Clara Polito: S Giovannou som sa veľmi stotožnila

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Mladá talianska sopranistka nie je na Slovensku po prvýkrát. Miluje predverdiovské obdobie a  hovorí, že je vo svojom živote bojovníčka podobne ako Giovanna vo Verdiho opere Giovanna d’Arco, s ktorou debutuje na novom letnom opernom festivale Viva Verdi. Prečítajte si rozhovor s talianskou opernou speváčkou Clarou Polito.

Na Slovensku nie ste po prvýkrát, máte za sebou umelecké účinkovanie v spolupráci s banskobystrickou operou. V ktorých tituloch ste sa na Slovensku predstavili?

S operou v Banskej Bystrici som účinkovala v rámci Zvolenských hier zámockých v inscenáciách Poliuto (Donizetti), Beatrice di Tenda (Bellini) a v opere Il Corsaro (Verdi), ale s banskobystrickou operou som robila aj niektoré produkcie pre zahraničie.

Ako sa vám páči na Slovensku?

Na Slovensku sa cítim veľmi dobre, Slováci ma prijali veľmi vrúcne a  keď sem prídem, cítim sa vynikajúco.

Tentoraz na Slovensku stvárnite titulnú postavu vo Verdiho opere Giovanna d’Arco. Popíšte našim čitateľom túto rolu z hľadiska jej charakteru.

Som rada, že budem účinkovať v rámci nového projektu letného operného festivalu na Slovensku. Giovannu stvárňujem po prvýkrát, takže je to zároveň aj môj debut. Giovanna d’Arco je Verdiho siedmou operou a čase jej vzniku ju pokladal za najkrajšiu, aké dovtedy zložil. Táto opera je dôležitá aj v tom, že predznačuje ďalšie diela, hlavne Macbetha.

Čo sa týka charakteru tejto hlasovo náročnej postavy, som rada, že konečne môžem hrať svätú (smiech). Doteraz som hrala všeličo iné, ale takúto čistú postavu som ešte nestvárňovala. Páči sa mi, že táto dievčina dokázala vo svojom mladom veku pre vieru a vlasť odmietnuť všetky city a emócie, ktoré by v tom veku mala mať, pričom je to osoba, ktorá skutočne existovala. Táto postava mi veľmi vyhovuje, pretože sa v nej cítim stále veľmi mladá a aj v živote som bojovníčka, takže som sa s ňou dosť stotožnila. Giovanna je napriek svojmu veku mimoriadne silná, pretože svoj život obetovala, aby zachránila vlasť.

Aké je vaša obľúbená hudobná časť postavy Giovanny?

V tejto opere cítiť predverdiovské obdobie belcanta a okrem iných krásnych častí mám veľmi rada napríklad áriu Fatidica foresta. Je to celkom belcantové nežné spievanie a  ďalšie časti sú už vypätejšie.

Dá sa povedať, že vám je obdobie belcanta blízke? Akých skladateľov uprednostňujete a aké postavy sú vo vašom repertoári?

Áno, mám veľmi rada predverdiovské obdobie – Belliniho, Donizettiho a ranú Verdiho tvorbu. V repertoári mám postavy prevažne z tohto obdobia a Giovanna je v poradí moja 24. postava.

S touto rolou zároveň debutujete. Predchádzalo jej naštudovaniu hlbšie spoznávanie, napríklad prostredníctvom Schillerovej predlohy?

Vždy si každú jednu postavu naštudujem aj z hľadiska poznania histórie a až potom sa zaoberám hudobnou stránkou. Vždy chcem poznať rolu z viacerých uhlov, pretože je to veľmi dôležité pre jej kompletné spoznanie a pochopenie autora či už hudby, libreta, alebo predlohy.

Ste spievajúca interiérová architektka, spev ste začali študovať až neskôr.

Áno, pôvodne som vyštudovala Akadémiu interiérov a potom som sa dala na spev, ktorý som v tomto roku skončila na Accademia di Belle Arti, a neskôr by som chcela spev aj vyučovať na univerzite.

Ako trávite leto okrem účinkovania na tomto opernom festivale?

Počas tohto leta neustále študujem. Popri Giovanne naštudovávam postavu Zairu z Belliniho rovnomennej opery, ktorú budem spievať na Sicílii.

Ako vnímate taliansku hudbu, ktorá sa hrá po celom svete?

Na taliansku hudbu som veľmi hrdá.

Clara Polito

  • mladá sopranistka, narodená v talianskom Palerme • víťazka rôznych domácich a medzinárodných speváckych súťaží
  • debutovala v 2001 ako Despina v opere „Cosifantutte“ od W.A.Mozarta v Palerme
  • študovala v Siene, na „Accademia Nazionale di Santa Cecilia“ v Ríme, absolvovala spevácke kurzy v Salzburgu
  • má bohatý operný repertoár – hlavné postavy v operách ako: Lucia di Lammeroor, La Traviata, Luisa Miller, Semiramide, Anna Bolena, Lucrezia Borgia, Roberto Devereux, Norma, Il Pirata, Idomeneo, Don Giovanni atď.
  • držiteľka ocenenia Premio Internazionale per Alti Meriti Artistici „Domenico Danzuso“ z roku 2006
  • nositeľka ceny : „Giovani in carriera“ udelenou Asociáciou Ester Mazzoleni z roku 2010
Viva Verdi 2014 / G. Verdi: Giovanna d’Arco

Predstavenia sa uskutočnia 6., 9. a 12. augusta v Mestskom amfiteátri v Trnave a 15. augusta v Nitrianskom amfiteátri. Začiatky budú vždy o 20,30 h, dĺžka predstavenia je 3 hodiny vrátane 45-minútovej prestávky na občerstvenie. Vstupné: 15, 25 a 35 eur.

 

Predaj vstupeniek na www.vivaverdi.eu a v sieti Ticketportal.sk.

Vstupenky sa budú dať zakúpiť aj priamo na mieste pred každým predstavením od 18.00 hod.

Nezabudnite využiť kyvadlovú dopravu, ktorú zabezpečili organizátori festivalu z Bratislavy do Trnavy a späť.

Lístky na túto dopravu sa budú dať zakúpiť iba prostredníctvom predpredaja!!!

viac o kyvadlovej doprave sa dozviete TU…

 Viva Verdi 2014

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár