Debutujúci dirigent Plácido Domingo v Drážďanoch na Klassik Picknickt

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Na jednej z lúk v centre Drážďan, na takzvanej Cocker-Wiese, oslavovala Sklenená manufaktúra firmy Volkswagen a Sächsische Staatskapelle Dresden desaťročné partnerstvo. Po desiaty raz pripravili spolu hviezdnu hodinu hudby, do ktorej sa započúvalo tentokrát takmer desaťtisíc priateľov klasickej hudby zblízka i ďaleka. Bezoblačný vlažný júnový večer sprevádzalo množstvo bezpečnostných zložiek, ktoré kontrolovali publikum vstupujúce na lúku a strážilo mierumilovný večer venovaný klasickej hudbe.

„Hudobný stánok“ tvorilo holé nebo, obyčajná pokosená lúka, dve 36 metrov široké provizórne tribúny, 20 metrov široké a 14 metrov vysoké pódium, minimálne 10 kilometrov položeného elektrického kábla a jedenapolkilometrový plot, ktorý obohnal lúku z bezpečnostných dôvodov. Divákov na mesiace vopred – navyše behom niekoľkých hodín – vypredaný open air koncert, konajúci sa vždy na konci sezóny pod názvom Klassik Picknickt, priťahoval 17. júna 2017 predovšetkým Plácido Domingo. Do Drážďan, k pultu slávnej Staatskapelle Dresden, zavítal vôbec po prvýkrát. Jeho partnerom mal byť pôvodne avizovaný klavirista Lang Lang. Ten však zo zdravotných dôvodov koncert odriekol. A tak po boku Dominga špičková Staatskapelle prezentovala v ten večer svojho Capell-Virtuosa na novú sezónu – ruského klaviristu Denisa Macujeva, víťaza Čajkovského klavírnej súťaže z roku 1998.

Klassik Picknickt v Drážďanoch, 2017,
Denis Macujev,
foto: Matthias Creutziger

Kým Macujev si ešte stále a závratne rýchlo získava svoje publikum, Domingo žne celoživotnú úrodu: vo viac ako 3 800 predstaveniach stvárnil takmer 150 úloh, v jeho interpretácii vznikli nespočetné nahrávky na zvukové nosiče, pre rozhlas a televíziu, okrem toho viac ako 500-krát vystúpil ako dirigent. Pisateľka týchto riadkov zažila Dominga dirigovať druhýkrát. Prvé stretnutie s ním ako dirigentom bolo vo Viedni. Na Nový rok 1991 – na veľké prekvapenie človeka spoza železnej opony – dirigoval Domingo vo Viedenskej štátnej opere Straussovho Netopiera – a podal ho s mimoriadnym gustom a vášňou pre Johanna Straussa.

Klassik Picknickt v Drážďanoch, 2017,
Plácido Domingo, Staatskapelle Dresden,
foto: Matthias Creutziger

Klassik Picknickt v Drážďanoch, 2017,
Plácido Domingo, Staatskapelle Dresden,
foto: Matthias Creutziger

Aj program večera v Drážďanoch odzrkadľoval Domingov svet, svet jedného z najslávnejších tenoristov našej doby. Don José spievaný a stvárnený Domingom v nespočetných inscenáciach na veľkých svetových javiskách sa pochopiteľne dostal v orchestrálnej verzii i do programu ním dirigovaného koncertu. Suita č. 1 z Bizetovej opery Carmen bola ukážkovou symbiózou  nadšeného dirigenta a orchestra, Domingo dirigoval doslova ponorený v orchestri, nezatajujúc pritom radosť z výsledného zvuku. Aj úvodná Verdiho predohra k opere La forza del destino (Sila osudu) ako i záverečné Čajkovského Talianske capriccio primäli poslucháčov na lúke stíchnuť, stlmiť rozhovory rodín či kruhov priateľov.

Klassik Picknickt v Drážďanoch, 2017,
foto: Matthias Creutziger

Tento typ klasického koncertu je totiž ponukou usporiadateľov pre skutočne široké publikum, ktorému sa v tento večer dovolí počas koncertu sedieť na lúke na deke či na donesených sklápajúcich stoličkách, požívať vlastné obložené chlebíčky, víno, slané oriešky či pečené zemiakové lupienky, ba i rozprávať sa. Nie je to však iba netradičný koncertný večer pre publikum, ale i pre účinkujúcich. Desaťtisíc ľudí znamená spolu dvadsaťtisíc tlieskajúcich rúk – tlieskajúcich po každej skladbe, občas i po každej časti. Ale v takýto večer sa aj to odpustí, za takýto vďačný medzi-potlesk nereagoval ani sólista, klavirista Macujev, podráždene. Potlesk po prvej, predimenzovane dlhej časti Čajkovského Klavírneho koncertu b mol akceptoval, druhú časť zahral akoby na zamatových krídlach hudby, tretia časť (i tak attacca) sa stala pod jeho prstami a váhou celej osobnosti nekonečným prívalom technickej ekvilibristiky a klavírnej poézie. Aj súhra dirigenta a orchestra so sólistom vyšla i v tých povestných háklivých miestach bezo zvyšku. Macujev v krátkom live interview pred koncertom prezradil, že tento klavírny koncert hral už približne tristokrát a pokaždý raz je preňho novým vyzvaním.

Klassik Picknickt v Drážďanoch, 2017,
Plácido Domingo, Denis Macujev, Staatskapelle Dresden,
foto: Matthias Creutziger

V prídavku, kde sa Denis Macujev nepotreboval prispôsobiť orchestru a dirigentovi, zaznela džezom šmrncnutá klavírna kompozícia v podaní fascinujúceho umelca bez akýchkoľvek mantinelov. Čajkovskij sa rozľahol éterom i na záver oficiálneho programu. Pod Domingovým vedením znelo jeho Talianske capriccio presvietené srdečným a teplým tónom, ktorý sa prenášal na vďačné a pozorné publikum. Pod medzičasom tmavou oblohou odchádzali tisícky poslucháčov s nádejou, že sa im v blízkej budúcnosti podarí byť na koncerte alebo na opernom predstavení v Semperovej opere, kam sľúbil prísť dnes 76-ročný Plácido Domingo, tentokrát ako tenorista. Vedľa excelentného tenoristu to bude určite opätovné stretnutie s človekom, z ktorého priam sála charizma a sympatia. 

Autor: Agata Schindler

Klassik Picknickt v Drážďanoch
17. júna 2017

Plácido Domingo, dirigent
Denis Macujev, klavír
Staatskapelle Dresden

program koncertu

Giuseppe Verdi: predohra k opere La forza del destino
Piotr Iľjič Čajkovskij: Klavírny koncert č. 1 b mol op. 23
Georges Bizet: Carmen-Suita č. 1
Piotr Iľjič Čajkovskij: Talianske capriccio op. 45

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

hudobná kritička a publicistka, spolupracovníčka Opera Slovakia z Drážďan

Zanechajte komentár