Derniéra operety Cárovič v banskobystrickej Štátnej opere

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Banská Bystrica – Vo štvrtok 9. apríla 2015 sa v Štátnej opere v Banskej Bystrici uskutoční derniéra operety Franza Lehára Cárovič, ktorá bola na repertoári Štátnej opery od decembra 2012.

Dej operety ponúka romantický príbeh nenaplnenej lásky mladého následníka trónu a tanečnice Sone. Predstavenie ponúka tradičné spracovanie operety so všetkým, čo k nej patrí – dobové kostýmy, klasický balet, náročné, až operné spevácke party a to všetko podfarbené ruským koloritom, ktorý dokresľuje atmosféru cárskeho Ruska.

Premiéra tejto operetnej inscenácie v banskobystrickej Štátnej opere sa konala 14. a 15. decembra 2012 a bolo to jej prvé uvedenie na javisku Štátnej opery. (o premiére sme písali TU…) Na Slovensku to bolo celkovo piate uvedenie. Režisérka Dagmar Hlubková, ktorá má v Čechách za sebou množstvo inscenácií operiet a muzikálov, touto inscenáciou na Slovensku debutovala. Operetu hudobne naštudoval Marián Vach, kostýmy navrhla Eliška Zapletalová, scénu Martin Víšek, choreografie s baletom Štátnej opery pripravil Petr Miller. Derniérove predstavenie 9. apríla 2015 v Štátnej opere v Banskej Bystrici diriguje Ján Procházka.

Cárovič, Štátna opera Banská Bystrica (2012), foto: Jozef Lomnický

Cárovič, Štátna opera Banská Bystrica (2012),
foto: Jozef Lomnický

Cárovič je veľká klasická opereta, ktorej libreto napísali Béla Jenbach a Heinz Reichert podľa literárnej predlohy poľskej autorky Gabriely Zapolskej. Činoherné spracovanie tohto príbehu videl Franz Lehár hrať vo Viedni v roku 1917. Svetová premiéra Lehárovej operety sa uskutočnila 21. februára 1927 v Deutsches Künstlertheater v Berlíne, a to hneď s veľkým úspechom. Postavu Cároviča na svetovej premiére spieval slávny Richard Tauber (1891-1948). Napriek tomu, že ide o dielo „ľahšieho žánru“, nechýbajú mu ani vážne tóny a ponúka vypäté melódie priam Pucciniovského štýlu, reprezentovaného dvomi ústrednými postavami (soprán, tenor). Dej operety bol pôvodne situovaný do 18. storočia a vystupoval v ňom Alexej Petrovič, syn cára Petra Veľkého. Cárovič sa zaľúbil do Fínky a odcestoval s ňou do exotického Talianska – pod tlakom otca sa však musel vrátiť naspäť do Ruska, kde bol uväznený. Tvorcovia diela sa však napokon rozhodli zjemniť v tom čase politicky chúlostivé časti diela a dej preniesli o storočie neskôr, čím sa hlavná postava operety stratila oporu v dejinách. Dej operety však umožnil použiť ruské i talianske ľudové hudobné motívy, čo ju robí divácky i poslucháčsky atraktívnou i v súčasnosti.

Cárovič, Štátna opera Banská Bystrica (2012), foto: Jozef Lomnický

Cárovič, Štátna opera Banská Bystrica (2012),
foto: Jozef Lomnický

Franz Lehár: Cárovič
Štátna opera Banská Bystrica
Derniéra – posledné predstavenie

9. apríl 2015

Libreto: Bela Jenbach a Heinz Reichert
Prebásnenie: Daniel Hevier
Hudobné naštudovanie: Marián Vach
Dirigent: Ján Procházka
Réžia: Dagmar Hlubková
Kostýmy: Eliška Zapletalová
Scéna: Martin Víšek
Choreografia: Petr Miller
Zbormajsterka: Iveta Popovičová

Osoby a obsadenie derniéry

Sonja: Katarína Procházková
Cárovič: Robert Smiščík
Máša: Helena Becse Szabo a.h.
Ivan: Martin Popovič
Veľkoknieža: Ivan Zvarík
Predseda vlády: Igor Lacko
Grófka: Eva Lucká
Lina: Adriana Škrváňová
Bardolo: Peter Schneider
Komorník: Karol Kurtulík
Oľga: Michaela Sojčáková
Spoluúčinkuje orchester, zbor a balet Štátnej opery.
Koncertný majster: Michal Hudák
www.stateopera.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej
Zdroj: ŠOBB

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár