďaka vynikajúcim mladým umelcom sa Žilina na týždeň zaradí k významným európskym koncertným pódiám.

Na záverečnom koncerte organizátori festivalu vyhlásili mená víťazov až piatich cien vybraným interpretom za ich skvelé interpretačné výkony. Držiteľom Ceny publika je taliansky klavirista Federico Colli, ktorý zároveň získal aj Cenu Janáčkovej filharmónie Ostrava. Cenu festivalu Pražská jar ako aj Cenu festivalu České sny  získala bravúrna koloratúra sopranistka  Tuuli Takala z Fínska.

Federico Colli (klavír), foto: Roderik Kučavík
Federico Colli (klavír),
foto: Roderik Kučavík
Tuuli Takala (soprán), Elim Chan (dirigentka), foto: Roderik Kučavík
Tuuli Takala (soprán), Elim Chan (dirigentka),
foto: Roderik Kučavík

Cenu Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu si odniesol vynikajúci český husľový virtuóz Josef Špaček. Hlavnú Cenu festivalu Allegretto Žilina získala dirigenta  Elim Chan z Hongkongu, ktorá dirigovala domáci Štátny komorný orchester. Išlo o jej debutové vystúpenie nie len na Slovensku, ale aj v stredoeurópskom regióne. Mladá dirigenta sa preslávila víťazstvom na prestížnej dirigentskej súťaži Donatella Flick LSO Conducting Competition v roku 2014, kde sa stala jej prvou dámskou víťazkou v histórii súťaže. Následne sa stala asistentkou dirigenta London Symphony Orchestra a dostala pozvanie na spoluprácu so svetovými orchestrami a dirigentmi, ako napr. Valery Gergiev. Elim Chan sa žilinskému publiku predstaví aj budúci rok, keďže nositeľka hlavnej ceny festivalu zároveň získava angažmán na jeho ďalší ročník.

Josef Špaček (husle), Miroslav Sekera (klavír), foto: Roderik Kučavík
Josef Špaček (husle), Miroslav Sekera (klavír),
foto: Roderik Kučavík

Primátor mesta Žilina už tradične udelil aj Cenu najmladšiemu účastníkovi festivalu a stal sa ním dvadsaťtriročný perkusionista Dominique Vleeshouwers z Holandska.

Dominique Vleeshouwers (bicie), foto: Roderik Kučavík
Dominique Vleeshouwers (bicie),
foto: Roderik Kučavík

Allegretto Žilina je festivalom, ktorý predstavuje a podporuje mimoriadne úspešných a talentovaných interpretov nastupujúcej generácie. Väčšina z nich prichádza na Slovensko po prvý raz. Vďaka festivalu Allegretto majú Žilinčania možnosť zažiť koncerty vysokej umeleckej úrovne. Študenti žilinského konzervatória môžu od svojich, len o niečo starších rovesníkov, získavať cenné rady a skúsenosti na majstrovských kurzoch. Objavovaním mladej generácie umelcov sa festival Allegretto zároveň stal vyhľadávaným partnerom významných organizátorov z blízkeho okolia, ktorí si na festivale vyberajú svojich favoritov a pozývajú ich na angažmány do vlastných koncertných sezón. Zahraniční hostia na festivale Allegretto objavujú krásy Slovenska, spoznávajú mesto a prajné publikum, ktoré mladým umelcom fandí. To všetko významne zvyšuje prestíž mesta Žilina.“, hovorí Oľga Smetanová, dlhoročná riaditeľka festivalu.

Oľga Smetanová, Allegretto 2016, foto: Roderik Kučavík
Oľga Smetanová,
Allegretto 2016,
foto: Roderik Kučavík
Allegretto, 2016, foto: Roderik Kučavík
Allegretto, 2016,
foto: Roderik Kučavík

Informovala: Ivana Macaríková, Allegretto Žilina

O programe 26. ročníka festivalu Allegretto sme informovali TU…

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

W. A. Mozart: Figarova svadba
Opera Ballet Vlaanderen
záznam predstavenia z júna 2023
dirigent: M. Jacquot / réžia: T. Goossens
osoby, obsadenie a viac info TU...