Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

3. júla 2019 Dáša Juhanová Sezóna 2018/2019

Dominique Meyer odchádza z Viedenskej štátnej opery do La Scaly

Dominique Meyer, zdroj: internet
Veľkosť písma
A
A
A
Miláno – Na poste riaditeľa najznámejšieho operného domu dôjde k zmene. Predstavenstvo milánskej La Scaly vymenovalo totiž v piatok 28. júna 2019 nového generálneho riaditeľa. Stane sa ním súčasný riaditeľ Viedenskej štátnej opery – Francúz Dominique Meyer. Nového postu sa ujme začiatkom budúceho kalendárneho roka.

Starosta Milána Giuseppe Sala uviedol, že s odchádzajúcim generálnym riaditeľom Alexandrom Pereirom bude Dominique Meyer spolupracovať na poste riaditeľa do júna 2021. Vedenie milánskej La Scaly sa pre toto riešenie rozhodlo preto, aby nenastali problémy pri príprave inscenácií, ktorých realizovanie sa už začalo.

„Po mnoho rokov som sa cítil spojený s týmto operným domov, ktorý obdivujem,“ uviedol Dominique Meyer v oficiálnom vyhlásení, ktoré vydal po svojom vymenovaní. „Po nádherných rokoch vo Viedni, Paríži a Lausanne som veľmi rád, že môžem začať nové pracovné dobrodružstvo v Miláne. Urobím všetko, čo bude v mojich silách, aby som efektívne formoval budúcnosť tejto opery ,“ dodal.

Oznámenie mena nového riaditeľa La Scaly – o ktorom sa neoficiálne hovorilo už niekoľko dní – vyvolalo aj nesúhlas. Hviezdna mezzosopranistka Cecilia Bartoli na znak solidarity so svojim dlhoročným priateľom Alexandrom Pereirom ohlásila odstúpenie z milánskej inscenácie Händlovho Julia Cézara.

Alexander Pereira, Cecilia Bartoli, foto: Marco Brescia/Teatro alla Scala/2018

Rakúsky manažér Alexander Pereira viedol Teatro alla Scala od októbra roku 2014, pôvodne mal zmluvu s milánskym operným domom platnú do februára 2020. Práve preto, aby došlo k hladkému presunu jeho kompetencií na Dominiqua Meyera, zmluva mu predĺžili do júna 2021. Takmer rok a pol bude teda naďalej šéfovať milánskej opere súbežne s D. Meyerom, ktorý svoju kariéru začínal ako politik, pre ministerstvo kultúry pracoval ako konzultant.

Dominique Meyer, foto: APAHans Klaus Techt

Od roku 1989 bol generálnym riaditeľom parížskej opery, neskôr opery v Laussane a od roku 1999 pracoval ako umelecký riaditeľ Theatre des Champs-Elysées. Od júna 2010 viedol Viedenskú štátnu operu, ktorá počas jeho pôsobenia prinášala kvalitné predstavenia často vo hviezdnom obsadení a podarilo sa mu dosiahnuť vysoké percento obsadenosti hľadiska.

Pripravila: Dáša Juhanová
zdroj: tlačové a agentúrne správy, internet

Zdieľať:

O autorovi

Dáša Juhanová
spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024