Domingo ochorel, jeho záskok odspieval v jeden deň v MET dve predstavenia

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
New York – Sobotný debut vo Verdiho opere Ernani v MET musel Plácido Domingo pre ochorenie odrieknuť. Jeho záskok mal na prípravu 30 minút a v ten deň ho čakalo v MET ešte večerné predstavenie Lucie di Lammermoor.

Len malej hŕstke spevákov sa vo svojej kariére pritrafilo, že z rôznych nepredvídateľných príčin odspievali na javisku Metropolitnej opery v New Yorku v jeden deň až dve predstavenia. Taliansky barytón Luca Salsi sa pred túto náročnú úlohu postavil v sobotu 4. apríla 2015. V tento deň mala MET na programe Verdiho ranú operu Ernani, ktorá sa uvádzala o 13 hod. a prenášala sa do celého sveta prostredníctvom 40 rozhlasových staníc. Večer o 20. hod. bola na programe Lucia di Lammermoor.

Plácido Domingo ako Don Carlo v opere Ernani, foto: Marty Sohl/Metropolitan Opera

Plácido Domingo ako Don Carlo v opere Ernani,
foto: Marty Sohl/Metropolitan Opera

Plácido Domingo, ktorý mal v barytónovej úlohe Dona Carla debutovať, sa však už od piatku necítil dobre, stále však veril tomu, že sobotné predstavenie odspieva. V sobotu ráno zatelefonoval Salsimu generálny riaditeľ MET Eter Gelb, aby ho informoval, že Domingo spievať asi bude. Ten sa do budovy opery pred obedom síce dostavil, ale po zvážení svojho stavu svoje účinkovanie 30 minút pred začiatkom predstavenia napokon odriekol.

Taliansky barytón Luca Salsi bol v tom čase so svojou manželkou práve na prechádzke na rohu Broadway a 72. ulice, keď mu zavolal Alvaro Domingo, syn slávneho speváka, aby mu oznámil, že ,,Otec sa necíti veľmi dobre.“ Salsi mal 30 minút na to, aby sa do 9 blokov vzdialenej Met dostavil, prezliekol a nalíčil. Stihol ešte krátky telefonický rozhovor s dirigentom Jamesom Levinom, s ktorým sa nikdy pred tým nestretol a musel na javisko, keďže jeho výstup má hneď v 1. dejstve.

Spoločné foto Dominga a Salsiho, foto: Twitter

Spoločné foto Dominga a Salsiho,
foto: Twitter

40 ročný rodák z Parmy Salsi nemal ani čas aspoň si v notách prejsť svoj part. ,,Asi to tak bolo lepšie, aspoň som nemal čas rozmýšľať a nebol som nervózny. Len som išiel a spieval“. Salsi účinkoval v tejto úlohe naposledy v Ríme v decembri 2013 pod taktovkou Ricarda Muttiho. ,,Keď niečo robíte s maestrom Muttim, veľmi dobre si svoj part pamätáte“, uviedol.

Domingo počas celého predstavenia stál v portále javiska, aby aspoň takto vyjadril obetavému kolegovi podporu. Salsi hral a spieval na scéne, ktorú nikdy pred tým nevidel a o réžii nemal poňatia. ,,Všetko som musel improvizovať“, povedal.

Ernani, Metropolitná opera New York, F. Furlanetto (de Silva), A. Meade (Elvíra), D. Chvorostovskij (Don Carlo)​, foto: Marty Sohl/Metropolitan Opera

Ernani, Metropolitná opera New York,
F. Furlanetto (de Silva), A. Meade (Elvíra), D. Chvorostovskij (Don Carlo)​,
foto: Marty Sohl/Metropolitan Opera

Počas ďakovania sa široko usmieval, keď ho publiku spolu s ostatnými účinkujúcimi (Angela Meade ako Elvíra, Dmitrij Bellosselskij ako Don Ruy Gomes de Silva) obsypalo kvetmi. Silva sa šiel potom poprechádzať, oddýchnuť si, aby si večer mohol pre zmenu obliecť kostým Enrica.

Keď sa večer skončila ,,Lucia“, ešte stále bol plný adrenalínu. ,,Nemohol som ani spať. Takéto niečo je pre speváka úplné šialenstvo.“ – povedal.

Pripravila: Natália Dadíková

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka

Zanechajte komentár