Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

18. septembra 2015 Peter Bleha Sezóna 2015/2016

Donizetti na letisku Malpensa

Donizetti na letisku Malpensa, Vittorio Grigolo (Nemorino), Olivieri Mattia (Belcore), Eleonora Buratto (Adina)
Veľkosť písma
A
A
A
Miláno – Nápoj lásky (L’elisire d’amore) od Gaetana Donizettiho včera večer (štvrtok 17. septembra) nečakane dorazil na letisko Malpensa v Miláne. Spoločný projekt prezentovaný operným domom La Scala a televíznou stanicou RAI začal o 18.45 na pomerne netradičnom mieste – pri letiskových priehradkách na check-in. V hlavných postavách sa predstavili Vittorio Grigolo a Eleonora Buratto (Adina), dirigoval Fabio Luisi.

Na viacerých miestach milánskeho letiska Malpensa sú práve v týchto chvíľach inscenované fragmenty opery, ktoré sníma 15 kamier. Nápoj lásky sa natáča po celom letisku, počnúc reštauráciou a končiac priestormi s obchodmi. Signál je prenášaný dvomi satelitnými stanicami a bude vysielaný prostredníctvom kanála RAI 5, ktorý je špeciálne zameraný na kultúru.

Donizetti na letisku Malpensa, orchester divadla La Scala, dirigent Fabio Luisi
Donizetti na letisku Malpensa,
orchester divadla La Scala, dirigent Fabio Luisi

Pod dirigentskou paličkou Fabia Luisiho spievajú Vittorio Grigolo (Nemorino), Eleonora Buratto (Adina), Michele Pertusi (Dulcamara), Olivieri Mattia (Belcore) a Sofia Mechedlishvili (Jeannette), réžiu má Grisha Asagaroff. Cestujúci na letisku vidia živé kúsky mozaiky v štýle ,,flash mob“, kompletne poskladanú mozaiku však bude možné vidieť len v televízii.

video: Eleonora Buratto spieva na letisku v Malpense. Video začne po reklame.

Cestujúci, ktorí včera večer cestovali z Milánskeho letiska boli zaskočení, pretože akcia nebola verejnosti vopred oznámená. Čakanie na letisku si krátili pozorovaním a počúvaním zboru a orchestra Teatra alla Scalla, ktorý naživo videli mnohí z nich po prvýkrát.

Donizetti na letisku Malpensa, diváci vo food courte v Termináli 1.
Donizetti na letisku Malpensa,
diváci vo food courte v Termináli 1.

Prvé dejstvo sa odohrávalo vo food courte v Termináli 1. V záberoch kamier je možné uvidieť aj v reštaurácii sediace ho Alexandra Pereiru, ktorý je od 1. septembra 2014 generálnym riaditeľom divadla La Scala.

Donizetti na letisku Malpensa, úplne vpravo opretá o pult Eleonora Buratto (Adina)
Donizetti na letisku Malpensa,
úplne vpravo opretá o pult Eleonora Buratto (Adina)
Donizetti na letisku Malpensa, (foto z príprav)
Donizetti na letisku Malpensa,
(foto z príprav)

Gaetano Donizetti napísal počas svojho života 75 opier, z ktorých väčšina sa dnes neinscenuje. Nápoj lásky – komická opera skomponovaná v roku 1832 – patrí popri Lucii z Lammermooru k tým najznámejším a najviac uvádzaným dielam z jeho rozsiahlej tvorby.

Pripravil: Peter Bleha

foto: internet

Zdieľať:

O autorovi

Peter Bleha
spravodajca a publicista
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

W. A. Mozart: Figarova svadba
Opera Ballet Vlaanderen
záznam predstavenia z júna 2023
dirigent: M. Jacquot / réžia: T. Goossens
osoby, obsadenie a viac info TU...