Derniéra opery Fedora Umberta Giordana v banskobystrickej opere

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Banská Bystrica – Banskobystrická opera sťahuje zo svojho repertoáru veristickú operu Fedora Umberta Giordana. Dielo bolo v slovenskej premiére uvedené v rámci  34. ročníka opernej časti Zámockých hier zvolenských v júni 2012. Derniéra je naplánovaná na 15. mája 2014.

Opera vznikla na námet rovnomennej divadelnej hry Victoriena Sardoua. Libreto napísal taliansky libretista Arturo Colautti. Po svojej svetovej premiére 17. novembra 1898 v milánskom Teatro Lirico sa stala trvalou súčasťou repertoáru operných divadiel na celom svete a  postava Fedory dodnes patrí k vyhľadávaným úlohám veľkých primadon.

Dirigenta Mariana Vacha, ktorý operu hudobne naštudoval, zaujala neobyčajná invenčnosť hudobného spracovania: „… skĺbili sa v ňom beethovenovské a wagnerovské kompozičné techniky s typickým veristickým spracovaním témy.“

Režijne toto dielo pre banskobystrickú Štátnu operu pripravil Michael Tarant z Českej republiky.

Opera Fedora je dráma lásky a nenávisti, odohrávajúca sa v prostredí nihilistického cárskeho Petrohradu, v parížskom salóne a v idylickom prostredí Savojských Álp. Princezná Fedora je zasnúbená s Grófom Vladimírom. Keď gróf záhadne zomiera, vyššia spoločnosť nájde vysvetlenie činu v jeho sympatiách k sekte nihilistov a nimi plánovanej vražde. Na večierku nasledujúceho dňa za princeznou prichádza Gróf Loris Ipanov a prizná sa, že jej snúbenca zavraždil, pretože mal milenecký vzťah s jeho manželkou. Vtedy si Fedora uvedomí, že vždy milovala iba Lorisa Ipanova a ich osudy sa v nešťastí spoja.

Hlavnú postavu na derniére predstavenia stvárni mladá slovenská mezzosopranistka Michaela Šebestová, ktorá má vo svojom repertoári štyri postavy z veristických opier. Pred naštudovaním Giordanovej Fedory to boli Principessa (Cileo – Adrienne Lecouvreur) v Opere ŠD Košice, Suzuki (Puccini – Madama Butterfy) v banskobystrickej opere a Lola (Mascagni – Sedliacka česť) v Opere SND. Do postavy Fedory, ktorá bola pre mezzosopranistku životnou výzvou, sa zamilovala na prvé počutie.

Michaela Šebestová

Michaela Šebestová

,,Keď som dostala do rúk klavírny výťah Fedory a vypočula som si nahrávku, pochopila som, že ma čaká more namáhavej prace. Patri k najnáročnejším prvooborovým rolám, ktoré som mala možnosť doteraz naštudovať a som nesmierne vďačná vedeniu Štátnej opery v Banskej Bystrici, že mi umožnili interpretovať takýto skvost veristickej opery.

Fedora je náročná po všetkých stránkach – spevácky, výrazovo, herecky a v neposlednom rade aj fyzicky a psychologicky, nakoľko má veľa polôh a na javisku je prítomna takmer nepretržite počas všetkých troch dejstiev. Lomcujú ňou silné emócie od lásky až k nenávisti. Musím sa priznať, že sa stala mojou srdcovou záležitosťou a tak, ako do každej postavy ktorú stvárňujem, sa do nej vkladám s plným nasadením, vlastne sa na ten večer Fedorou stávam.

Je mi veľmi ľúto, že nás čaká derniéra tohto prenádherného titulu, nakoľko sme pri naštudovaní vytvorili skvelý tím s kolegami sólistami, režisérom, pánom dirigentom, orchestrom, zborom a so všetkými ostatnými za javiskom, bez ktorých by sme hrať nemohli a ktorých diváci nemajú možnosť vidieť – inšpicienti, šepkárka, dámy z garderóby, vlasánkárky, rekvizita.. atd. Bola to a vždy je obrovská radosť pracovať s tak skvelými a výnimočnými ľuďmi.
Dovolím si povedať, že nám všetkým bude za Fedorou veľmi ľúto…, ale posledné predstavenie si vychutnáme naplno, aby sme v našich divákoch zanechali ten najlepší dojem a aby sme všetci na Fedoru spomínali len s dobrým pocitom.“

Umberto Giordano:FEDORA

Štátna opera Banská Bystrica

SLOVENSKÁ PREMIÉRA

Nedeľa 24. jún. 2012 o 20.00 h, Nádvorie zámku vo Zvolene

Predstavenie XXXIX. ročníka festivalu Zámocké hry zvolenské

Derniéra 15. máj 2014

Inscenačný tím

Hudobné naštudovanie a dirigent: Marián Vach

Réžia: Michal Tarant

Kostýmy: Klára Vágnerová

Scéna: Tomáš Moravec

Asistent dirigenta: Ján Procházka

Zbormajsterka: Iveta Popovičová

Spevácke obsadenie derniéry

Fedora Romazov: Michaela Šebestová a.h.

Oľga Sukarev: Alžbeta Trgová

Loris Ipanov: Michal Hýrošš

De Siriex: Šimon Svitok

Dimitri: Diana Zvaríková

Desire: Peter Schneider

Barón Rouvel: Robert Smiščík

Cirillo: Marián Lukáč a.h.

Borov: Igor Lacko

Gretch: Ivan Zvarík

Lorek: Marián Hadraba

Nicola: Slavomír Macák

Sergio: Juraj Kašša

Michele: Peter Vigaš

Lazinsky: Ľubomír Richter a.h.

Spoluúčinkuje orchester a zbor Štátnej opery

Koncertný majster: Michal Hudák

www.stateopera.sk

 

Pripravil: Ľudovít Vongrej

 

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár