Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

4. februára 2015 Ľudovít Vongrej Sezóna 2014/2015

Člen operného zboru napísal rozprávku Pampália

Autogramiáda po krste knihy Toma Rastyho - Pampália, foto: Oto Novák
Veľkosť písma
A
A
A
Viacerí umelci sa nevenujú len jednému druhu umenia. Zvyčajne jedno považujú za hlavné a druhému sa venujú ,,relaxačne“. Takýmto umelcom je aj profesionálny zborový operný spevák košickej opery vystupujúci pod umeleckým menom Tom Rasty, ktorý okrem umeleckej činnosti v opernom zbore napísal a vydal svoju prvú knihu pre detského čitateľa.

V novej knihe sa deti prenesú spolu s hlavným hrdinom do rozprávkovej Pampálie. Počas tvorby sa autor pridŕžal hlavnej idey príbehu, že dospelí majú ukázať deťom, ako si ľudia vedia pomáhať a byť k sebe navzájom slušní. Zabudnúť na súťaživosť a rozdiely, ale nájsť niečo, čo ich bude spájať. Zároveň poukazuje na situácie, keď už človek nepotrebuje veci, ktoré kedysi nadobudol. Nemusí ich hneď vyhodiť, ale darovať niekomu, kto ich nemá, alebo kto na ne nemá. V príbehu Pampálie sú to hračky. Tom Rasty sa vyjadril k dnešnej dobe, v ktorej si ľudia odvykajú jeden druhému pomáhať a želá si, aby sme jeden na druhom nehľadali rozdiely.

Tom Rasty - Pampália
Tom Rasty – Pampália

Knihu slávnostne uviedli do života pred druhou premiérou bábkovo – opernej rozprávky Popoluška na javisku autorovej domovskej scény – Štátneho divadla v Košiciach 24. januára 2015. Premiéra mala teda okrem orchestrálnej aj netradičnú krstovú predohru. Novú knihu uviedol do života riaditeľ divadla Peter Himič. Vydavateľom knihy je Richard Lunter, ilustroval ju Ladislav Markušovský a graficky upravil Ing.Stanislav Mlynár.

Krst knihy Toma Rastyho - Pampália, foto: Oto Novák
Krst knihy Toma Rastyho – Pampália,
foto: Oto Novák

Kniha vznikla za necelý polrok. Tom Rasty sa nepovažuje ta typ autora, ktorý musí za každú cenu každý deň písať bezohľadu na to, či ho niečo inšpirovalo. Námet na príbeh dostal na balkóne, keď si pohodlne vychutnával lúče Slnka a spolu so Slnkom prišla aj múza. Okamžite si sadol za stôl a nahrubo napísal námet knižky. Postupne prichádzali jednotlivé postavy a voľná umelecká fantázia začala odvíjať dej.

S rozprávkami sa spája aj detstvo autora knihy, ktorý toto obdobie považuje za najkrajšie v svojom živote. Fantázia sa v ňom rozvíjala pri príbehoch, ktoré mu čítala mama. Odrazu sa ocital v kráľovských palácoch, na hradoch, turnajoch, blúdil čarovným lesom… Bol kráľom, šašom, princom, čarodejníkom ‑ jednoducho súčasťou fantáziou vytvoreného sveta. Nielen on, ale viacerí sú presvedčení, že na obrazotvornosť a predstavivosť nie je nič lepšie ako knihy, najmä rozprávkové, pretože napríklad len sedením pri televízore sa ľudské myslenie otupuje.

Tom Rasty je profesionálny zborový operný spevák ale hudba nie je len jeho povolaním, ale aj koníčkom. V čase detstva, kedy sa všetci v jeho okolí delili na depešákov alebo metalistov, počúval nielen Karla Gotta, ale aj veľké mená svetových operných spevákov – Petra Dvorského či Josého Carrerasa. Medzi jeho obľúbencov patria aj Tina Turner, Věra Špinarová, Aretha Franklin, Gerard Joling, Freddie Mercury, Tom Jones, Engelbert Humperdinck, Frank Sinatra a ďalší. Okrem hudby má rád literatúru, medzi jeho obľúbených autov patrí napr. Charles Bukowski či Jan Saudek. Tvorba Toma Rastyho sa neskončí len pri tejto prvotine. Pre dospelých má pripravenú zbierku básní Nezábudky smutných rán, ktorú ilustroval prešovský spevák a taktiež maliar a sochár Slavomír Benko. Nový, ,,akčnejší“ príbeh vzniká aj pre detského čitateľa. Tento raz by to mal byť väčší projekt viacerých autorov a bude nielen na čítanie, ale aj na počúvanie a pozeranie.

Tom Rasty - Pampália
Tom Rasty – Pampália

Keďže autor je úzko spätý s divadelným svetom, jeho rozprávku si ešte pred vydaním prečítali aj známe osobnosti, s ktorými sa stretáva pri svojej práci. „Kniha Toma Rastyho je ako pohladenie. Čitateľ je v nej vedený chodníkmi čistej duše detského hrdinu s úprimným chápaním a nazeraním na svoje okolie, ešte neskazeným modernou spoločnosťou a jej divokými zákonmi ‑ nezákonmi. Ohľaduplnosť, pravé priateľstvo, ochota pomôcť a hlavne viera v dobro a šťastné konce sú pre deti najdôležitejšími atribútmi, ktorými sa začínajú pozerať na svet. Nekomplikovaný dej a prehľadný príbeh podaný úplne zrozumiteľným jazykom rozhodne mladých čitateľov osloví a poteší,“ vyjadril sa o knihe známy český režisér Zdeněk Troška. Spevák a herec Filip Tůma povedal, že ľudia by nemali zabúdať na to, aké je byť deťmi. „Verím, že táto knižka prinesie deťom veľa radosti, lásky, šťastia a otvorí im očká. Nie každý v živote má také šťastie ako oni ‑ už len tým, že majú rodičov, ktorí im tú knižku prečítajú. Ak len malinkou mierou pomôžeme tým, ktorí to šťastie nemajú, tak ten svet bude možno rozprávkovejší.“

Ostáva len popriať umelcovi veľa energie a inšpirácie do nových diel, aby popri svojej práci v opere vznikali aj nové príťažlivé príbehy, ktoré sa pre ďalších múzou zasiahnutých umelcov – hudobníkov ‑ stanú námetom pre napísanie azda aj novej opery.

Kniha sa dá kúpiť v internetovom kníhkupectve www.knihanaj.sk v elektronickej aj tlačenej podobe. Novinky Toma Rastyho môžete sledovať aj prostredníctvom jeho facebooku TU…

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

W. A. Mozart: Figarova svadba
Opera Ballet Vlaanderen
záznam predstavenia z júna 2023
dirigent: M. Jacquot / réžia: T. Goossens
osoby, obsadenie a viac info TU...