Dočasným riadením ministerstva kultúry bol poverený Peter Pellegrini

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Prezident SR Andrej Kiska v stredu 7. marca 2018 v Prezidentskom paláci určil na návrh predsedu vlády Roberta Fica podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho (Smer-SD) za člena vlády, ktorý bude dočasne spravovať Ministerstvo kultúry namiesto Mareka Maďariča, ktorý podal demisiu. Nový kandidát na post ministra kultúry zatiaľ nie je známy, no v kuloároch sa už objavili prvé mená.

článok aktualizovaný 8. 3. o 19:28 o vyjadrenie tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR

Marek Maďarič (Smer-SD) oznámil svoje rozhodnutie odstúpiť z funkcie ministra kultúry Slovenskej republiky premiérovi Robertovi Ficovi v stredu ráno (28. 2.) a následne o tom informoval média na mimoriadnej tlačovej konferencii na pôde Ministerstva kultúry v Bratislave. Dôvodom jeho rozhodnutia bola úkladná vražda mladého investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny (obaja † 27). ,,Neviem sa ako minister kultúry vyrovnať s tým, že za môjho pôsobenia bol zavraždený novinár. Moja demisia z faktického hľadiska nič nerieši, ale jednoducho cítim to tak, že to musím urobiť…,  …už aj preto, že práve ministerstvo kultúry má k médiám zo všetkých rezortov najbližšie,“ uviedol na mimoriadnej tlačovej komisii Marek Maďarič, ktorý bol vo funkcii ministra kultúry takmer desať rokov (od 4. júla 2006 do 8. júla 2010 a počas dvoch vlád od 4. apríla 2012 do 7. marca 2018). Viac informácii o jeho oficiálnom oznámení odchodu z funkcie ministra kultúry sme priniesli TU…

T. konferencia na ktorej M. Maďarič oznámil svoje rozhodnutie odstúpiť z postu ministra kultúry SR, 2018,
foto: Ľudovít Vongrej

Andrej Kiska prijal abdikačný list z rúk ministra kultúry Mareka Maďariča v Prezidentskom paláci v pondelok 5. marca 2018. „Dnes mi bola doručená žiadosť o demisiu od pána ministra kultúry. V stredu jeho demisiu prijmem a poverím pána Pellegriniho dočasným riadením Ministerstva kultúry. Toto tak urobím po dohode s vládou Slovenskej republiky. Pánovi ministrovi som poďakoval za jeho prácu, veľmi som ocenil jeho politické gesto, a myslím si, že mnohí iní by si z neho mohli brať v tomto smere príklad. Taktiež som sa mu poďakoval v mene mnohých pracovníkov z oblasti kultúry, s ktorými som mal možnosť sa stretávať, a ktorí si veľmi cenili jeho prácu.“, uviedol po stretnutí s Marekom Maďaričom prezident SR Andrej Kiska.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) následne navrhol dočasným vedením ministerstva kultúry poveriť podpredsedu vlády Petra Pellegriniho. O tomto návrhu sa Marek Maďarič dozvedel od prezidenta Andreja Kisku. ,,Musím s určitou ľútosťou povedať, že to, že bude poverený dočasným riadením ministerstva kultúry pán Pellerini, som sa dozvedel od pána prezidenta, nie od mojej strany. Dúfam, že so mnou komunikujú, ale toto som sa dozvedel od prezidenta,“ priznal po stretnutí s prezidentom Andrejom Kiskom Marek Maďarič, ktorý v strane Smer-SD naďalej ostáva a plánuje si uplatniť svoj poslanecký mandát.

Prezident SR Andrej Kiska prijal abdikačný list z rúk ministra kultúry Mareka Maďariča, 2018,
foto: Kancelária prezidenta SR

Na návrh predsedu vlády určil Andrej Kiska v stredu 7. marca 2018 v Prezidentskom paláci podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho za člena vlády, ktorý bude dočasne spravovať veci ministra kultúry. ,,Z rúk pána prezidenta som prevzal poverenie na dočasné riadenie rezortu Ministerstva kultúry. Pán prezident ma požiadal aby som zabezpečil bezproblémový chod celého rezortu tak, aby nevznikli žiadne problémy, čo som bez akýchkoľvek problémov mohol pánovi prezidentovi garantovať a chcem uistiť aj kultúrnu obec aj všetky organizácie, ktoré spadajú pod Ministerstvo kultúry, že budem manažérsky dohliadať na to, aby mohli napĺňať svoje ciele, ktoré majú pre rok 2018 dané. Samozrejme, odo mňa pravdepodobne nebudete teraz očakávať nejaké vízie pre rozvoj kultúry na Slovensku, pretože iste chápete, že svoje poverenie vnímam ako technické a dočasné a budem sa ho snažiť naplniť najlepšie ako viem, ale rezort je po pánovi ministrovi Maďaričovi plne funkčný, má fungujúce štruktúry, štátnych tajomníkov, generálneho tajomníka, takže si myslím, že na chod samotného rezortu by to nemalo mať žiadny negatívny vplyv.“, povedal pre médiá po stretnutí s prezidentom Adrejom Kiskom Peter Pellegrini.

Nový nominant zatiaľ nie je známy, ale v médiách sa objavili už viaceré mená možných kandidátov na post ministra kultúry. ,,Nový kandidát zatiaľ nie je známy, ale vychádzam z reálie, že pravdepodobne po tom, ako sa podarí vyriešiť terajšiu politickú situáciu a ak sa podarí zastabilizovať pomery na Slovensku, tak očakávam, že v nasledujúcich týždňoch bude pánovi prezidentovi predložený oficiálny návrh na nového ministra kultúry, ktorý by potom mal tento rezort viesť do skončenia volebného obdobia, už kedykoľvek to bude. V hre je niekoľko mien z ktorých sa bude vyberať, ale momentálne má predsedníctvo strany Smer iné problémy ako hľadať ministra kultúry. Sústredíme sa na to, aby sme vyriešili tú situáciu, aby sme sa pokúsili vyriešiť veci v priebehu pondelka, utorka, tak ako je to avizované s koaličnými partnermi a potom podľa toho, ako toto všetko dopadne, sa budeme zaoberať tým, že či z týchto troch, štyroch mien vyberieme najvhodnejšieho kandidáta.“

Medzi možnými kandidátmi sa objavuje aj meno poslanca NR SR, hovorcu premiéra Roberta Fica a šéfa tlačového odboru na Úrade vlády Erika Tomáša, potvrdil to aj Peter Pellegrini. ,,Určite je medzi možnými kandidátmi aj Erik Tomáš, bolo by to nelogické keby tam nebol, ale je to len jedno z troch, štyroch mien, ktoré je dnes na stole a z týchto mien nie je zatiaľ nikto favorit.“ Na novinársku otázku, aké sú predpoklady Erika Tomáša na dobrého ministra kultúry Peter Pellegrini odpovedal: ,,Keďže to nie je osoba o ktorej je rozhodnuté, že má byť ministrom, nebudem komentovať jeho kvality, to by bola z mojej strany opäť špekulácia. Dnes nie je prioritou strany Smer hľadať nového ministra, to budeme robiť v nasledujúcich týždňoch.“ Na ďalšiu novinársku otázku, čo je na tom logické, že je Erik Tomáš medzi kandidátmi na post ministra kultúry Peter Pellegrini uviedol: ,,Je to človek, ktorý sa dlhodobo zaoberá oblasťou, ktorá má blízko ku kultúre.“ Videozáznam vyjadrenia Petra Pellegriniho je k dispozícii TU…

Prezident SR A. Kiska určil P. Pellegriniho za člena vlády, ktorý bude dočasne spravovať veci ministra kultúry.
foto: Kancelária prezidenta SR

Podľa informácií TASR sú v hre tri mená, poslanci Národnej rady SR Erik Tomáš, Ján Podmanický a Dušan Jarjabek. ,,Sú to len mediálne špekulácie. Neviem o tom, že by predsedníctvo Smeru-SD prijalo v tejto veci nejaké rozhodnutia,“ uviedol pre TASR Erik Tomáš. Strana sa podľa jeho slov naplno sústreďuje na stabilizáciu vládnej koalície. ,,Logicky sa až po vyriešení situácie môže diskutovať o personálnych zmenách vo vláde,“ doplnil. Dušan Jarjabek tvrdí, že o tom neuvažoval, ani neuvažuje. ,,Dnes sa riešia iné veci. Pre mňa je dôležité, aby nastal istý dohovor v rámci koalície, aby vláda mohla fungovať ďalej a spoločenská situácia sa dostala do normálu,“ uviedol pre TASR predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá. Priorita je podľa jeho slov vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, následne dohoda v koalícii a až potom ďalšie veci. ,,Kto bude minister kultúry, ma v tejto chvíli až tak nezaujíma,“ doplnil Jarjabek. S Podmanickým sa TASR zatiaľ spojiť nepodarilo.

,,Ministerské funkcie sú aj funkcie politické, ale si myslím, že kultúra je taký rezort, kde sa predpokladá určitá spriaznenosť ministra s kultúrnou oblasťou.“, uviedol pre TV JOJ k pozícii ministra kultúry bývalý šéf rezortu Marek Maďarič a zároveň dodal, že by bolo pre neho príjemné, ak by s ním vedenie strany prekonzultovalo možného kandidáta: ,,Bolo by to také sympatické, ale nemôžem si to vyžadovať.“

Prezident SR Andreja Kiska vo svojom príhovore k politickej situácii na Slovensku po stretnutiach s opozičnými stranami Sme rodina a OĽaNO v stredu 7. marca sa vyjadril aj v súvislosti s rezortom kultúry. ,,Ako hlava štátu som zodpovedný za riadny chod ústavných orgánov. Preto v súvislosti s dnešným poverením riadenia ministerstva kultúry by som chcel vyjadriť znepokojenie, že ani týždeň po ohlásenej demisii pána Maďariča do dnešného dňa od vlády nemám žiadny návrh, mená na riadneho ministra. Očakávam od premiéra, že túto situáciu v krátkom čase vyrieši.“.

Z tlačového a informačného odboru Úradu vlády Slovenskej republiky pre Opera Slovakia uviedli, že ,,o nominantovi na post ministra kultúry rozhoduje predsedníctvo strany, a to zatiaľ o novom mene nediskutovalo. Smer-SD sa teraz naplno venuje stabilizácie vládnej koalície a až potom bude rozhodovať o prípadných zmenách vo vláde.“

Pripravil: Ľudovít Vongrej

video

reportáž TV JOJ


Ak vás tento článok zaujal a chceli by ste byť informovaní o novinkách na webe Opera Slovakia, prihláste sa na odber pravidelného týždenného newslettera.

[wysija_form id=“1″]
Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár