Christian Thielemann a Staatskapelle Dresden ponúkajú excelentnú sezónu 2020/21

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Drážďany – Začiatkom marca sa uskutočnila v Drážďanoch tlačová konferencia, na ktorej predstavili projekty dirigenta Christiana Thielmanna so svojím orchestrom, Sächsische Staatskapelle Dresden v sezóne 2020/21.

Každoročne sa uskutočňujúce podujatie pre novinárov prebehlo v tomto roku iba tri dni pred uvedením Piesní z Gurre Arnolda Schönberga a v čase, kedy nad stredoeurópskymi súradnicami vládne mimoriadna situácia, keď (nemecká) vláda zrušila kvôli kronavírusu rôzne medzinárodné podujatia, ako napríklad Lipský veľtrh.

Hospodárske dôsledky budú zrejme v každej oblasti nedozierne. Aj divadelné a koncertné podujatia patria k tým akciám, ktoré postupne, z dôvodu prevencie, rušia. V prípade Schönbergových neskororomantických Gurre-Lieder by šlo o premárnenú možnosť spoznať toto veľdielo, ktorého naštudovanie Christianom Thielemannom stálo nemálo času a námahy. Tri plánované koncerty v Drážďanoch, 8., 9. a 10. marca, je možné považovať za quasi verejnú generálku pred plánovaným ďalším uvedením v rámci Osterfestspiele v Salzburgu v dňoch 7. a 10. apríla 2020.

Christian Thielemans, Staatskapelle Dresden, sólisti, zbor, koncert Gurre-Lieder, marec 2020, foto: Matthias Creutziger

Šlo o spoločný projekt Sächsische Staatskapelle Dresden a Mládežníckeho orchestra Gustava Mahlera (Gustav Mahler Jugendorchester). Na pódiu sa predstavilo spolu 250 účinkujúcich – sólisti, dva zbory, inštrumentalisti, z nich 80 sláčikov. Vzhľadom na obrovské obsadenie diela nájdeme Gurre-Lieder na koncertoch iba ako šafránu, preto šlo o neobyčajný hudobný sviatok. Schönbergove obrovité dielo naštudoval a dirigoval Thielemann po prvýkrát vôbec. Megadielu a jeho podaniu sa ušli po každom z troch uvedení i megaovácie bez konca a kraja.

V pomaly 500-ročnej histórii Sächsische Staatskapelle Dresden zazneli Schönbergove Gurre-Lieder pre sóla zbor a orchester v Drážďanoch doposiaľ iba raz a to počas šéfdirigentskej éry Giuseppe Sinopoliho v roku 1995.

V porovnaní so zvukovými nosičmi iných naddimezionálnych diel nie je ani nahrávok Piesní z Gurre nadbytok. V diskografii nájdeme ale dve exkluzívne: nahrávku z roku 1992, na ktorej sa podieľal pod vedením Claudia Abbada vedľa Viedenských filharmonikov, zboru Wiener Staatsoper, zboru Arnolda Schönberga (Arnold Schönberg Chor) aj vynikajúci Slovenský filharmonický zbor a nahrávku Sächsische Staatskapelle Dresden so Sinopolim z roku 1996.

Sezóna 2020/2021, ktorá na domácej pôde prebehne v „koncertnej izbe“ Semperovej opery, nebude na mimoriadne koncerty skúpa. Začnime spomienkou na Giuseppe Sinopoliho, ktorý zomrel v roku 2001 počas koncertu so Staatskapelle Dresden. Od roku 1992, v rokoch jeho pôsobenia v Drážďanoch, tu dirigoval 150 koncertov, dve operné produkcie a zanechal 70 nahrávok. Je málo známe, že Sinopoli aj komponoval, jeho bývalý orchester si však dodatočne uctí aj túto jeho umeleckú stránku.

Tlačová konferencia k sezóne Staatskapelle Dresden 2020/21, foto: Markenfotografie

Sinopoli bude v novej sezóne Capell-Compositeur posthum. Na troch koncertoch zaznejú jeho diela, budú predstavené jeho literárne práce i jeho archeologická zbierka. K interpretom jeho hudby bude patriť klaviristka Silvia Cappellini Sinopoli, vdova po Sinopolim. Dirigenti Daniele Gatti a Daniel Harding vzdajú tiež poctu skladateľovi Giuseppe Sinopolimu, prinesú výber z jeho prvej suity Lou Salomé a z Tombeau d’Armor II.

So 472 rokov starým orchestrom vystúpi počas novej sezóny celý rad výnimočných hudobných osobností. Čestný dirigent, 92-ročný Herbert Blomstedt, venuje spolu s huslistkou Vilde Frang celý večer Mozartovi. Prvý hosťujúci dirigent Myung-Whun Chung sa predstaví na mimoriadnom koncerte v deň založenia Sachsische Staatskapelle Dresden okrem iného dielami Brahmsa a Dvořáka v novej koncertnej sieni Kultúrneho paláca, následne odíde spolu s orchestrom na turné po Európe.

Herbert Blomstedt, Herbert Blomstedt, 2013, foto: Matthias Creutziger

Dirigent Myung-Whun Chung je tiež famóznym klaviristom a ako taký vystúpi s členmi Staatskapelle na komornom koncerte v Semperovej opere. Z ďalších dirigentov privítajú Drážďany napríklad Sira Antonia Pappana, ktorý povedie Staatskapelle Dresden aj na hosťujúcom koncerte Staatskapelle na Festivale Gustava Mahlera v máji 2021 v Lipsku. Debutovať bude v Drážďanoch s Janáčkovým Tarasom Bulbom český dirigent Jakub Hrůša. K orchestru sa vrátia tiež dirigenti Vladimir JurowskiOmer Meir Wellber.

Jeden z najvýznamnejších klaviristov našich čias, Sir András Schiff, sa nechá ako nový Capell-Virtuose 472-ročného orchestra počuť v Drážďanoch niekoľkokrát – v recitáli i s orchestrom. Ale aj mimo Drážďan ho bude možné spolu so Staatskapelle zažiť napríklad v Antwerpách, Viedni, Bratislave, Frankfurte, Mníchove, Turíne, Aix-en-Provence a Toulouse. Okrem Andrása Schiffa budu k špičkovým sólistom patriť huslisti Joshua Bell a Frank Peter Zimmermann, tiež sopranistky Anja Harteros a Erin Morley.

Deviata koncertná sezóna v Drážďanoch, ktorá sa pre Christiana Thielemanna začne v auguste 2020, prinesie pre zástupy jeho fanúškov niekoľko zaujímavostí a noviniek. Vedľa už bežiaceho cyklu symfonií Beethovena, po cykloch symfónií Brahmsa, Brucknera a Schumanna, zaostruje Thielemann v novej sezóne pozornosť na Richarda Straussa, hlavne na jeho orchestrálne piesne a vybrané symfonické básne.

Tlačová konferencia k sezóne Staatskapelle Dresden 2020/21, Christian Thielemann, foto: Markenfotografie

„Ku žiadnemu inému orchestru nemal Richard Strauss taký intenzívny vzťah ako ku Dresdner Staatskapelle. Je to zreteľné v mnohých jeho dielach, hlavne čo sa týka v zaobchádzaní s inštrumentácou“ hovorí Thielemann. „Nanajvýš virtuózne sú aj jeho orchestrálne piesne – pričom málo z nich bolo písaných pôvodne pre orchester, ide o dodatočne inštrumentované piesne s klavírom. Bohatsvo farieb v jeho dielach, flexibilita obsadenia a variabilita jeho hudby sú pre mňa neustále fascinujúce“, dodáva Thielemann. Pokračovať bude aj v kompletizovaní Beethovenových symfónií (zaznie Šiesta a Siedma), na ktorých je podľa neho počuť vývoj a rast Beethovena ako skladateľa.

Aj televíziou ZDF prenášaný Silvestrovský koncert 2020 sa uskutoční pod taktovkou Thielemanna a spolu tri koncertné turné povednú šéfdirigenta a Staatskapelle Dresden o.i. do Frankfurtu, Milána, Amsterdamu, Viedne, do Hamburgskej Elbphilharmonie, Luxemburgu či do špičkových koncertných centier Ázie. Jeden z najžiadanejších orchestrov sveta, Sächsische Staatkappelle Dresden, sa predstaví v rôznych metropolách Európy a Ázie na spolu 43 koncertoch.

Program Osterfestspiele Salzburg 2021, ktorých je Staatskapelle rezidenčným orchestrom, bude zverejnený 5. apríla 2020.

Kompletný program koncertnej sezóny 2020/2021 je spolu s fotografickým materiálom zverejnený na www.staatskapelle-dresden.de. Predaj vstupeniek na novú sezónu začal 11. marca 2020.

Okrem spolu 60 koncertov v Drážďanoch a 30 koncertov na turné, odohrá uvedený orchester takmer 210 operných a baletných predstavení v Semperovej opere. Patria k nim i nasledovné premiéry: G. Puccini: Turandot, R. Strauss: Capriccio, G. Rossini: Wilhelm Tell, U. Zimmermann: Biela ruža, W. A. Mozart: Čarovná flauta a C. Monteverdi: L´Orfeo.

Semperoper Dresden, foto: Klaus Gigga

V novej sezóne, v januári a februári, čakajú v Semperovej opere na obecenstvo z rôznych kútov sveta i dva cykly predstavení Wagnerovho Prsteňa Nibelungov pod hudobným vedením Christiana Thielemanna a v réžii Willyho Deckera.

29. 1. & 7. 2. 2021 Zlato Rýna
30. 1. & 8. 2. 2021 Valkýra
1. 2. & 10. 2. 2021 Siegfried
3. 2. & 12. 2. 2021 Súmrak Bohov

Maximálne 2 vstupenky pre rezerváciu, sa dajú zakúpiť/rezervovať iba na celý cyklus a to písomne, faxom alebo emailom medzi 20. a 24. aprílom 2020. Ceny za cyklus/osobu: € 1000 / 810 / 725 / 599 / 518 / 395 / 217

Pripravila: Agata Schindler

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

hudobná kritička a publicistka, spolupracovníčka Opera Slovakia z Drážďan

Zanechajte komentár