Desať dekád profesionálneho divadla na Slovensku z éteru Rádia Devín

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
V stredu 20. januára 2021 od 20. h. uvedie Rádio Devín záverečnú časť 52-dielneho cyklu venovaného storočným dejinám profesionálneho divadla na Slovensku Desať dekád divadla.sk. Hosťami redaktora a moderátora Petra Turčíka budú divadelný historik a kritik profesor Vladimír Štefko, dramaturgička Baletu SND Eva Gajdošová a operný kritik Pavel Unger. Celý cyklus je k dispozícii online.

V roku 2020 uplynulo 100 rokov od vzniku našej prvej profesionálnej divadelnej inštitúcie – Slovenského národného divadla, ktorého otváracím predstavením bola opera Hubička od Bedřicha Smetanu. Spolu s týmto výročím sme si v minulom roku pripomenuli aj 190. výročie uvedenia prvého ochotníckeho predstavenia na našom území. Stalo sa tak 22. augusta 1830, kedy ochotníci v Liptovskom Mikuláši uviedli hru Jána Chalupku Kocúrkovo.

Obidve významné výročia boli podnetom pre projekt Rok slovenského divadla 2020, ktorý bol vyhlásený vládou Slovenskej republiky v gescii Ministerstva kultúry SR a jeho rezortných inštitúcií: Slovenské národné divadlo, Divadelný ústav a Národné osvetové centrum. V rámci projektu sa konalo viacero podujatí, prostredníctvom ktorých oslavovala profesionálna aj neprofesionálna scéna.

Desať dekád divadla na Slovensku

Rádio Devín prispelo k oslavám, okrem iného, aj cyklom Desať dekád divadla.sk, v rámci ktorého každú nedeľu podvečer od februára 2020 až do januára 2021 odvysielalo 52 kapitoliek o histórii divadelníctva na dnešnom území Slovenska s akcentom na 100-ročnú históriu Slovenského národného divadla.

Slovenský rozhlas, zdroj: internet

,,Ambíciou tohto cyklu je zachytiť všetky dôležité a relevantné oblasti slovenského divadla a okrem zásadných historických míľnikov slovenského divadla, profilov vybraných osobností, zmapovať aj regionálne divadelné špecifiká a divadelné centrá, žánrové a druhové špecifiká súčasného divadla, otázky divadelného školstva a reflexie. Veľký priestor je venovaný dejinám Slovenského národného divadla.” uvádza anotácia projektu.

Cyklus moderovali Hana Rodová, Egon Tomajko, Rastislav Piško, Mariana Jaremková, Zuzana Golianová a Peter Turčík. Ich hosťami boli poprední divadelní kritici, historici, teoretici, pedagógovia Vysokej školy múzických umení v Bratislave a Akadémie umení v Banskej Bystrici, ale aj pamätníci divadelného diania.

Hlavným odborným garantom projektu bol divadelný historik a kritik profesor Vladimír Štefko (pod jeho vedením najnovšie vydal Divadelný ústav aj dlho očakávané Dejiny slovenského divadla II.), ktorý bude zároveň aj hosťom záverečnej 52. časti cyklu. Spolu s ním bude v stredu 20. januára od 20. hod. redaktor a moderátor Peter Turčík diskutovať na tému 100 rokov Slovenského národného divadla s dramaturgičkou Baletu SND Evou Gajdošovou a operným kritikom Pavlom Ungerom. ,,Záverečná diskusia sa zámerne skončila na prelome rokov 1989 a 1990, lebo posledné tri desaťročia ešte nie sú tou pravou históriou, ale stále ešte živou prítomnosťou.” uviedol pre Opera Slovakia Peter Turčík, ktorý o projekte hovorí TU…

Vladimír Štefko, zdroj: Rádio Devín

Keďže kompletný cyklus je dostupný v online archíve na webstránke Slovenského rozhlasu, čitateľom Opera Slovakia prinášame prehľad jednotlivých kapitol.

Február 2020

Marec 2020

Apríl 2020

Máj 2020

Jún 2020

Júl 2020

August 2020

September 2020

Október 2020

November 2020

December 2020

Január 2021

Pripravil: Ľudovít Vongrej, zdroj: RD

Páčil sa vám článok? Podporte nás pri tvorbe ďalších. ĎAKUJEME!

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár