Ďalší orchester

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Koncertný život Bratislavy okrem telies Slovenskej filharmónie, Orchestra bratislavského rozhlasu, orchestra opery SND, Pressburger Philharmonie či ďalších ad hoc vytvorených zoskupení obohacuje aj Bruno Walter Symphony Orchestra založený v roku 2004 a tvorený predovšetkým z inštrumentalistov krajín Vyšehradskej štvorky. V sezóne 2015/16 sme už v Bratislave počuli jeho prvý a teraz aj tretí (27. 1.) koncert štvorčlenného koncertného cyklu.

Autor projektu Dní Bruna Waltera a dirigent spomínaného orchestra Bratislavčan Jack Martin Händler vie vystúpenia urobiť atraktívnymi nielen dramaturgiou ale aj prizývaním významných sólistov. Recenzovaný koncert bol umne zostavený tak, že mohol uspokojiť hudobných fajnšmekrov vďaka účasti Tria Maisky, ale aj menej skúsené koncertné publikum. Veď v druhej časti večera ponúkaná Dvořáková Novosvetská symfónia je na území bývalej ČSR takmer rovnako populárna ako Smetanova Vltava.

bratislavský koncert Bruno Walter Symphony Orchestra, 2016, foto: Ľuboš Pilc

bratislavský koncert Bruno Walter Symphony Orchestra, 2016,
foto: Ľuboš Pilc

Rodina Maisky sa prezentovala Koncertom pre klavír, husle a violončelo C dur Ludwiga van Beethovena. Ústrednou postavou zoskupenia je jeden z najvýznamnejších súčasných svetových čelistov Miša Maisky, na husliach hrá jeho syn Saša a na klavíri dcéra Lily. Dirigent sa uspokojil s tým, že v krásnej skladbe orchester chvíľami hra „druhé husle“ a nechal plne vyniknúť hre sólistov. Treba vyzdvihnúť aj kvalitu oboch sláčikových nástrojov, na ktorých hrali mužskí členovia tria, osobitne violončelo malo nádherný, mäkký zvuk, a to aj vtedy, keď inštrumentalista hral s mimoriadnou vehemenciou. Čistotou predvedenia vynikla hra huslistu, kým klavírny part v tejto skladbe má skôr zvukomalebnú funkciu.

bratislavský koncert Bruno Walter Symphony Orchestra, 2016, foto: Ľuboš Pilc

bratislavský koncert Bruno Walter Symphony Orchestra, 2016,
foto: Ľuboš Pilc

Novosvetskú symfóniu sme naposledy počuli počas minuloročných Bratislavských hudobných slávnostiach, no jej počúvanie sa nikdy nezovšednie. Händler orchestrálny part dobre rozanalizoval, takže interpretácia sa vyznačovala vypracovanými detailmi. Odobriť možno aj voľbu temp s prevahou rýchlych až závratných. Dynamická kontrastnosť predvedenia bola taktiež na mieste, no biciu a dychovú sekciu niekedy by bolo treba viac držať „na uzde“.

Vypredaná sála Slovenskej filharmónie si vyžiadala na konci každej časti aj prídavky, čo tentoraz bolo opodstatnené. Záver prvého mesiaca roka teda takmer každý deň prináša zaujímavé zážitky v oblasti hudby, ktorú bohužiaľ naše médiá, ako sa zdá, už ani za hudbu nepovažujú, lebo jej neholdujú státisíce.

Autor: Vladimír Blaho

recenzia písaná z koncertu 27.1.2016

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

operný kritik a publicista, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár