Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

15. februára 2015 redakcia Sezóna 2014/2015

Don Giovanni z Metropolitnej opery naživo na Rádiu Devín

Don Giovanni, Metropolitná opera New York
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – V sobotu 21. februára 2015 ponúka Rádio Devín vo svojej relácii Operné rádio Devín priamy prenos opery Wolfganga Amadea Mozarta – Don Giovanni z Metropolitnej opery New York. Prenos budú slovom sprevádzať operná kritička Michaela Mojžišová so svojím hosťom Pavlom Ungerom.

V hlavnej postave sa predstaví barytonista Peter Mattei. Postavu Masetta stvárni český barytonista Adam Plachetka, ktorý touto postavou zároveň debutoval na javisku Metropolitnej opery. Diváci Opery SND ho mali zároveň možnosť vidieť v postave Dona Giovanniho v inscenácii Jozefa Bednárika. O tomto účinkovaní sme písali TU…

Don Giovanni z Metropolitnej opery zaznie pod taktovkou Alana Gilberta. Priamym prenosom v sobotu, 21. februára 2015 o 18:30 v Rádiu Devín budú prenos slovom sprevádzať operná kritička Michaela Mojžišová so svojím hosťom Pavlom Ungerom.

Opera v dvoch dejstvách, založená na príbehu legendárneho zhýralca a zvodcu Dona Juana, bola písaná na objednávku českých stavov a mala pre premiéru 29. októbra 1787 v Prahe. Mozartova a da Ponteho opera všetkých opier je dielom priam Shakespearovskej mnohoznačnosti, prelína grotesku s tragédiou, „vysoké s nízkym“ a vyvoláva filozofické úvahy rovnako, ako oplýva zábavou plnou vzrušenia a humoru. Mozart v nej najdokonalejšie vykreslil psychiku postavy Dona Giovanniho a zároveň posilňuje prácu s orchestrom.

W. A. Mozart: Don Giovanni
priamy prenos na Rádiu Devín z metropolitnej opery New York
sobota 21. februára 2015 o 18:30 hod.

Dirigent: Alan Gilbert
Réžia: Michael Grandage
Scéna: Louisa Muller
Kostýmy: Christopher Oram
Choreografia: Ben Wright

osoby a obsadenie

Don Giovanni: Peter Mattei
Leporello: Luca Pisaroni
Komtúr: James Morris
Donna Anna: Elza van den Heever
Don Ottavio: Dmitrij Korchak
Donna Elvira: Emma Bell
Masetto: Adam Plachetka
Zerlina: Kate Lindsey

Orchester a zbor Metropolitnej opery

www.rtvs.sk

zdroj: RTVS

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024