Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

8. novembra 2022 redakcia Sezóna 2022/2023

Dom umenia Fatra, sídlo Štátneho komorného orchestra v Žiline, má za sebou ďalšiu fázu rekonštrukcie

Rekonštrukcia Domu umenia Fatra v Žiline, september 2022, foto: Roderik Kučavík / ŠKO
Veľkosť písma
A
A
A
Štátny komorný orchester Žilina realizuje projekt Prelaďme na novú vlnu – Dom umenia Fatra Žilina, ktorý získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska v sume 937 752 € prostredníctvom Grantov EHP. Projekt je spolufinancovaný v sume 149 576 € z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky a podporený aktuálne sumou 143 161 € priamo z rozpočtu Ministerstva kultúry SR. V októbri 2022 zaznel koncert ŠKO už vo vynovenej sále, ktorej rekonštrukcia sa realizovala v 2. fáze projektu.

Grant slúži na obnovu národnej kultúrnej pamiatky, žilinskej dominanty, Domu umenia Fatra v Žiline. Budova, ktorá patrí k najvýznamnejším objektom so secesnými prvkami na fasáde, sa nachádza v Mestskej pamiatkovej rezervácii Žiliny, asi 50 metrov od centrálneho Mariánskeho námestia, na nároží ulíc Vurumova a Jezuitská. Objekt bol postavený v rokoch 1919 – 1921 ako budova kina a divadla Grand Bio Universum. 3. januára 1922 tu bola premiéra prvého hraného slovenského filmu „Jánošík“.

Dom umenia Fatra Žilina pred rekonštrukciou foto: Roderik Kučavík
Václav Hudeček, Adrian Kokoš, Štátny komorný orchester Žilina, koncert v zrekonštruovanej sále Domu umenia, október 2022, foto: Roderik Kučavík / ŠKO

V rokoch 1983 – 1988 kino Fatra zrekonštruovali pre potreby Štátneho komorného orchestra Žilina, jediného profesionálneho orchestra „mozartovského“ typu na Slovensku. V Dome umenia Fatra sa konajú koncerty a podujatia organizované Štátnym komorným orchestrom Žilina a iné spoločenské a kultúrne podujatia.

Stav budovy pred súčasnou rekonštrukciou vôbec nezodpovedal významu a funkcii, ktorú má mať ako sídlo štátneho hudobného telesa bohato navštevovaného divákmi s celoročným využitím. Od spustenia projektu v marci 2021 sa postupne zrealizovalo niekoľko fáz obnovy budovy Domu umenia Fatra.

V prvej fáze realizácie projektu obnovy sa rekonštruovalo osvetlenie v sále a pribudol nový projektor s motorickým plátnom. Prvá fáza sa realizovala v lete 2021, vymenili sa konvenčné svetelné technológie za technológie LED. Zlepšili sa svetelné podmienky pre hudobníkov orchestra na pódiu ale i pre poslucháčov, ktorí majú kvalitnejší vizuálny zážitok z koncertov.

Rekonštrukcia osvetlenia v sále Dumu umenia Fatra v Žiline, 2021, foto: Roderik Kučavík / ŠKO
Premietanie prvého slovenského hraného filmu Jánošík v Dome umenia Fatra v Žiline, február 2022, foto: Roderik Kučavík / ŠKO

Plátno s projektorom sa prvýkrát predstavilo publiku na koncertoch 3. a 4. februára 2022, kedy sa premietal prvý slovenský hraný film Jánošík, ktorý mal v Dome umenia Fatra premiéru 3. 1. 1922. K filmu skomponoval hudbu Stanislav Palúch. Tá znela počas koncertov v podaní skupiny Bashavel (Stanislav Palúch, husle, Marcel Comendant, cimbal, Klaudius Kováč, klavír, Róbert Ragan, kontrabas, Peter Solárik, bicie) a Štátneho komorného orchestra Žilina pod taktovkou Vladimíra Martinku.

Demontáž stoličiek v sále Domu umenia Fatra v Žiline, jún 2022, foto: Roderik Kučavík / ŠKO
Demontáž podlahy v sále Domu umenia Fatra v Žiline, jún 2022, foto: Roderik Kučavík / ŠKO
Pokládka novej podlahy v sále Domu umenia Fatra v Žiline, jún 2022, foto: Roderik Kučavík / ŠKO
Osadenie nových sedadiel v sále Domu umenia Fatra v Žiline, október 2022, foto: Roderik Kučavík / ŠKO
Rekonštrukcia fasády Domu umenia Fatra v Žiline, august 2022, foto: Roderik Kučavík / ŠKO

Druhá fáza prebiehala v lete tohto roku, postupne sa demontovali sedadlá z prízemia sály, ktoré boli kompletne repasované a podľa návrhu projektovej dokumentácie sa vyrobili nové sedadlá na prvé a druhé poschodie. Sedenie v celej sále sa tak zjednotilo. Ďalej bola v sále kompletne vymenená podlaha, pódium sa na obidvoch stranách mierne rozšírilo a na druhom poschodí sa vymenil koberec. Otvárací koncert 49. sezóny ŠKO kvôli finalizácii prác zaznel v Dome odborov a následné koncerty už Žilinčania uviedli v zrekonštruovanej sále Domu umenia.

Aktuálne sa rekonštruuje fasáda Domu umenia Fatra, ktorá by mala byť dokončená v jarných mesiacoch 2023.

Informovala: Petra Kovačovská, ŠKO Žilina

Viac informácii o projekte rekonštrukcie je dostupných na stránke www.preladmenanovuvlnu.sk

video

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

W. A. Mozart: Figarova svadba
Opera Ballet Vlaanderen
záznam predstavenia z júna 2023
dirigent: M. Jacquot / réžia: T. Goossens
osoby, obsadenie a viac info TU...