Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

13. septembra 2023 redakcia Sezóna 2023/2024

Dôležité osmičky pre svet vážnej hudby. Osem koncertov ôsmeho ročníka LVHF 2023

Zámok vo Valticiach, foto: zamek-valtice.cz
Veľkosť písma
A
A
A
Dať priestor nádejným hudobníkom, byť súčasťou ich rastu a ukázať, že talent aj hudba majú nekonečné odtiene, to sú ingrediencie tohto ročníka Lednicko-valtického hudobného festivalu (LVHF 2023). Dramaturgia postavená na rising stars sveta vážnej hudby privedie na spoločné koncertné pódiá mladé talenty, ich učiteľov či mentorov a slávne súbory. Stane sa tak osemkrát za sebou v termínoch od 23. septembra do 7. októbra v tesnom susedstve Slovenskej a Českej republiky.

(PR článok, LVHF)

„Na začiatku vždy treba podporu druhých. Uistenie, že vás niekto vidí, vníma vaše schopnosti a potenciál. Samozrejmosťou je nutnosť zdokonaľovať sa, ale myslím, že na začiatku je zásada, aby niekto spoznal váš potenciál a dal vám priestor ho rozvíjať,“ vysvetľuje dramaturgický zámer tohtoročného Lednicko-valtického hudobného festivalu jeho riaditeľ Jiří Partyka. Na južnej Morave buduje hudobný sviatok vážnej hudby, ktorému veľmi pristane prostredie zámockých budov Lednicko-valtického areálu (UNESCO).

Jiří Partyka, foto: Matůš Tóth

Jiří Partyka sám ešte pomerne nedávno pôsobil ako výborný huslista v Symfonickom orchestri Českého rozhlasu a prehľad o vývoji na medzinárodných koncertných pódiách ho inšpiroval k hlavnej tematickej linke blížiaceho sa festivalu.

„Človek by si aj povedal, že už toho za svoj život videl a zažil veľa, ale potom spozná mladých hudobníkov a len žasne, čoho sú schopní a čo už majú vo svojom mladom veku za sebou. Rád by som ich poňatie a nadšenie pre hudbu predstavil práve na mojej rodnej Morave, kam to majú blízko Česi, Slováci a Rakúšania,“ vysvetľuje svoje vízie riaditeľ LVHF s tým, že napríklad z Bratislavy do Valtíc, kde 23. septembra v zámockej jazdiarni prebehne zahájenie celého festivalu, trvá cesta autom 75 minút. Možnosti parkovania sú priaznivé, pretože lokácia je vďaka turistickému ruchu pri architektonických skvostoch, chránených UNESCO, dobre vybavená.

Daniel Matejča, foto: Mafra Tomas Krist

Medzinárodná konštelácia

Výber interpretov, skladby jednotlivých koncertov i celkový koncept sú pre Partyku, ako aj dramaturga osobnou a dramatickou záležitosťou. „Ôsmy ročník LVHF ponúkne svojim poslucháčom niekoľké z najvýraznejších talentov do 25 rokov. Na spoluprácu pristúpil jeden z najnadanejších, akého kedy Česká republika, a tvrdím, že aj Európa, mala – huslista Daniel Matejča, víťaz Eurovision Young Musicians 2022.

Zo zahraničných hostí pricestuje klavirista Maxim Lando (USA), huslistka Michelle Stern (USA), sopranistka Daria Kolisan (Ukrajina), barytonista Yurii Strakhov (Ukrajina) a hráč na lesnom rohu Yngve Abelvik (Nórsko). Z českých rising stars sa ďalej predstaví kontrabasista Indi Stivín, klavirista Matěj Novák a veľmi nadaná hobojistka Tereza Tourková či chlapčenský zbor Boni pueri.”

Všetci títo interpreti o sebe dávajú vedieť na medzinárodných súťažiach aj v koncertných svätostánkoch. Ako dirigenti a mentori festivalu vystúpia Nikol Kraft, Marek Štilec, Radek Baborák, Václav Hudeček a Tomáš Netopil.

Daria Kolisan, Yurii Strakhov, Maxim Lando, zdroj foto: LVHF

Jednotiacim kritériom festivalového obsadenia je aj to, že všetkých pozvaných sólistov spája nielen hudobný talent, ale aj účasť alebo víťazstvo v prestížnych súťažiach pre dané nástroje. Ich kariérne renomé je tiež stále očividnejšie. Napríklad Maxim Lando hral už vo veku 15 rokov v newyorskej Carnegie Hall, Dariu Kolisan pravidelne zastihnete vo Viedenskej štátnej opere, Yuriia Strakhova bolo možné vidieť v napríklad vo Verdiho Donovi Carlosovi v Bazileji.

„Spoločný koncertný večer týchto troch umelcov z opačných kútov sveta je lákavý ako umom, tak programom. V podaní medzinárodnej trojice budeme počuť ukrajinské ľudové piesne popri témach z Bizetovej Carmen,“ uvádza Partyka a dodáva, že tento koncert s medzinárodným obsadením sa koná v sobotu 30. septembra o 19.00 hod.

PROGRAM LVHF 2023

Slávnostné otvorenie| Daniel Matejča & Tomáš Netopil & Filharmónia Brno
23. septembra 2023 | 19:00 | Jazdiareň zámku Valtice

Indi Stivín & Tereza Tourková & Barocco sempre giovane
24. septembra 2023 | 17:00 | Zámocké divadlo Valtice

Daniel Matejča & Matyáš Novák & Nikol Kraft & PKF – Pražská komorná filharmónia
27. septembra 2023 | 19:30 | Sála Bohuslava Martinov v Lichtenštajnskom paláci v Prahe

Michelle Stern & Maxim Lando
29. septembra 2023 | 18:00 | Kaštieľ Pohansko

Daria Kolisan & Yurii Strakhov & Maxim Lando
30. septembra 2023 | 19:00 | Jazdiareň zámku Lednice

Václav Hudeček
5. októbra 2023 | 19:00 | Veľká sála, zámok Mikulov

Boni pueri & Marek Štilec & Patricia Janečková
6. októbra 2023 | 19:00 | Kostol sv. Jakuba Staršieho Chladničky

Záverečný Galakoncert | Yngve Abelvik & Radek Baborák & Orquestrina Baborak
7. októbra 2023 | 19:00 | Jazdiareň zámku Lednice

Predaj lístkov na jednotlivé koncerty je spustený od 15. 3. online na www.lvhf.cz. Rezervovať je možné aj e-mailom na adrese prodej@lvhf.cz.

Informovala: Hanka Čermáková, PR LVHF

PR článok, text © LVHF | www.lvhf.cz

video

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

W. A. Mozart: Figarova svadba
Opera Ballet Vlaanderen
záznam predstavenia z júna 2023
dirigent: M. Jacquot / réžia: T. Goossens
osoby, obsadenie a viac info TU...