CINEMAX uvedie v piatej sezóne projektu ,,Artmax balet a opera“ 15 produkcií

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Pod hlavičkou Artmax balet a Artmax opera prináša sieť kín CINEMAX svojim divákom kvalitné umenie, ktoré si môžu pozrieť v príjemnom a pohodlnom prostredí kina priamo vo svojom meste. Piata sezóna projektu ponúka 15 titulov, z toho 5 priamych prenosov, 8 záznamov a 2 prenosy záznamov v desiatich slovenských mestách. Diváci sa tak môžu prostredníctvom plátna kín preniesť nielen na klasické javisko svetových operných domov, ale aj na festivalové scény či historické pamiatky. Sezónu Artmax balet a Artmax opera 2017/2018 otvoril v septembri Beethovenov Fidelio. K štandardným zľavám pribudla zľava pre deti do 15 rokov.

S programom Artmax balet a Armax opera prišla najväčšia sieť kín na Slovensku CINEMAX na náš trh v sezóne 2013/2014 so zámerom rozšíriť svoju programovú ponuku pre každú cieľovú skupinu. ,,CINEMAX sa snaží svojim divákom ponúknuť čo najpestrejší program. V mnohých – najmä menších mestách totiž plní úlohu jediného kultúrneho stánku. Snažíme sa teda ponúknuť niečo pre každú vekovú skupinu od najmenších až po seniorov. Pridanie tzv. event cinema – opery, baletu, ale aj koncertov či divadiel bolo teda prirodzeným krokom v súlade s našim smerovaním. Kiná CINEMAX sú aj členmi siete európskych kín Europa Cinemas, čo znamená, že sa dlhodobo venujú aj európskej kinematografii a výchove mladého diváka. Veríme, že opera a balet v kine priláka aj nové generácie, pre ktoré je návšteva týchto umeleckých foriem v prostredí obľúbeného kina možno menej ´stresujúca´ ako keby mali navštíviť divadlo, kde sa vyžaduje určitý dress code a podobne. Zároveň kiná umožňujú divákom vidieť na plátne svetové hviezdy opery a baletu bez toho, aby sa vzdialili od svojho bydliska. Čiže aby som to zhrnula, pre CINEMAX je mať operu a balet v programe prirodzený krok v dramaturgii kina a myslím, že to dotvára aj jedinečnosť tejto siete kín“, uviedla pre Opera Slovakia manažérka projektu v CINEMAX Barbora Menzl Drobná.

Kinoprenosy opery a baletu v sieti kín CINEMAX,
foto: CINEMAX

Opera a balet v pohodlí svojho kina

Bez prekonávania veľkých vzdialeností sú svetové operné hviezdy a baletní tanečníci doslova na dosah ruky. Plátna kín umožňujú zamerať sa na detaily, ktoré sú z divadelného hľadiska neviditeľné a vďaka technológiám a pohodliu poskytujú divákom maximálny kultúrny zážitok. Každý prenos, ale aj niektoré zo záznamov sú obohatené o exkluzívne pohľady do zákulisia, či zaujímavé rozhovory s interpretmi a inscenátormi, ktorí divákom priblížia nielen jednotlivé postavy a inscenácie, ale taktiež umožnia hlbšie spoznať operné i baletné umenie. Projekt sa od sezóny 2013/2014 rozbiehal v 4 kinách – v Banskej Bystrici, Košiciach, Nitre Žiline. Postupne pribudli Poprad, Trenčín, Trnava, Bratislava, Prešov či Dunajská Streda.

Divácky záujem o operné a baletné produkcie v kinách CINEMAX rastie. ,,Vývoj je pozitívny, návštevnosť mierne narastá. V prvej sezóne bolo 4781 návštevníkov, v druhej a tretej 4091 a 4960 a v tej zatiaľ poslednej 5448. Postupne pridávame aj ďalšie kiná, na začiatku boli štyri a teraz ich je už deväť až desať (v Dunajskej Strede dávame iba vybrané predstavenia). Táto sezóna bude nabitá hviezdami – Kaufmann, Netrebko, Camarena,… a veľmi zaujímavá aj z hľadiska rôznorodosti miest produkcií – v prvej časti sezóny navštívime Salzburg, Rím, Barcelonu, Londýn, Paríž aj Miláno. Mnohí naši diváci chodia takmer na každý záznam alebo prenos, čo nás veľmi teší. Stále dúfame, že bude postupne chodiť viac a viac zástupcov aj mladej generácie. Väčšinou sú najnavštevovanejšie najznámejšie opery či balety a tie, kde vystupujú aktuálne najznámejšie hviezdy.“, uviedla Barbora Menzl Drobná.

