CINEMAX predstavil sériu kinoprenosov opery a baletu v sezóne 2015/2016

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Pod hlavičkou Artmax balet a Artmax opera prináša sieť kín CINEMAX svojim divákom už tretiu sezónu kvalitné umenie v podobe priamych prenosov alebo záznamov operných a baletných predstavení z prestížnych svetových scén či festivalov. V sezóne 2015/2016 ponúka CINEMAX 11 kinoprenosov opery a baletu, ktoré si môžu milovníci umenia vychutnať v príjemnom a pohodlnom prostredí kinosál v ôsmich slovenských mestách.

Vo svete vzniká nový fenomén v oblasti opery a baletu. Je ním prenos operných predstavení prostredníctvom internetových, či satelitných prenosov. Prestížne operné domy sa týmto spôsobom úspešne celosvetovo prezentujú a zároveň popularizujú operný a baletný žáner. Prenosy sú zabezpečované špičkovou zvukovou technikou a plátna kín umožňujú zamerať sa na detaily, ktoré sú z divadelného hľadiska neviditeľné. Samozrejme, že atmosféra živého operného predstavenia je nenahraditeľná, ale týmto spôsobom si môžu diváci prenosov na celom svete pozrieť predstavenia a atmosféru svetovej opernej scény, spoznať súčasných umelcov, zoznámiť sa s veľkým svetom opery a baletu a vychutnať si vrcholné umelecké výkony.

sieť kín CINEMAX, foto: CINEMAX

sieť kín CINEMAX,
foto: CINEMAX

Artmax opera a Artmax balet

Projekt operných a baletných kinoprenosov kín CINEMAX na Slovensku vstupuje do svojej tretej sezóny, v ktorej pod hlavičkou Artmax opera a Artmax balet prináša 11 predstavení – 7 priamych prenosov z Royal Opera House v Londýne, 1 priamy prenos z Opéra National de Paris v Paríži, 1 priamy prenos z Gran Teatre del Liceu v Barcelone a záznamy z Londýna (Royal Opera House), Sydney (Handa Opera on Sydney Harbour) a Taorminy (Festival Euro Mediterraneo – Teatro Antico Taormina).

Kinoprenosy opery a baletu ponúka CINEMAX v ôsmich slovenských mestách – Banská Bystrica, Bratislava, Košice, Nitra, Poprad, Trenčín, Trnava a Žilina.

,,CINEMAX sa dlhodobo snaží svojim divákom ponúkať pestrú zmes programov pre každú cieľovú skupinu. Zaradenie prenosov a záznamov opier a baletov bolo preto prirodzeným krokom. Táto programová sekcia má svojich stálych zákazníkov, pričom veríme, že sa ich základňa bude aj naďalej rozširovať, najmä z radov mladších ročníkov. Pred dvoma rokmi sa projekt rozbiehal v 4 kinách – v Banskej Bystrici, Košiciach, Nitre a Žiline. Postupne pribudli Poprad, Trenčín a Trnava a nedávno, hneď po jej otvorení aj Bratislava. Doteraz sme uviedli spolu 30 predstavení baletov a opier, ktoré navštívilo viac ako 9 000 divákov.“, uviedla pre Opera Slovakia Barbora Menzl Drobná zo spoločnosti CINEMAX.

Kinoprenosy opery a baletu v sieti kín CINEMAX, foto: CINEMAX

Kinoprenosy opery a baletu v sieti kín CINEMAX,
foto: CINEMAX

Živý prenos predstavenia je adrenalínová záležitosť nielen pre divákov

Každý priamy prenos akéhokoľvek programu bola odjakživa adrenalínová záležitosť nielen pre účinkujúcich, ale aj pre divákov a samozrejme pre celý realizačný tím. Každým zvládnutým prenosom dostávajú všetky inštitúcie podieľajúce sa na prenose ďalší ,,punc“ kvality. 30 predstavení baletov a opier má už za sebou aj spoločnosť CINEMAX. ,,Po technickej stránke sú tieto operné a baletné predstavenia zabezpečované dvoma spôsobmi. V prípade záznamov sú na DCP nosiči ako bežné filmy hrané v kinách, pričom priame prenosy robíme vďaka satelitu. Predstavenia v konkrétnom európskom opernom dome teda môžu sledovať diváci na celom svete súčasne vďaka satelitnému prenosu. Pri predstaveniach z Royal Opera House môžu diváci dokonca tweetovať svoje postrehy z predstavenia, vybrané z nich sa zobrazia na plátne vo všetkých kinách na svete počas prestávok. Priamy prenos je vždy plný napätia, všeličo sa môže stať a nevidia to len diváci v konkrétnom divadle, ale aj v tisíckach kín. Napríklad niekto zabudne vyjsť včas na scénu, alebo spevák je chorý a vypadne mu hlas, prípadne zohrať svoje môže aj zlé počasie, kedy sa satelitný príjem môže prerušiť. Napriek tomu to má zmysel, pretože keď všetko vyjde podľa plánov, je to skvelý zážitok.“, uviedla Barbora Menzl Drobná.

CINEMAX približuje a popularizuje špičkové operné a baletné umenie

Priame prenosy alebo záznamy operných či baletných predstavení ponúka CINEMAX v ôsmich slovenských mestách. Z týchto ôsmich miest na Slovensku sú tri ktoré majú svoje operné scény a dve mestá majú baletné scény. CINEMAX tak ponúka šancu zhliadnuť svetové predstavenia týchto žánrov širšiemu diváckemu okruhu. ,,Mnohí diváci na Slovensku nemajú šancu bežne chodiť na operu či balet vo svojom meste, pretože tam scéna neexistuje, alebo je príliš ďaleko, no napriek tomu sú milovníkmi tohto druhu umenia. Takto majú šancu ísť do svojho lokálneho kina a vidieť tam svetové predstavenia, a to z pohodlných kresiel so skvelým obrazom a zvukom. Vďaka kamerám vidia detaily, ktoré by z divadelného hľadiska nemali šancu zahliadnuť. Okrem toho sa môžu vďaka pohodliu lepšie uvoľniť a vychutnať si maximálny kultúrny zážitok. Kino nie je divadlo, na tieto predstavenia nie je žiadny povinný dress code. Práve preto sú tieto predstavenia ideálne aj pre ´nováčikov´, prípadne pre rodičov, ktorí chcú svoje deti viesť aj k týmto druhom umenia. Inšpirujúce môžu byť aj pre študentov spevu či tanca. Dobrým zvykom je, že každý divák sa v úvode predstavenia môže občerstviť welcome drinkom a k predstaveniu dostane program s jeho dejom.“, dodala Barbora Menzl Drobná.

Kinoprenosy opery a baletu v sieti kín CINEMAX, foto: CINEMAX

Kinoprenosy opery a baletu v sieti kín CINEMAX,
foto: CINEMAX

Vstupné a zľavy

Vstupné na predstavenia v predpredaji zo záznamu je 9,90 € a na priame prenosy 10,90 €. V deň predstavenia je to o 1 € viac. Diváci môžu využívať aj rôzne zľavy. Prvou je zľava na karty CINEMAX – 1 € na FILM kartu a 2 € na VIP kartu. Druhou je zľava na základe predloženia lístka z predchádzajúceho predstavenia, ktorá je 0,70 €. Novinkou v zľavách je možnosť kúpiť si naraz vstupenky na viacero predstavení – keď si divák kúpi 3, má zľavu 10%, v prípade 6 je to 20%. Druhá a tretia zľava sa nedá kumulovať.

Artmax balet a Artmax opera – sezóna 2015/2016

Predskokanom novej sezóny kinoprenosov bol záznam úspešného predstavenia slávneho baletu P. I. Čajkovského Labutie jazero. Záznam predstavenia z Royal Opera House odpremietal CINEMAX 26. augusta 2015.

Po tomto predstavení sa začína séria 11 predstavení, ktorú otvorí v utorok 22. septembra 2015 baletné predstavenie slávnej Shakespearovej romantickej tragédie Romeo a Júlia. Diváci uvidia priamy prenos predstavenia z Royal Opera House v choreografii Kennetha MacMillana zasadenej do podmanivej Prokofievovej hudby. Role veronských milencov stvárnia Sarah Lamb a Rupert Pennefather. Predstavenie bude dirigovať Koen Kessels.

Romeo a Julia, Balet Royal Opera House, foto: Dee Conway / ROH

Romeo a Julia, Balet Royal Opera House,
foto: Dee Conway / ROH

Po baletných predstavenia bude nasledovať priamy prenos známej Mozartovej opery Figarova svadba z Royal Opera House. Predstavenie 5. októbra 2015 zaznie pod taktovkou dirigenta Ivora Boltona a v hlavných úlohách sa predstavia Erwin Schrott, Anita Hartig, Stéphane Degout, Ellie Dehn, Kate Lindsey.

10. novembra 2015 pripravil CINEMAX pre svojich divákov záznam veľkolepej produkcie opery Aida z austrálskeho Sydney. Pod taktovkou dirigenta Briana Castlesa-Oniona stvárnia romantický príbeh so strhujúcou Verdiho hudbou Latonia Moore, Walter Fraccaro, Milijana Nikolic a Michael Honeyman.

Aida, Sydney

Aida, Sydney

Vianoce si mnohí bez Luskáčika nevedia ani predstaviť. Balet je inšpirovaný príbehom E.T.A. Hoffmana a odohráva sa počas osláv Vianoc, kde sa Klárka so svojou rodinou ocitnú v čarovnej snovej sekvencii, ktorá Klárku vezme na kúzelnú výpravu do Krajiny snov a Kráľovstva cukroviniek. Očarujúca produkcia Petera Wrighta s jej podivuhodným rastúcim Vianočným stromčekom a stupňujúcim sa bojom medzi zlým Myším kráľom a armádou hračkárskych vojakov dokonale dopĺňa Čajkovského hudbu, pričom sa drží aj niektorých prvkov Ivanovovej choreografie. CINEMAX sprostredkuje Luskáčika 16. decembra 2015 v priamom prenose z Royal Opera House. V hlavných úlohách sa predstavia Lauren Cuthbertson, Matthew Golding, Gary Avis, Francesca Hayward a Alexander Campbell, dirigovať bude Boris Gruzin.

Luskáčik, Royal Opera House, foto: Bill Cooper

Luskáčik, Royal Opera House,
foto: Bill Cooper

V januári čaká milovníkov romantickej opernej literatúry jedna z najpopulárnejších opier svetového repertoáru Carmen. Po uši zaľúbený vojak a vychýrený toreador bojujú o lásku zvodnej cigánky Carmen v obľúbenej klasike Georga Bizeta. Opera vyvolala so svojim nápadným odporom voči buržoáznej morálke na svojej parížskej premiére v roku 1874 škandál. Tentokrát ju budú môcť návštevníci CINEMAX uvidieť prostredníctvom záznamu predstavenia 6. januára 2016 – v prostredí úžasného antického gréckeho divadla v sicílskej Taormine. Diváci v kinách sa môžu tešiť na klasický príbeh o vášni a zvádzaní s tragickým koncom odohrávajúci sa medzi stĺpmi antického divadla pod holým nebom, ktoré stoja už celé storočia a predstaveniu tak dodajú jedinečnú atmosféru. Predstavenie zaznie pod taktovkou dirigenta Myrona Michailidisa a hlavné postavy stvárnia Elena Maximova, Marcello Giordani, Valeria Sepe a Rodrigo Esteve.

sieť kín CINEMAX, foto: CINEMAX

sieť kín CINEMAX,
foto: CINEMAX

Po Carmen budú nasledovať 11. februára Verdiho opera Trubadúr v priamom prenose z Opéra National de Paris v Paríži, z Royal Opera Hause zaznie 21. marca naživo veľkolepá Musorgského opera Boris Godunov, 6. apríla si môžu pozrieť milovníci baletu jeden z najkrajších baletov klasickej romantickej literatúry – Giselle a 25. apríla Donizettiho Luciu z Lammermooru. Z Gran Teatre del Liceu v Barcelone bude 26. mája v priamom prenose uvedená Belliniho opera Kapuletovci a Montekovci a sériu kinoprenosov v sezóne 2015/2016 uzavrie 27. júna 2016 priamy prenos opery Werther francúzskeho skladateľa Julesa Masseneta.

Sezóna 2015/16 v sekciách Artmax balet a Artmax opera

22. september – Romeo a Júlia (balet, Londýn, PRIAMY PRENOS)
5. október – Figarova svadba (opera, Londýn, PRIAMY PRENOS)
10. november – Aida (opera, Sydney, záznam)
16. december – Luskáčik (balet, Londýn, PRIAMY PRENOS)
6. január – Carmen (opera, Taormina, záznam)
11. február – Trubadúr (opera, Paríž, PRIAMY PRENOS)
21. marec – Boris Godunov (opera, Londýn, PRIAMY PRENOS)
6. apríl – Giselle (balet, Londýn, PRIAMY PRENOS)
25. apríl – Lucia z Lammermooru (opera, Londýn, PRIAMY PRENOS)
26. máj – Capuletiovci a Montecchiovci (opera, Barcelona, PRIAMY PRENOS)
27. jún – Werther (opera, Londýn, PRIAMY PRENOS)

www.cine-max.sk

Program na celý rok si vo formáte PDF môžete stiahnuť TU…

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdroj: CINEMAX

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár