Dajte sa v Opere SND uniesť kúzlom viedenských valčíkov!

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Dáte sa aj vy uniesť viedenskou atmosférou, valčíkmi a zápletkou, ktorej ústredným motívom je láska? Kde? Na plese u grófa Orlovského zo Straussovej operety Netopier. Už 28. 12. 2017 v novej budove SND.

(reklamný text článku dodalo SND)

Netopier je pre operný dom tým, čím pre balet Luskáčik

Netopiera skomponoval Johann Strauss ml., premiéra sa konala 5. apríla 1874 v Theater an der Wien. Mimoriadne obľúbenú operetu, ktorej poznávacím znamením sú príťažlivé melódie viedenských valčíkov, ktoré korunuje zábavný dej založený na jednoduchom príbehu. Tomu dominujú zámeny a nedorozumenia. Hravosť tohto titulu kladie obrovské nároky na herecké a spevácke danosti interpretov. Opereta je plná humoru a pozitívnej energie. Aj to je jeden z dôvodov, prečo býva uvádzaná v čase Vianoc a pri príležitosti osláv Nového roka.

J. Strauss ml.: Netopier, Opera SND,
foto: Archív SND

Kúsoček histórie

Libreto operety Netopier je inšpirované komédiou Väzenie, ktorú napísal nemecký dramatik Roderich Benedix. Následne ju prepracovali Offenbachovi libretisti – Meilhac a Ludovic Halévy a s veľkým úspechom uviedli pod názvom Réveillon ako komédiu (bez hudby) v divadle Théâtre Royal de Paris v roku 1872 a následne hru kúpil riaditeľ Theater an der Wien Maximilian Steiner. Ten napokon súhlasil s návrhom Richarda Genéeho ponúknuť komédiu na zhudobnenie Johannovi Straussovi ml. Hra dostala nový názov: Die Fledermaus/Netopier a stala sa jedným z najväčších Straussových úspechov. Samotné libreto patrí k najvydarenejším operetným libretám.

J. Strauss ml.: Netopier, Opera SND,
Aleš Briscein (Gabriel von Eisenstein),
foto: Archív SND

Opera SND opäť privíta zaujímavého zahraničného hosťa

Tenor Aleš Briscein sa v Opere SND predviedol už niekoľkokrát. Od roku 1995 vystupoval v Štátnej opere Praha, kde naštudoval niekoľko rolí: Tamina v Mozartovej Čarovnej flaute, Ferranda v opere Così fan tutte, Almavivu v Rossiniho Barbierovi zo Sevilly, Jeníka v Smetanovej Predanej neveste, či Alfreda vo Verdiho opere La traviata. Účinkoval na prestížnych festivaloch ako Edinburgh International Festival, či Pražská jar, kde v roku 2002 spieval vo svetovej premiére tenorový part Jonathana v oratóriu Judáš Makabejský od skladateľky Sylvie Bodorovej. Účinkoval v Parížskej opere, Bayerische Staatsoper, Komische Oper Berlin, Oper Graz, či Oper Frankfurt. V roku 1999 absolvoval turné po Japonsku. V Tokiu ako jeden z prvých interpretov naštudoval Janáčkovu operu Káťa Kabanová. V tejto opere sa predstavil aj v Národnom divadle Praha ako Boris v inscenácii Roberta Wilsona. Pre spoločnosť Decca zaznamenal Aleš Briscein operu Pavla Haasa Šarlatán. Jeho repertoár je veľmi široký, s obľubou sa venuje aj starej a duchovnej hudbe, spolupracuje aj s Českým rozhlasom a Českou televíziou. V roku 2013 získal prestížnu Cenu Thálie za stvárnenie Romea v Gounodovej opere Romeo a Júlia.

Aleš Briscein bude hosťom v Opere SND už 28. 12. 2017 o 19.00 hod. v novej budove SND. Viac info TU…

Informovala: Natália Jabůrková PR SND

www.snd.sk

článok aktualizovaný 29. 12. 2017 o 18:00

Predstavenia 28. a 31. 12. 2017 boli zrušené ,,z dôvodu akútnej zdravotnej indispozície jedného zo sólistov“. Viac informácii TU…

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár