Diabolský oheň na Bratislavskom hrade

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Leto v tieto dni odprevádzame s nostalgiou na krásne slnečné chvíle, vôňu prázdninového vzduchu a šum speneného mora, či slovenského horského potoka. Jeho koniec však možno osláviť aj s temperamentom, vášňou a ohňom v srdci, priam diabolsky. Rebuy Stars a Televízia 213 pripravili 27. augusta 2017 k 10. výročiu vzniku hudobného zoskupenia Cigánski Diabli reprezentatívny slávnostný koncert na Bratislavskom hrade. Súčasťou osláv Diablov boli aj vystúpenia Lucie Bílej, Roba Grigorova, Veľkého Cigánskeho orchestra Slovenska a Slovenských Symfonikov (výber najlepších hudobníkov zo slovenskej filharmónie Symfonického orchestra, Slovenského Rozhlasu a z Opery SND).

Cigánski diabli sú jedinečným zoskupením hudobníkov považovaných za jeden z najlepších orchestrov v kategórii Etno a World Music na svete, ktorý prináša originálne diela, odvážne aranžmány, neobvyklé hudobné kombinácie a nový imidž, ako informuje aj ich webová stránka.

Tradíciu obohacujú svojimi sólovými hudobnými projektmi a spoluprácou s viacerými symfonickými orchestrami, kde spájajú folklór s hudobnými žánrami ako je jazz, etno, flamenco. Orchester koncertoval na piatich kontinentoch a v tridsiatich piatich štátoch sveta a takmer v celej Európe. Za svoje nahrávky získali Cigánski diabli tri zlaté a dve platinové ocenenia a v roku 2000 obdržali cenu Grammy za Najlepší orchester, Najlepší album a Najlepší interpret. Koncertovali na významných koncertných pódiách, spomeňme len Berlínsku filharmóniu, Royal Opera House Londýn, Smetanova síň Praha, Concert Hall Melbourne, EXPO Shanghai 2010, Zimné olympijské hry Vancouver 2010 a mnohé ďalšie. Orchester zároveň spolupracuje s mnohými symfonickými orchestrami, dirigentmi, spevákmi a inštrumentalistami.

Koncert Cigánskych diablov na Bratislavskom hrade, 2017,
foto: Eugen Bernáth

Dostať Diablov na hrad má iskrivý, symbolický a možno trochu provokatívny podtext, ale nehľadajme za tým iné významy než tie noblesné, slávnostné a kultúrne. V charizmatickom prostredí bratislavskej dominanty sa pod holým nebom niesli v nedeľu tóny, ktoré spenili dynamickejším povahám krv a aj v tých menej temperamentných prebudili potlačený rytmus. Hoci náhle veterné počasie posunulo koncert o hodinu neskôr v dôsledku čoho vznikli aj trošku zmätky s rozfúkanými sedadlami, organizátori postavili nanovo hľadisko, pozbierali pozhadzované kamery a na kvalite produkcie tieto nevyspytateľnosti neubrali. Dámam viali sukne aj účesy a husia koža naskákala publiku nielen z chladnejšej klímy, ale aj zo strún horúcich Diablov.

Koncert Cigánskych diablov na Bratislavskom hrade, 2017,
foto: Eugen Bernáth

Koncert pozostával z dvoch častí, pričom prvú zahájili Slovenskí Symfonici a Veľký cigánsky orchester Slovenska. Na scénu postupne prichádzali jednotliví členovia Cigánskych diablov, aby zaplnili scénu temperamentom a vášňou. Od aranžmánov klasického repertoáru, cez cigánske rytmy až po ruské cigánske balady vyústil koncert k prvému hosťovi večera Lucie Bílej. Tá profesionálne (a dekoratívne zároveň) v atraktívnom modeli odspievala dve skladby z vlastného repertoáru (Hallelujah, Zpíváš mi requiem) vstupujúc do vlastnej prezentácie s jej príznačným vtipným a spontánnym prejavom, ľudským, sympatickým a osobnostným. Dve ďalšie skladby zaspievala z repertoáru Cigánskych diablov s nasadením, dynamicky a rozšafne.

Koncert Cigánskych diablov na Bratislavskom hrade, 2017,
Lucie Bílá,
foto: Eugen Bernáth

Koncert Cigánskych diablov na Bratislavskom hrade, 2017,
Robo Grigorov,
foto: Eugen Bernáth

Druhá časť koncertu začala akýmsi „battlom“ Slovenských Symfonikov a Veľkého cigánskeho orchestra Slovenska, ktorí na striedačku odpálili party, pri ktorých praskali struny huslí. Následne odznela nádherná prezentácia sólových partov jednotlivých nástrojov Cigánskych diablov, ktorí opäť dokázali absolútnu muzikantskú bravúru (nie že by ju dokazovať potrebovali). Súčasťou koncertu bola aj časť Bizetovej opery Carmen na „diabolský“ štýl, aby mohol na javisko prísť ďalší hosť večera Robo Grigorov. Grigorov so svojím chalanským šarmom, ktorý sa nezmenil ani po rokoch, zaspieval tri silné songy z vlastného repertoáru za sprievodu Cigánskych diablov v dômyselných aranžmánoch. Nechýbala emotívna skladba Kým ťa mám, ani legendárna a nadčasová Pocta Majakovskému, ktorá v tomto prevedení balansovala na hranici neskrývaného dojatia strednej generácie. Diabli uviedli v závere koncertu neodmysliteľný Montiho čardáš a nič publiku neostala dlžná ani mladá Vanessa Šarközi, ktorá divákov ohromila robustným hlasom s veľkorysým rozsahom a krásne zastretou farbou.

Koncert Cigánskych diablov na Bratislavskom hrade, 2017,
Vanessa Šarközi,
foto: Eugen Bernáth

10. výročie Cigánskych diablov oslávili bratislavskí diváci dôstojne, náruživo a temperamentne. Napriek chladnému nočnému vetru bolo v hľadisku horúco. Večer mal svoju nadštandardnú umeleckú úroveň, hoci ako to už býva – pekné momenty občas naštrbia prozaické problémy s toaletami (na obrovskú kapacitu hradného nádvoria osem suchých toaliet, do ktorých dámy v ihličkách a našuchorených šatách museli prebehnúť cez trávnik). Toto improvizované „festivalové“ riešenie na chvíľu narušilo dojem z večera. Pri pohľade na kilometrový rad sme rýchlo pochopili prečo pauza trvá tridsať minút. Skrátka, každá dokonalosť „musí“ mať v našich podmienkach nejaký ten nedostatok, ktorý sme boli však s veľkorysou benevolenciou (vzhľadom na noblesu koncertu) „nútení“ potlačiť. Akokoľvek, záver leta na hrade s Cigánskymi diablami a ich hosťami bol zážitok, ktorý si napokon tí, čo koncert nestihli budú môcť pozrieť na televízii 213, ktorá bola hlavným mediálnym partnerom tohto impozantného večera.

Autor: Barbara Brathová

fotogaléria

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

baletná kritička a publicistka, členka Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár