Cenu ministerky kultúry SR získali Edita Gruberová, Ľubica Čekovská aj Sláva Daubnerová

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
V utorok 6. júla 2021 sa v sále Divadla Astorka Korzo ´90 v Bratislave uskutočnilo slávnostné odovzdávanie Ceny ministerky kultúry Slovenskej republiky za rok 2020. Udeľovanie cien sa po prvýkrát uskutočnilo v novom formáte. Cenu ministerka udelila šiestim osobnostiam a trom inštitúciám. Z oblasti operného divadla sa laureátkami stali Edita Gruberová, Ľubica Čekovská a Sláva Daubnerová.

Na rozdiel od predošlých ročníkov, Cena ministerky kultúry SR tento rok zastrešuje v rámci jedného slávnostného podujatia doterajších päť ocenení ministerstva v oblastiach umenia (divadlo, tanec, hudba, literatúra, vizuálne umenie, audiovízia, kultúrny a kreatívny priemysel), kultúrneho dedičstva alebo kultúrno-osvetovej činnosti (najmä múzeá/galérie, knižnice, kultúrno-osvetové zariadenia), ako aj za dlhodobý alebo celoživotný prínos v oblasti kultúry.

Udeľovanie Cien ministerky kultúry SR za rok 2020, Natália Milanová, foto: MKSR

Cenu udeľuje ministerka fyzickým osobám – jednotlivcom alebo kolektívom a právnickým osobám. Ocenením hlava rezortu kultúry vyzdvihuje výnimočné umelecké, tvorivé a interpretačné počiny, múzejné, galerijné, kultúrno-osvetové a audiovizuálne aktivity za predchádzajúci kalendárny rok alebo za dlhodobý či celoživotný prínos v jednotlivých oblastiach kultúry.

Nominácie v jednotlivých kategóriách za rok 2020 posudzovala odborná porota v zložení: Barbora Morongová, Karol Mišovic, Beata Jablonská, Matúš Jakabčic a Katarína Garčárová. Autorom umeleckého diela, ktoré je symbolom ceny, je významný slovenský maliar špecializujúci sa na prácu so sklom – vytváranie sklenených tabúľ, sklenenú grafiku, sklenené reliéfy a ďalšie sklenené predmety, Palo Macho.

Slávnostný program moderoval Jozef Kuriľák a hudobné čísla zazneli v interpretácii huslistky Lucie Harvanovej a harfistu Michala Matejčíka.

Udeľovanie Cien ministerky kultúry SR za rok 2020, Michal Matejčík, Lucia Harvanová, foto: MKSR

,,Som veľmi rada, že dnes odovzdám ceny tým, ktorí svojím životom a tvorbou ostanú nesmrteľnými. Ich diela či systematická činnosť kultúrnych inštitúcii pretrvajú. Som si istá, že ich majstrovstvo budú obdivovať ešte mnohé generácie po nás,” vyjadrila sa ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO), ktorá svoj príhovor viedla v duchu neľahkej pandemickej situácie.

Laureáti Ceny ministerky kultúry za rok 2020

Držiteľkou Ceny ministerky kultúry Slovenskej republiky za mimoriadne významný celoživotný prínos do slovenskej aj svetovej kultúry a umenia, osobitne v oblasti operného spevu, sa stala medzinárodne uznávaná sopranistka Edita Gruberová.

Edita Gruberová sa v Mníchove rozlúčila s operným javiskom, 2019, foto: Wilfried Hösl

Prečítajte si tiež:
Edita Gruberová definitívne ukončila hviezdnu kariéru. V Košiciach nezaspieva
Debut Edity Gruberovej – presne pred päťdesiatimi rokmi v Opere SND (článok z roku 2018)
Edita Gruberová sa v Mníchove rozlúčila s operným javiskom (článok z roku 2019)
Edita Veľká

Edita Gruberová je často označovaná prívlastkami ako „fenomén koloratúry“ alebo „kráľovná belcanta“. Na opernom javisku debutovala ešte ako študentka v roku 1968 postavou Rosiny v inscenácii Opery SND, kde ju napokon neprijali ako internú sólistku. Príležitosť mladej umelkyni poskytla banskobystrická operná scéna.

Jej hviezdna medzinárodná kariéra odštartovala z javiska Viedenskej štátnej opery, kde v roku 1970 debutovala ako Kráľovná noci v Mozartovej Čarovnej flaute v Hartmannovej inscenácii pod taktovkou Friedricha Pleyera. Odvety 50 rokov účinkovala na všetkých renomovaných javiskách, festivaloch a koncertných pódiách po boku vrcholných svetových operných umelcov. Nahrala množstvo nahrávok pre značky Deutsche Grammophon, Philips, Teldec, EMI, Decca či Nightingale Classicsa. Je držiteľkou čestného titulu rakúskej a bavorskej „Kammersängerin a získala viacero prestížnych vyznamenaní a ocenení. So svojou speváckou kariérou sa plánovala definitívne rozlúčiť účinkovaním v košickej inscenácii Donizettiho opery Roberto Devereux koncom roka 2020, avšak tieto plány narušila pandémia koronavírusu.

video

Prečítajte si tiež:
Edita Gruberová má domov na Olympe
Edita Gruberová očarila Viedeň presne pred päťdesiatimi rokmi (článok z roku 2020)
Edita Gruberová ako jediná odspievala vo Viedni všetky tri Donizettiho tudorovské kráľovné

Edita Gruberová si Cenu neprevzala osobne, ale ministerke kultúry poslala audiozdravicu. ,,Vážená pani ministerka, nakoľko sa nemôžem osobne zúčastniť prevzatia Ceny v Bratislave, chcem sa touto cestou poďakovať Vám a ministerstvu kultúry za toto ocenenie, veľmi si to vážim“ uviedla Edita Gruberová.

Cena ministerky kultúry Slovenskej republiky Cena Andreja Kmeťa bola udelená odborníčke v oblasti digitalizácie Jane Bahurinskej za celoživotnú odbornú prácu v oblasti evidencie a dokumentácie galerijných zbierok, za spustenie elektronizácie v oblasti správy zbierok a nastavenie základov digitalizácie diel výtvarného umenia (www.webumenia.sk). Jana Bahurinská zároveň predniesla ďakovnú reč za všetkých ocenených.

Udeľovanie Cien ministerky kultúry SR za rok 2020, Jana Bahurinská, Natália Milanová, foto: MKSR

Historik a kritik bábkového divadla, dramaturg a režisér Vladimír Predmerský získal Cenu ministerky kultúry SR za celoživotnú prácu v oblasti bábkového divadla s odkazom na prelomové knihy Dejiny slovenského divadla II a Dejiny slovenskej dramatiky bábkového divadla.

Cena ministerky kultúry SR za výnimočný prínos v oblasti hudobno-dramatickej tvorby bola udelená hudobnej skladateľke Ľubici Čekovskej s odkazom na operné diela Dorian Gray, ktorého svetovú premiéru uviedla Opera SND v roku 2013, a komickú operu na Goldoniho námet Impresario Dotcom, ktorá po prvýkrát zaznela v rakúskom Bregenzi v roku 2020.

„Veľmi sa z tejto ceny teším a som rada, že sa moja tvorba stretla s pochopením aj uznaním. Rok 2020 bol pre nás všetkých veľmi ťažký, ale aj po tom všetkom som rada, že sa moju novú operu v Bregenzi podarilo uviesť, hoci v skrátenej podobe. V tomto období vnímam ako veľký dar, že som si svoje dielo mohla pozrieť a vypočuť naživo v nápaditom inscenačnom spracovaní a skvelom speváckom obsadení“ uviedla pre Opera Slovakia Ľubica Čekovská.

Ľubica Čekovská, foto: Martin Hesko

Prečítajte si tiež:
V Bregenzi uviedli svetovú premiéru opery Impresario Dotcom od Ľubice Čekovskej
Ľubica Čekovská získala Krištáľové krídlo za rok 2020

Herečka, režisérka, autoka a performerka Sláva Daubnerová získala Cenu ministerky kultúry SR za výnimočný prínos v oblasti súčasného divadla a tanca s odkazom na umelecky mimoriadne diela Masterpiece a operu Rodiona Ščedrina Lolita (so scénou slovenského scénografa Borisa Kudličku) uvedenú v Stavovskom divadle v Prahe v roku 2019 (aj za prítomnosti autora diela) a neskôr i v Mariinskom divadle v ruskom Petrohrade s hudobným naštudovaním Valeryho Gergieva, kde táto úspešná inscenácia získala aj tri nominácie za sezónu 2020/2021 („najlepšia opera“, „najlepšia mužská rola“, „najlepšia ženská rola“) v rámci ruskej národnej divadelnej ceny Zlatá maska. Za Slávu Daubnerovú, ktorá sa slávnostného odovzdávania ocenenia nemohla zúčastniť, Cenu prevzala Oľga Daubnerová.

video

Cena ministerky kultúry SR in memoriam bola udelená spisovateľovi, scénaristovi a dramatikovi Dušanovi Mitanovi (1946 – 2019) za výnimočný prínos v oblasti literatúry s odkazom na existenciálny rozmer jeho poviedok, esejí a románov. Cenu prevzala dcéra Naďa Mitanová.

Cena ministerky kultúry SR Galéria roka bola udelená Stredoslovenskej galérii za odbornú činnosť v oblasti súčasného vizuálneho umenia, ktorá je výsledkom dlhodobej, systematickej vedecko-výskumnej i výstavnej činnosti galérie.

Natália Milanová a laureáti Ceny ministerky kultúry SR za rok 2020, foto: MKSR

Cena ministerky kultúry SR Kultúrno-osvetové zariadenie roka bola udelená Hornozemplínskemu osvetovému stredisku za výnimočné výsledky a komplexný profesionálny prístup k realizácii kultúrno-osvetovej činnosti, za prínos vo využívaní kultúrneho dedičstva a informačných zdrojov pre podporu celoživotného vzdelávania, rozvoj znalostnej spoločnosti a prínos pre miestny a regionálny rozvoj. Cenu za inštitúciu prevzala riaditeľka Martina Jurčová.

Cena ministerky kultúry SR Knižnica roka bola udelená Krajskej knižnici v Žiline za aktívnu prácu na skvalitnení služieb pre používateľov a rozsiahlu rekonštrukciu knižničných priestorov, ktorá prispela k vytvoreniu moderného, funkčného a inkluzívneho prostredia pre návštevníkov a knihovníkov. Cenu za inštitúciu prevzala riaditeľka Katarína Šušoliaková.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: MK SR

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár