Charles Ives: 114 songs v Slovenskom rozhlase

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Občianske združenie InMusic pozýva na tretí tohtoročný koncert v rámci cyklu Ensemble Ricercata v Slovenskom rozhlase! Koncert Charles Ives: 114 songs (1. časť) sa uskutoční v stredu 15. 9. 2022 o 19.00 vo Veľkom koncertnom Štúdiu Slovenského Rozhlasu v Bratislave. Cyklus je súčasťou hudobno-edukačnej relácie Rádia Devín Hudobná dielňa.

(PR článok, InMusic)

Klavirista Ivan Šiller a sopranistka Helga Varga Bach prinesú na koncerte výber dvadsiatich piesní, ktoré vám ukážu širokú škálu Ivesovej kreativity a kompozičnej variability. Postupne v sérii koncertov predstavia aj ďalšie piesne zo zbierky 114 piesní skladateľa Charlesa Ivesa.

Charles Ives (1874 – 1954), zdroj foto: internet

Americký skladateľ Charles Ives (1874 – 1954) je významnou osobnosťou dejín americkej hudobnej kultúry. Prínos jeho vizionárskeho hudobného odkazu sa však odhaľuje postupne, aj v súčasnosti máme nad čím rozmýšľať a nachádzame nové kontexty. „Obsah súznie s charakterom. Štýl s ním nemá nič spoločné. Obsah pochádza z okolia duše a štýl – bohvie odkiaľ.“ (Charles Ives)

Piesne zohrávajú v tvorivej skladateľskej činnosti Ivesa dôležitú úlohu, sprevádzajú ho naprieč celým životom. Dohromady napísal okolo 200 piesní, pričom 114 sám pripravil na vydanie (1922). Nadviazal tak na rakúsko-nemeckú tradíciu 19. storočia, kedy skladatelia ako Schubert, Schumann či Brahms vytvárali cykly piesní tzv. Lieder.

Ivan Šiller, Helga Varga Bach, zdroj foto: InMusic

Ives sa necháva inšpirovať rôznymi situáciami a zážitkami, počujeme v nich americký patriotizmus, religiozitu i spirituály. Kovbojská balada Charlie Rutlage, pieseň nabádajúca k ekológii The New River, úcta demokracii a ľudskosti v piesni Lincoln, the Great Commoner, ale i zamyslenie sa nad hranicami živých a neživých vecí v piesni Immortality, to sú rôzne témy, ktoré boli v daný moment pre skladateľa dôležité. Sú zhudobnením básnických, ale i vlastných textov.

Projekt Ensemble Ricercata v Slovenskom rozhlase podporil z verejných zdrojov ako hlavný partner Fond na podporu umenia. Podujatie sa koná tiež s podporou Slovenského ochranného zväzu autorského a s finančným príspevkom od Hudobného fondu. Mediálnym partnerom projektu je Hudobný život a Opera Slovakia.

Viac informácií o činnosti InMusic nájdete na www.in-music.sk

Informovala: Linda Gallová, InMusic

PR článok, text: InMusic

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár