Charitatívny koncert v evanjelickom kostole v Martine

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Martin – Charitatívny koncert v evanjelickom kostole v Martine, ktorý sa uskutoční v nedeľu 22. júna 2014 o 16tej hodine v evanjelickom kostole v Martine prinesie výťažok Stredisku Evanjelickej DIAKONIE – Domu Dobrého Pastiera v Sučanoch. Toto podujatie sa uskutočňuje ako pilotný projekt FONDU POMOCI DELUVIS, ktorý sa spoločnosť DELUVIS rozhodla zriadiť ako nástroj vyjadrujúci politiku filantropie spoločnosti.

Charitatívny koncert v evanjelickom kostole v Martine prinesie výťažok Stredisku Evanjelickej DIAKONIE – Domu Dobrého Pastiera v Sučanoch.

Jeho protagonistami budú Michal Matejčík a Zuzana Grejtáková. Michal Matejčík je v súčasnosti pravdepodobne najznámejší slovenský harfista, ktorého odborná verejnosť vníma ako stáleho substitúta filharmonických a operných orchestrov predovšetkým vo Viedni, a širšej verejnosti sa dostal do povedomia ako člen turné SYMPHONICA Georgea Michaela, s ktorým absolvoval takmer stovku koncertov po Európe, či ako sprievodný hráč západoeurópskeho turné IL DIVO. Je rovnako známy ako interpret, ktorý na netradičný a vzácny hudobný nástroj interpretuje skladby skupiny Depeche Mode, s ktorou aj spolupracoval v rámci ich minuloročného turné ako ich predskokan. Zuzana Grejtáková je sólovou hobojistkou, ktorá sa po skončení štúdia na konzervatóriu rozhodla vydať cestou sólového hrania, či hrania v menších, komorných telesách. Spolupracovala s multiinštrumentalistom Lacom Lučeničom, rovnako mala možnosť hrať s českým fenomenálnym hudobníkom Jířím Stivínom. Uviedla na Slovensku niekoľko zaujímavých a experimentálnych projektov, ktoré si kládli za ambíciu posunúť tradičný model interpretácie komornej hudby do podoby multimediálnych projektov.

Spoluprácu dvoch netradičných nástrojov Michal Matejčík vidí ako výzvu a konštatuje: „Toto naše prvé spoločné vystúpenie je zároveň aj prvým v tejto kombinácii – hoboj a harfa vôbec na Slovensku. V minulosti boli nahrané drobné skladby, ale pokiaľ viem takíto dvaja umelci nehrali spolu koncert pre verejnosť. Ja sám sa preto na tento projekt veľmi teším, pretože prinesieme so Zuzanou aj v slovenskom koncertnom umení túto kombináciu na pódium“. Hobojistka Zuzana Grejtáková komentuje „S Michalom sme si od prvého momentu muzikantsky, ale aj ľudsky sadli a hneď sme vedeli, že nám to spolu na pódiu bude fungovať. Spojenie harfy a hoboja je magické a preto sme rozhodli uviesť v evanjelickom kostole najmä pomalé skladby, ktoré v tomto spojení zaručujú príjemne strávený čas rozjímania uprostred dnešnej hektickej doby.“

charitativny koncert-martin Grejtakova matejcik

Na premiére spoločnej dramaturgie zaznejú skladby od anglického skladateľa H. Purcella, barokového G. F. Händela, francúzskeho skladateľa G. Faurého, či velikána romantizmu F. Mendelssohna – Bartholdyho, od ktorého zaznie známe Andante z jeho 5. symfónie D-dur. Návštevníci tohto koncertu budú mať možnosť zažiť bravúrnu hru harfistu, ktorý sa dosiaľ na Slovensku spravidla nepredstavoval ako sólový interpret a koncert s hobojistkou Zuzanou Grejtákovou je prvým jeho vystúpením svojho druhu na Slovensku.

Organizátor koncertu, spoločnosť DELUVIS komentuje tento projekt ústami svojho generálneho riaditeľa, Mgr. Martina Keszőczeho nasledovne ,,Pracujeme s peniazmi, denne sa zaoberáme finančnými operáciami a keď sme v roku 2014 stanovovali svoju stratégiu, jednoznačne sme sa všetci priznali k potrebe pomáhať. Príbeh Strediska Evanjelickej DIAKONIE – Domu Dobrého Pastiera v Sučanoch nás oslovil. Ide o projekt, ktorý sme prostredníctvom svojej Martinskej pobočky dlhodobo vnímali. Oslovilo nás najmä to, že vznikol svojpomocne a bez potreby napríklad financovania z prostriedkov Európskeho spoločenstva. Našou ambíciou je v Martine na komornom koncerte založiť a uviesť do života projekt FONDU POMOCI DELUVIS, ktorý si kladie za cieľ pomáhať ľuďom, ktorí sú na pomoc odkázaní a nebolo im dopriate toľko šťastia aby sa o seba vedeli postarať sami“. Podľa vyjadrenia DELUVIS bude ich projekt FONDU POMOCI pôsobiť predovšetkým v regiónoch Slovenska a prostredníctvom usporadúvania charitatívnych podujatí chce pomáhať s financovaním projektov akým je napríklad Stredisko Evanjelickej DIAKONIE – Domu Dobrého Pastiera v Sučanoch.

deluvis_logo

www.deluvis.sk

www.grejtakova.sk

www.michalmatejcik.com

Zdroj: Deluvis
Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár