Do Bratislavy príde svetoznámy huslista Shlomo Mintz – vstupné na jeho koncert bude symbolické

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Organizátorom jedinej vzdelávacej iniciatívy svojho druhu na Slovensku, projektu „Majstrovské kurzy svetových husľových virtuózov“ sa podaril ďalší obrovský úspech. Naše najsľubnejšie mladé talenty v hre na husliach príde podporiť jeden z najžiadanejších svetových interpretov klasickej hudby – fenomenálny Shlomo Mintz.

(reklamný článok, Sinfonietta Bratislava)

Izraelský husľový virtuóz, spolupracujúci ako sólista a dirigent s najprestížnejšími orchestrami sveta, sa predstaví 24. októbra v Bratislave pred študentami aj vlastným recitálom s doprovodom vynikajúceho klaviristu Itamara Golana.

Mimoriadne žiadaná hudobná udalosť bude otvorená aj pre širokú verejnosť. Limitovaný počet vstupeniek je možné získať za mimoriadnu, dotovanú sumu 5 eur. Tieto podmienky pre edukačný projekt v réžii Komorného orchestra Sinfonietta Bratislava sa podarilo vytvoriť vďaka podpore od Nadácie VÚB a Fondu na podporu umenia.

Shlomo Mintz, foto: Marcin Szpądrowski

Nadšencom a znalcom klasickej hudby na Slovensku je každoročne sprostredkovaná návšteva niektorého z najvýraznejších mien spomedzi celosvetovej „prvej ligy“ husľových hviezd už dobre známa. „Sme vďační za to, aký úspešný projekt sa nám podarilo vďaka kľúčovému spojeniu s Nadáciou VÚB vybudovať. Každý rok nám otvárajú svoje nabité diáre tie najzvučnejšie mená v hre na husliach, ktorých umenie majú ľudia vo svete šancu zažiť spravidla len v tých najprestížnejších koncertných sálach. Je pre nás cťou, že ich koncept našich majstrovských kurzov oslovuje a prichádzajú za úplne iných podmienok odovzdať niečo zo svojej geniality mladým študentom, ich pedagógom a nám všetkým,“ hovorí organizátor už 7. ročníka majstrovských kurzov Pavel Bogacz zo združenia Sinfonietta Bratislava a dodáva: „S radosťou oznamujeme, že tento október na zoznam našich hostí pribudne jedinečný izraelský huslista, dirigent a skladateľ Shlomo Mintz, ktorý príde v sprievode nemenej talentovaného kolegu, klaviristu Itamara Golana. Všetkých srdečne pozývame využiť príležitosť vypočuť si ich naživo, ktorá prichádza tak raz za život.

Shlomo Mintz 24. a 25. októbra na Slovensku

Návšteva Shloma Mintza v Bratislave, ktorá je plne hradená z prostriedkov Nadácie VÚB ako aj z verejných zdrojov vďaka Fondu na podporu umenia, začne vo štvrtok 24. októbra o 19.00 sólovým recitálom v priestoroch Veľkého evanjelického kostola na Panenskej ulici. Na koncerte, počas ktorého zaznejú diela svetovej literatúry pre husle a klavír od Debussyho, Francka, Brahmsa a dokonca aj vlastná tvorba samotného Shloma Mintza, bude svetovú jednotku sprevádzať jeho spolupracovník, vynikajúci izraelský klavirista Itamar Golan.

Vstupenky na koncert v rámci tejto vzdelávacej iniciatívy je možné získať za dotovanú sumu 5 eur prostredníctvom siete Ticketportal.

Následne 25. októbra poskytne Mintz vyučovacie hodiny, tzv. „master class“, počas ktorých bude svoju techniku a hudobnú interpretáciu s týmto majstrom konzultovať 5 talentovaných študentov – huslistov. Tých odporučí v rámci výberového konania združenie Sinfonietta. Kurzy sa budú konať od 9:30 do 13:30 hod. v koncertnej sále DVORANA na Vysokej škole múzických umení v Bratislave na Zochovej ulici. Vstup na majstrovské kurzy bude voľný a pozvaní sú na ne všetci študenti hudby, pedagógovia ZUŠ, konzervatórií či VŠ.

K projektu podpory novej generácie husľových talentov na Slovensku sa rozhodol pripojiť aj Martin Kubiš, významný slovenský husliar pôsobiaci v írskom Dubline, ktorý pri príležitosti návštevy Shloma Mintza vyrobil majstrovské husle v hodnote 10-tisíc eur a ktoré veľkoryso poskytne do užívania jednému zo zúčastnených mladých huslistov,“ dopĺňa organizátor Pavel Bogacz. Viac informácií o Majstrovských kurzoch na www.sinfonietta.sk.

Kto je Shlomo Mintz

Izraelčan Shlomo Mintz patrí medzi absolútnu špičku súčasných interpretov klasickej hudby. Svojimi kolegami, odbornou verejnosťou a aj publikom po celom svete ja uznávaný pre svoju vrodenú muzikálnosť, hraničiacu s genialitou, štylistickú všestrannosť a bezchybnú techniku. Umelec sa narodil v Moskve a v útlom detstve s ním rodičia emigrovali do Izraela. Tam sa jeho výnimočného talentu chopili uznávaní pedagógovia, ktorí ho nasmerovali k legendárnemu Isaacovi Sternovi. Pod jeho patronátom začal Mintz študovať na prestížnej hudobnej škole Julliard v New Yorku, kde bol žiakom Dorothy DeLay a už v 18 rokoch absolvoval svoje prvé turné po koncertných sálach Európy, ktoré si vyslúžilo okamžite mimoriadne ohlasy.

Shlomo Mintz, zdroj: shlomomintzviolin.com

Shlomo Mintz sa od svojej mladosti a počas svojej celej kariéry stretával na pódiách s takými zvučnými menami v oblasti klasickej hudby ako Mstislav Rostropovich, Itzhak Perlman, Zubin Mehta, Giulini, Riccardo Muti, Yuri Temirkanov či Ida Haendel. Hosťoval vo filharmonických orchestroch napr. V New Yorku, Philadelphii, Chicagu, Berlíne či Viedni.

Už v 18 rokoch nastúpil aj na paralelnú profesijnú dráhu dirigenta a počas svojho života do dopracoval až na taktovku takých orchestrov ako Royal Philharmonic v Londýne, Israel Philharmonic či NHK Symphony v Japonsku. Dnes 62-ročný všestranný hudobný umelec sa začal v ostatných rokoch venovať aj skladateľskej činnosti a jeho diela pútajú vo svete čoraz väčšiu pozornosť.

www.shlomomintzviolin.com

V minulosti navštívili Slovensko

Vďaka iniciatíve „Majstrovské kurzy svetových husľových virtuózov“ prišlo do Bratislavy v minulosti odovzdať svoje prvotriedne interpretačné a pedagogické umenie už viacero husľových virtuózov. Boli medzi nimi napríklad Julian Rachlin, Ilya Gringolts, Alexandra Soumm, Renaud Capuçon, Midori Goto či Vadim Gluzman.

Informoval: Tomáš Turčan, Grape PR

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár