Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

22. októbra 2014 redakcia Sezóna 2014/2015

Dcéra Emmericha Kálmána Yvonne Kálmán sa chystá do Košíc na operetu

Yvonne Kálmán
Veľkosť písma
A
A
A
Košice – Veľkú radosť z premiéry operety Emmericha Kálmána Grófka Marica, ktorá mala premiéru v piatok 17. októbra v Štátnom divadle Košice má aj jeho dcéra a kurátorka skladateľovho dedičstva Yvonne Kálmán. Z ďalekého New Yorku poslala divadlu zdravicu a prisľúbila, že sa určite zúčastní niektorej z repríz, pravdepodobne v decembri.

„Napĺňa ma veľkou radosťou, že sa dnes večer koná vo Vašom divadle v Košiciach premiéra jednej z najmilších operiet môjho otca, Emmericha Kálmána. Dobre viem, že ak je jeho najhranejším dielom Čardášová princezná, tak najvzrušujúcejším a najobľúbenejším je bezpochyby Grófka Marica. Možno preto, lebo Grófka Marica vypovedá o zarážajúcom bohatstve melódií môjho otca a aj teraz zavedie diváka do najrôznejších štýlov: od amerického foxtrotu po shimmy, od Viedenského valčíka po maďarský čardáš a cigánsku muziku… . Nakomponoval tam prekrásne sóla, nádherné duety a vzrušujúce tance… Verím, že veľa týchto šlágrov poznáte aj Vy, ale aj keď nie, dnes večer po predstavení si ich budete pospevovať cestou domov…,“ píše sa v liste Y. Kálmán.

Grófka Marica, ŠD Košice 2014, foto: Joseph Marčinský
Grófka Marica, ŠD Košice 2014,
foto: Joseph Marčinský

Na premiére sa podľa vlastných slov nemohla zúčastniť kvôli pracovnej zaneprázdnenosti v Amerike. Práve pripravuje ako producentka veľkolepé predstavenie Čardášovej princeznej, ktorá na budúci rok oslavuje 100 rokov od uvedenia. „Sľubujem ale, že každopádne si prídem pozrieť toto predstavenie, lebo som veľmi zvedavá na slovenských a maďarských umelcov, no a na to, ako Zsolt Vadász, ktorého dobre poznám z Budapesti Operettszínház (Budapeštianskej operety), zaspieva vo Vašej materinskej reči „Hej, cigán..“ Čoskoro sa stretneme vo Vašom nádhernom meste!“ dodala dcéra Emmericha Kálmána.

Zdroj: ŠDKE

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

W. A. Mozart: Figarova svadba
Opera Ballet Vlaanderen
záznam predstavenia z júna 2023
dirigent: M. Jacquot / réžia: T. Goossens
osoby, obsadenie a viac info TU...