Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

25. júna 2014 Ľudovít Vongrej Sezóna 2013/2014

DELUVIS sponzorom charitatívneho koncertu v Martine

Charitatívny koncert klasickej hudby v Martine, Michal Matejčík a Zuzana Grejtáková, foto: Antonios Vlachou
Veľkosť písma
A
A
A
Martin – Spoločnosť DELUVIS sa stala sponzorom charitatívneho koncertu v Martine. Výťažok koncertu organizátori venovali Stredisku Evanjelickej DIAKONIE – Domu Dobrého Pastiera v Sučanoch.

Charitatívny koncert klasickej hudby sa uskutočnil v nedeľu 22. júna 2014 o 16tej hodine v evanjelickom kostole v Martine. Podujatie sa uskutočnilo ako pilotný projekt FONDU POMOCI DELUVIS, ktorý sa spoločnosť DELUVIS rozhodla zriadiť ako nástroj vyjadrujúci politiku filantropie spoločnosti. Protagonistami tohto komorného koncertu boli hobojistka Zuzana Grejtákováharfista Michal Matejčík. Netradičné spojenie dvoch umelcov a dvoch hudobných nástrojov bolo nielen auditívnym, ale i duchovným zážitkom, nakoľko v priestoroch evanjelického kostola v Martine ešte vynikla výnimočnosť oboch hudobných nástrojov. Ako vo svojom príhovore spomenul pán farár Kubík, oba tieto nástroje boli využívané aj v biblických časoch, kde napríklad Kráľ Dávid hrával na harfu vždy, keď vo svojom okolí pociťoval hnev a nevraživosť. Tóny harfy mali ľudí primäť k pokojnejšiemu životu a „vyhnať diabla“. To sa podarilo i na tomto benefičnom koncerte. Hodina nadpozemskej hudby a toto podujatie samotné si kládlo za cieľ priviesť mnohých z nás k zamysleniu sa a najmä spomenúť si na tých, ktorí sú odkázaní na pomoc iných. Práve preto bol výťažok z koncertu venovaný tým, ktorí potrebujú špeciálny druh starostlivosti a pomoci. 50 obyvateľov Domu Dobrého Pastiera v Sučanoch tak mohlo vďaka spoločnosti DELUVIS a dobrovoľným príspevkom návštevníkov pocítiť, aké to je, keď na nich niekto myslí.

Charitatívny koncert klasickej hudby v Martine, Lenka Taškárová (Domov sociálnych služieb Sučany), Martin Keszőcze (DELUVIS), foto: Antonios Vlachou
Charitatívny koncert klasickej hudby v Martine,
Lenka Taškárová (Domov sociálnych služieb Sučany), Martin Keszőcze (DELUVIS),
foto: Antonios Vlachou

Na koncerte sa predstavili Michal Matejčík (harfa) a Zuzana Grejtáková (hoboj), ktorí si v tejto zostave zahrali po prvýkrát. Na premiére spoločnej dramaturgie zazneli skladby od J. S. Bacha, G. F. Händla, francúzskeho skladateľa G. Faurého, či C. Debussyho. Na koncerte v Martine zarezonovala aj Pieseň o rodnej zemi od Gejzu Dusíka v úprave pre harfu.

Michal Matejčík je v súčasnosti pravdepodobne najznámejší slovenský harfista, ktorého odborná verejnosť vníma ako stáleho substitúta filharmonických a operných orchestrov predovšetkým vo Viedni, a širšej verejnosti sa dostal do povedomia ako člen turné SYMPHONICA Georgea Michaela, s ktorým absolvoval takmer stovku koncertov po Európe, či ako sprievodný hráč západoeurópskeho turné IL DIVO. Je rovnako známy ako interpret, ktorý na netradičný a vzácny hudobný nástroj interpretuje skladby skupiny Depeche Mode, s ktorou aj spolupracoval v rámci ich minuloročného  turné ako ich predskokan.

Zuzana Grejtáková je sólovou hobojistkou, ktorá sa po skončení štúdia na konzervatóriu rozhodla vydať cestou sólového hrania, či hrania v menších, komorných telesách. Spolupracovala s multiinštrumentalistom Lacom Lučeničom, rovnako mala možnosť hrať s českým fenomenálnym hudobníkom Jířím Stivínom. Uviedla na Slovensku niekoľko zaujímavých a experimentálnych projektov, ktoré si kládli za ambíciu posunúť tradičný model interpretácie komornej hudby do podoby multimediálnych projektov.

charitativny koncert-martin Grejtakova matejcik

Príjemný nedeľný podvečer bol tak zavŕšený i ďakovnými slovami z úst riaditeľky strediska v Sučanoch, pani Taškárovej, ktorá v stredisku pracuje od jeho otvorenia. Týmto vydareným a úspešným filantropicky zameraným projektom spoločnosť DELUVIS odštartovala sériu aktivít upriamených na pomoc a na starostlivosť o ľudí v núdzi.

Spoločnosť DELUVIS je zároveň aj partnerom portálu Opera Slovakia, ktorý k ušľachtilej myšlienke pomoci tým ktorí pomoc potrebujú prispel mediálnym partnerstvom koncertu.

Charitatívny koncert klasickej hudby v Martine, Michal Matejčík a Zuzana Grejtáková, foto: Antonios Vlachou
Charitatívny koncert klasickej hudby v Martine,
Michal Matejčík a Zuzana Grejtáková,
foto: Antonios Vlachou
Charitatívny koncert klasickej hudby v Martine, foto: Antonios Vlachou
Charitatívny koncert klasickej hudby v Martine,
foto: Antonios Vlachou

www.deluvis.sk

www.grejtakova.sk

www.michalmatejcik.com

 

Pripravil: Ľudovít Vongrej

foto: Antonios Vlachou

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024