Chvorostovskij sa vracia na scénu, s Kocánom otvorí sezónu v MET

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Ruský barytonista Dmitrij Chvorostovskij, ktorému v júni diagnostikovali nádor na mozgu, včera prostredníctvom svojej web stránky oznámil, že plánuje svoj návrat na opernú scénu a v septembri 2015 odspieva tri predstavenia Verdiho Trubadúra v MET. V predstavení spolu s ním budú účinkovať Anna Netrebko i Štefan Kocán.

V pôvodnom júnovom vyhlásení 52 ročného ruského barytonistu odznelo, že hoci jeho hlas a spevácka kondícia sú v norme, vážne bola zasiahnutá jeho rovnováha. Spevákov otec pre denník Komsomolskaja Pravda uviedol tiež zdravotné problémy zo zrakom a ,,hádzanie zo strany na stranu“ pri chôdzi. Tieto prejavy podľa ruských médií momentálne ustúpili. O ochorení známeho speváka sme informovali TU…

​Aktuálna fotografia D. Chvorostovského a jeho rodiny z 28. augusta 2015 z ich pobytu na Floride, foto: Facebook

​Aktuálna fotografia D. Chvorostovského a jeho rodiny
z 28. augusta 2015 z ich pobytu na Floride,
foto: Facebook

Ako včera spevák uviedol na svojej oficiálnej stránke, po úvodnej sérii stále prebiehajúcej liečby, mu jeho zdravotný stav umožňuje spievať a teší sa na svoj návrat na scénu. Podľa informácii ruského portálu ,,Što proischodit“, má Chvorostovskij za sebou dvojmesačnú etapu ožarovania nádoru mozgu. Liečbu podstúpil na prestížnej londýnskej klinike Royal Marsden Hospital, ktorej lekári poskytujú zdravotnú starostlivosť aj britskej kráľovskej rodine.

Počas celej doby úvodnej etapy liečby bola spevákovi oporou predovšetkým rodina. Jeho aktuálna (druhá) manželka Florence prostredníctvom sociálnych sietí priebežne informovala o jej priebehu. Podporu mu vyjadrovali kolegovia i nespočetné množstvo fanúšikov.

Chvorostovského blízky priateľ – producent Jevgenij Finkelstein uviedol, že ,,Našťastie bola choroba u Dmitrija odhalená v ranom štádiu“ a preto verí, že všetko bude v poriadku.

I. Abdrazakov, A. Netrebko a J. Gubanova s nápisom ,,Dima, ty zvíťazíš!" vyjadrili podporu chorému kolegovi počas svojho koncertu 8. júla 2015 v Moskve., foto: Twitter

I. Abdrazakov, A. Netrebko a J. Gubanova s nápisom ,,Dima, ty zvíťazíš!“
vyjadrili podporu chorému kolegovi počas svojho koncertu 8. júla 2015 v Moskve.,
foto: Twitter

Metropolitná opera v New Yorku taktiež oficiálne potvrdila, že v predstaveniach 25., 29. septembra a 3. októbra 2015 sa ruský barytonista predstaví vo Verdiho Trubadúrovi ako gróf Luna. Anna Netrebko sa v úlohe Leonory predstaví v MET po prvýkrát. Azucenu stvárni Dolora Zajcik, Manrica Younghoon Lee a Antonello Palombi. Slovenského basistu Štefana Kocána uvidia diváci ako Ferranda. O novej sezóne Metropolitnej opery sme informovali TU…

Produkciu škótskeho režiséra Sira Davida McVicara, ktorá vizuálne vychádza zo skečov Francesca Goyu zobrazujúcich hrôzy vojny, bude dirigovať Marco Armiliatto.

Múzeum Prado Madrid  Francisco De Goya Lo mismo - zo série Hrôzy vojny

Múzeum Prado Madrid Francisco De Goya Lo mismo – zo série Hrôzy vojny

Po tejto sérii troch predstavení sa Dmitrij Chvorostovskij vráti do Londýna, aby pokračoval v liečbe. Naplánovaný má však aj koncert s programom ,,Chvorostovskij a priatelia“, ktorý by sa mal uskutočniť 29. októbra 2015 v Kremeľskom paláci v Moskve. V ďalších predstaveniach Trubadúra naplánovaných v MET na 7., 10. a 17. októbra svoju účasť zrušil, nahradí ho v nich ukrajinský barytonista Vitalij Bilyj.

Predstavenie Verdiho Trubadúra s hviezdnym obsadením bude možné sledovať aj prostredníctvom priameho prenosu 3. októbra 2015 v bratislavskom divadle Aréna a v multikine Golden Apple Cinema v Liptovskom Mikuláši v rámci programu ,,The Met: Live in HD“.

www.hvorostovsky.com

Pripravila: Natália Dadíková

video: ,,Vedi le fosche“ (Anvil chorus), MET, réžia David McVicar

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka

Zanechajte komentár