Cesta okolo sveta: známe i menej známe divadlá prinášajú bohatú nádielku opery online

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Máte radi príbehy? Ste na správnej stope. Spojenie príbehu a hudby ponúka vnučka antickej drámy – opera, s ktorou môžete prežiť hodiny dobrovoľnej karantény. Prinášame vám prehľad mimoriadnych internetových prenosov a záznamov opier od Barcelony až po Kyjev.

Naši rodičia či prarodičia si z rozprávkových knižiek určite pamätajú na zázračné sedemmíľové čižmy. Generácia zažívajúca „korona-karanténu“ však okrem boja s nebezpečným vírusom spozná, čo dokáže počítačová myš. Obujte si túlavé topánky. Od známych i menej známych operných domov nás delí iba jeden klik!

Svetové metropoly

Maruška má rúška. Divadlá zo všetkých kútov sveta liečia v období pandémie koronavírusu naše duše. Nechýba v nich elektrizujúca katarzia ani humor. Operná Viedeň, Berlín, Mníchov alebo New York rozsvecujú uväznené obrazovky našich monitorov a počítačov vari každý deň. O pravidelných internetových streamoch z divadiel v týchto metropolách sme podrobne informovali v príspevku Viedeň, Mníchov, Berlín či New York sprístupňujú svoje operné produkcie a koncerty klasickej hudby cez internet.

Hor sa do „hlavného mesta Európy“! Z pohľadníc na nás pozerá cikajúci chlapček a mystická panoráma Atomia. Ale Brusel má aj svoju opernú tvár. Je ňou divadlo La Monnaie, do ktorého sa teraz môžete vybrať bez letenky a vstupenky. Na oficiálnej stránke bruselského operného domu „visí“ sedem predstavení, medzi ktorými nechýba Mozartov Mitridate, re di Ponto s bratislavskou sopranistkou Simonou Šaturovou v kostýme Ismene.

Opera La Monnaie, Brusel, zdroj: La Monnaie

Ani operné vody Temže nezamrzli od nudy. Londýnska Kráľovská opera v Covent Garden si otvorila „videopobočku“ na YouTube. Medzi už odvysielanými záznamami, ktoré je možné opätovne zhliadnuť, nechýba Händelova pastorálna opera na anglické libreto Acis and Galatea. V obsadení Mozartovej smutno-veselej buffy Così fan tutte v úlohe Ferranda zažiaril slovenský tenorista Pavol Bršlík. Záznam si môžete pozrieť TU….

Do 1. júna 2020 je otvorené virtuálne hľadisko Zürišskej opery. Od 1. mája od 18.00 do nedele 3. mája sa s Verdiho Nabuccom pripojíme k apoteóze slobody. Bozk Rómea a Júlie rozozvučaný hudbou Charlesa Gounoda čaká na internetových divákov od 8. do 10. mája. Kompletný online hrací plán panteónu opery v Zürichu je na dosah ruky TU….

Pandorinu skrinku svetovej opernej literatúry (s poriadnou porciou nádeje) spoločne otvárajú Teatro Real a Gran Teatre del Liceu. Virtuálne vstupenky do oboch slávnych operných domov hispánsko-katalánskeho sveta môžete získať na tejto stránke. Registrácia je zdarma. Kľúčom k predstaveniam je kód OperaEnCasa, ktorý treba zadať do príslušného registračného formulára.

Teatro de la Zarzuela Madrid, foto: wikimedia.org

Ak vás španielsky temperament dostáva do varu, virtuálna lóža v madridskom Teatro de la Zarzuela je to správne miesto pre vás. Vďaka youtubovému kanálu divadla sa môžete zoznámiť so španielskou sestrou francúzskej komickej opery či viedenskej opery, zarzuelou. Podmanivé rytmy v spojení s belcantom pozveme do svojich domov kliknutím na tento odkaz.

Veľký okruh Talianskom

Nekorunovaná kráľovná talianskych scén La Scala sa – čo do objemu svojho operného „vreca“ – postavila do prvej línie. La Scala klope na dvere vašej obývačky a jej online programová ponuka uspokojí operného vegetariána i gurmána. V našich domovoch však môžeme privítať belcantové hlasy z celého Talianska.

Omnes viae ad Romam ducunt. Všetky cesty vedú do Ríma. Viac než dve tisícky rokov staré rímske cesty zavedú operného fanúšika pod strechu Opera di Roma. Digitálne divadlo nám okrem hudobných románov v plnej dĺžke pripravilo vzdelávací cyklus lezioni di opera. Každá „lekcia“ v skratke predstaví jedno z diel svetovej opernej literatúry. Na 5. mája 2020 je naplánovaná online premiéra Verdiho zbojníka so šľachtickou krvou Ernaniho, ktorého 12. mája vystrieda Nabucco a jeho biblický meč. Viac sa dozviete na stránkach a na YouTube kanáli rímskeho „operného fóra“.

Teatro dell’Opera di Roma, zdroj foto: hisour.com

Opera na sedačke. Tak znie názov nového projektu Kráľovského divadla v Turíne. V boji proti obávanému vírusu sa spojili všetky národy, pomyslíme si pri počúvaní záznamu Verdiho kantáty Inno delle nazioni čiže Hymnus národov s tenorom Francescom Melim. Z programovej ponuky operných lahôdok turínskej scény zaujme konferencia o Pucciniho Bohéme okorenená sekvenciami z historických audio a videonahrávok. Na youtubovom kanáli divadla sa plavia veľké i malé operné loďky: Nabucco, Carmen, La Sonnambula, Madama Butterfly…

Šálku horúcej sicílskej kávy servírujú priaznivcom umenia operní sólisti pod drobnohľadom sopky Etny. Teatro Massimo di Palermo na svojom webovom sídle po prvý raz sprístupnilo rozsiahlu videosekciu plnú operných záznamov zo svojho archívu. Okrem „povinnej jazdy“ v podobe Verdiho, Pucciniho, Mozarta a iných veľkých mien sa môžete stať súčasťou dvojdielneho „karanténneho koncertu“ (Artisti uniti in tempi di isolamento forzato). Talianski sólisti posielajú hudobné pozdravy zo svojich domov všetkým, ktorí veria v silu nádeje. A vaše aplaudujúce dlane môžu byť pri tom.

Objavujme Východ

Malý Paríž. Tak sa kedysi hovorilo rumunskej Bukurešti odetej do francúzskych šiat. Aktuálny kalendár Rumunskej národnej opery má výstižný podtitul Seri de opera online (Internetové operné večery). V pondelok 27. apríla porazila Dalilina lesť silu biblického Samsona, vo štvrtok 30. apríla ovládnu prvú rumunskú scénu piráti v Adamovom balete Korzár. Čaro okamihu znásobuje fakt, že predstavenia sú vysielané v reálnom čase a „nevisia“ na webovom nebi v podobe záznamov akcesibilných neskôr a „na želanie“. Viac prezradia webové stránky divadla.

Rumunská národná opera, zdroj foto: radioromaniacultural.ro

Aj v susednom Kyjeve sa ľady hýbu. Ukrajinská národná opera Tarasa Ševčenka prezentuje prostredníctvom videoslužby YouTube perly zo svojho archívu. Nenechajte si ujsť príležitosť virtuálne navštíviť baletné predstavenie Lilea ukrajinského majstra 20. storočia Konstantina Dankeviča. Usaďte sa do kresla a zahĺbte sa do neklasicky klasických tónov Čajkovského či Verdiho v podaní súčasnej ukrajinskej speváckej špičky. Ak máte radi filmy, žiaden problém – vášeň pre kino si s operou ľahko podá ruky. Toto je sfilmovaná adaptácia Donizettiho goticky temnej tragédie Lucia di Lammermoor. Operný film s ukrajinskými sólistami pochádza y roku 1980.

Viete, čo je to pozorište? Divadlo po srbsky. Vďaka internetovej bráne to do Belehradu nie je ďaleko. Srbské národné divadlo (teda, pozorište) sa presunulo na YouTube, aby kultúrychtivým pozorovateľom darovalo kyticu operných aj činoherných premiér. V pondelok 4. mája pricvála do Srbska víťazný verdiovský Otello, ktorý však nedokáže zvíťaziť nad vlastnou psychikou…

Srbské národné divadlo, zdroj foto: wikipedia.org

Na druhej strane Tatier, v Poľsku, to žije operou. Internetová klenotnica Poľskej národnej opery ukrýva najmä šperky z poľského hudobného dedičstva. Balet Don Juan na hudbu Glucka, Bacha, Marcella a Schnittkeho mal svetovú premiéru 21. 2. 2020 v Poznani. Aj tento zážitok si môžete zopakovať, pretože repetitio est mater studiorum. Opakovanie je matkou úsilia, nielen múdrosti či štúdií, ako sa zvyčajne prekladá (slovo studium pôvodne označovalo horlivú usilovnosť).

Za operu horlia aj tam, kde vládnu anjeli – v Los Angeles. Reštrikcie v súvislosti s pandémiou koronavírusu zatvorili hľadisko Opery v L. A., ale otvorili dvere obývačiek miestnych umelcov. Séria koncertov s výstižným názvom Living Room Recitals (Obývačkové recitály) predstavuje sólistov Opery v Los Angeles tak, ako ich nepoznáme. Stačí sa zapozerať a započúvať. Pokiaľ vaše archimedovské karanténne kruhy začnú rušiť deti, uspávanky z úst popredných operných interpretov sa postarajú o ich sladké sny.

Hrnček var!

Keď je reč o deťoch, pamätáte sa na rozprávku, v ktorej čarovný hrnček varil a varil, až z neho kypelo? V 21. storočí je týmto „hrnčekom var“ platforma YouTube. Populárna videoslužba uspokojí aj toho najnáročnejšieho melomana.

V „youtubovom štúdiu“ talianskeho barytonistu Allana Rizzettiho sa dajú prežiť hodiny a hodiny dobrovoľnej karantény. Kanál sprístupňuje svetu doteraz nedostupné snímky z archívu talianskeho rozhlasu z päťdesiatych či šesťdesiatych rokov. Kompletné opery, z ktorých väčšina nikdy nevyšla na CD, pohladia vaše uši v tomto kúte cyberpriestoru.

Koho zaujíma (nielen) interpretačné umenie Balkánu, má jedinečnú príležitosť objaviť prostredníctvom kanálu tenoristu Bogdana Mihaia desiatky kompletných, v komerčnej distribúcii nikdy nepredajných živých záznamov európskych operných večerov s legendami lyrickej hudby (nielen) z Rumunska. Do pozornosti dávame historickú audiosnímku Bizetovej Carmen s talianskym tenorovým kráľom Giuseppe Di Stefanom. Záznam z hosťovania tohto stáleho javiskového partnera Marie Callas v Bukurešti pochádza z roku 1971. Link na predstavenie nájdete TU….

A na záver Rusalka – trochu inak. Nie, tentoraz nám nezaspieva o mesiačiku. Česká sopranistka Miroslava Časarová natočila „korona-verziu“ obľúbenej árie z pera Antonína Dvořáka.

video

Kvapilovo libreto umelkyňa vymenila za vtipný text ako ušitý na aktuálnu spoločenskú situáciu. „Covid“ aktualizácia Antonína Dvořáka má na sieti YouTube tisícky zhliadnutí. Pretože humor je ten najlepší liek na pocity strachu, samoty a zúfalstva. A možno pomôže poraziť aj vírus, ktorý nás zamkol do našich domovov.

Pripravila: Lucia Laudoniu

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

slovenská historička, muzikologička, publicistka a výtvarníčka rumunsko-talianskeho pôvodu

Zanechajte komentár