P. I. Čajkovskij, Luskáčik, Royal Opera House,
foto: Bill Cooper

Sezóna Artmax balet a Armax opera 2017/2018

Pestrý bude aj program aktuálnej sezóny, v ktorom sa objavia zaujímavé operné a baletné produkcie odohrávajúce sa nielen na divadelnom javisku v operných domoch, ale aj na festivalových scénach či v historických pamiatkach. Sezóna sa začala 19. septembra záznamom opery Fidelio zo Salzburského festivalu v hlavnej role s Jonasom Kaufmannom.

Piata sezóna projektu Artmax balet a Artmax opera uvedie päť priamych prenosovLuskáčik (balet, Londýn, Royal Opera House), Bohéma (opera, Opéra de Paris), Romeo a Júlia (opera, Barcelona, Gran Teatre del Liceu), Korzár (balet, Miláno, Teatro La Scala) a Labutie jazero (balet, Londýn, Royal Opera House), osem záznamovFidelio (opera, Salzburg festival), Rigoletto (opera, Barcelona, Gran Teatre del Liceu), Don Carlos (opera, Paríž, Opéra de Paris) Andrea Chénier (opera, Miláno, Teatro La Scala), Lohengrin (opera, Dražďany, Semperoper), Piková dáma (opera, Amsterdam, de nationale opera), Carmen (opera, Zürich, Opernhaus), Trubadúr (opera, Salzburg festival) a dva prenosy záznamuCarmen (opera, Rím, Caracallove kúpele) a La traviata (opera, Rím).

V produkciách sa predstavia hviezdy súčasného operného neba, medzi ktorými nebudú chýbať Anna Netrebko, Jonas Kaufmann, Javier Camarena, Sonya Yoncheva, Ildar Abdrazakov, Ludovic Tézier, Elīna Garanča či Yusif Eyvazov a ďalší. Operné diela zaznejú pod taktovkami renomovaných dirigentov ako napríklad Franz Welser-Möst, Riccardo Frizza, Barry Wordsworth, Gustavo Dudamel, Philippe Jordan, Riccardo Chailly, Christian Thielemann a ďalší. Vďaka operám a baletu diváci postupne navštívia európske metropoly ako Salzburg, Rím, Barcelona, Londýn, Paríž, Miláno, Drážďany, Amsterdam či Zürich.

Ch. Gounod: Romeo a Júlia, Gran Teatre del Liceu,
foto: Ken Howard

Každý prenos je o adrenalíne

Po technickej stránke sú tieto operné a baletné predstavenia zabezpečované dvoma spôsobmi. V prípade záznamov sú premietané z DCP nosičov ako bežné filmy v kinách. Priame prenosy môžu diváci sledovať na celom svete vďaka satelitnému prenosu. Každý takýto priamy prenos je o adrenalíne nielen pre samotných umelcov, ale aj pre technických pracovníkov kín. ,,Aj keď našťastie v drvivej väčšine funguje všetko bez problémov, za tie roky sme mali aj niekoľko komplikácií. Tie sa nikdy nedajú celkom predpovedať a napriek testom, ktoré sú pred každým priamym prenosom sme vždy v napätí, či všetko dobre dopadne. Mali sme napríklad priamy prenos z La Scaly s operou La traviata, plné sály a obraz stále vypadával… Počas prestávky sa nám podarilo zistiť, že problém je v titulkoch, ktoré sa zle dekódovali a preto vždy, keď sa mali zjaviť, obraz začal štrajkovať. Narušiť kvalitu priameho prenosu môže samozrejme aj počasie – keď je príliš silný vietor, alebo búrka. Raz či dvakrát sa stalo, že sme v niektorom kine museli zrušiť kvôli poveternostným podmienkam celé predstavenie, pretože sa jednoducho nedalo pozerať. Samozrejme, že zákon schválnosti funguje na 100% a preto sú problémové zväčša tie najnavštevovanejšie predstavenia… Druhou komplikáciou priameho prenosu je, že niekedy až do poslednej chvíle neviete, kto reálne vystúpi. To sa nám stalo napríklad pri opere z Paríža, kde mala spievať Anna Netrebko, ale v ten deň dostala zápal priedušiek a museli ju nahradiť. Stalo sa ale aj, že bol spevák chorý a poctivo predstavenie odspieval, aj keď bolo zjavné, že ´potí krv´. Občas sa stane aj to, že v prípade choroby zvládne chorý odspievať 1. dejstvo a neskôr musí byť alternovaný. To všetko sú výzvy, ktoré priamy prenos prináša. Našťastie majú naši diváci pre takéto situácie pochopenie. My si ich preto veľmi vážime a vždy sa im snažíme poskytnúť maximálny kultúrny zážitok. Za nevýhodu priamych prenosov možno považovať aj čas ich začiatku, ktorému sa musíme prispôsobiť. Viacerí diváci mali problém s neskorými koncami predstavení. Z tohto dôvodu sme v tejto sezóne zvolili viac záznamov, kde si vieme čas prispôsobiť a dať tak príležitosť na návštevu aj divákom, ktorým neskorý záver nevyhovuje“, uviedla Barbora Menzl Drobná a dodáva, že spolu s kvalitným obrazom a zvukom v kinách na divákov čaká už tradične prípitok, obsah opery a pohodlné sedenie.

R. Wagner: Lohengrin, Semperova opera Drážďany, 2016,
Georg Zeppenfeld (Heinrich), Anna Netrebko (Elsa),
foto: Daniel Koch

Kinoprenosy opery a baletu v sieti kín CINEMAX,
foto: CINEMAX

Vstupné a zľavy aj s novinkou pre deti do 15 rokov

Vstupenky na predstavenia do konca januára sú už v predaji online a v pokladniach jednotlivých kín CINEMAX. Vstupné na predstavenia v predpredaji na záznamy aj prenosy je 10 € a v deň predstavenia 12 €. Diváci môžu využívať aj rôzne zľavy. Prvou je zľava na karty CINEMAX – 1 € na FILM kartu a 2 € na VIP kartu. Druhou je zľava na základe predloženia lístka z predchádzajúceho predstavenia, ktorá je 0,70 €. Je možné kúpiť si naraz vstupenky na viacero predstavení – keď si divák kúpi 3, má zľavu 10%, v prípade 6 je to 20%. Druhá a tretia zľava sa nedá kumulovať. Novinkou je zľava pre deti do 15 rokov, ktoré v sprievode dospelého platia iba polovičnú sumu vstupného (je možné ju uplatniť iba v pokladni kina). Viac informácií o vstupnom, zľavách a jednotlivých predstaveniach diváci nájdu na webe CINEMAX.

Artmax balet a Armax opera
sezóna 2017/2018 v sieti kín CINEMAX

19. septembra 2017 – Fidelio (opera, Salzburg festival, záznam)
17. októbra 2017 – Carmen (opera, Rím – Caracallove kúpele, prenos záznamu)
14. novembra 2017 – Rigoletto (opera, Barcelona, Gran Teatre del Liceu, záznam)
5. decembra 2017 – Luskáčik (balet, Londýn, ROH, priamy prenos)
12. decembra 2017 – Bohéma (opera, Paríž, Opéra de Paris, priamy prenos)
2. januára 2018 – Don Carlos (opera, Paríž, Opéra de Paris, záznam)
23. januára 2018 – Andrea Chénier (opera, Miláno, Teatro La Scala, záznam)
13. februára 2018 – La traviata (opera, Rím, prenos záznamu)
27. februára 2018 – Romeo a Júlia (opera, Barcelona, Gran Teatre del Liceu, priamy prenos)
20. marca 2018 – Lohengrin (opera, Dražďany, Semperoper, záznam)
17. apríla 2018 – Piková dáma (opera, Amsterdam, de nationale opera, záznam)
16. mája 2018 – Korzár (balet, Miláno, Teatro La Scala, priamy prenos)
29. mája 2018 – Carmen (opera, Zürich, Opernhaus, záznam)
12. júna 2018 – Labutie jazero (balet, Londýn, ROH, priamy prenos)
26. júna 2018 – Trubadúr (opera, Salzburg festival, záznam)

www.cine-max.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: CINEMAX

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár