Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

22. februára 2014 redakcia Sezóna 2013/2014

Divadelný luster v košickom divadle podstúpil mimoriadnu operáciu

luster v košickom divadle
Veľkosť písma
A
A
A
Košice – Pôvodný luster, ktorý osvetľuje hľadisko Historickej budovy ŠD, podstúpil mimoriadnu operáciu. Problémy s elektrickými rozvodmi spôsobili, že z troch radov žiaroviek svietil už len jediný. Oprava svietidla, ktoré navrhol hlavný architekt divadelnej budovy Adolf Lang ešte na konci 19. storočia vôbec nie je jednoduchá.

Všetko začína spustením lustra s hmotnosťou 260 kg z výšky takmer 16 metrov pomocou špeciálnej kladky, ktoré trvá takmer polhodinu. Navyše nie je možné luster úplne zvesiť. Je vyrobený zo špeciálnej zliatiny, ktorá je síce tvrdá, ale zároveň aj krehká a pri každom náraze hrozí poškodenie. A tak sa luster opravuje visiac nad sedadlami v hľadisku.

„Sálu osvetľuje 60 sto wattových žiaroviek. Tie vyrábajú aj pomerne vysokú teplotu, ktorá poškodila dva z troch rozvodov a tak svietila len jedna tretina,“ vysvetľuje dôvody mimoriadnej operácie vedúci oddelenia hospodárskej údržby divadla Ján Halaga.

luster v košickom divadle
luster v košickom divadle

Údržba lustra sa bežne vykonáva raz za 24 mesiacov. Naposledy ho „zvesili“ v lete minulého roka, kedy sa umýval a čistil. Vzhľadom na mimoriadnu situáciu bude však pravdepodobne nevyhnutná komplexná výmena všetkých rozvodov za nové, ktoré budú odolnejšie voči teplu.

Zdroj: ŠDKE

Foto: ŠDKE

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

W. A. Mozart: Figarova svadba
Opera Ballet Vlaanderen
záznam predstavenia z júna 2023
dirigent: M. Jacquot / réžia: T. Goossens
osoby, obsadenie a viac info TU...