Donizettiho Lucia di Lammermoor z Metropolitnej opery naživo v Rádiu Devín

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – V sobotu 7. apríla 2018 so začiatkom o 18:30 hodine si poslucháči Rádia Devín môžu vypočuť priamy prenos predstavenia Donizettiho tragickej opery Lucia di Lammermoor z Metropolitnej opery v New Yorku. V hlavných postavách dojímavého príbehu o pretrvávajúcom spore dvoch rodín v Škótsku 17-teho storočia, ktorý má desivé dôsledky na dvoch mladých zaľúbencov sa predstavia Olga Peretyatko a Vittorio Grigolo. O sprievodné slovo sa zo štúdia Rádia Devín postará operná kritička a publicistka Michaela Mojžišová so svojim hosťom operným kritikom a publicistom Pavlom Ungerom.

Lucia di Lammermoor je predposledným z ôsmich prenosov tohtosezónnej série exkluzívnych satelitných prenosov z prestížnych operných domov ako sú Royal Opera House Londýn, Teatro alla Scala, či Metropolitná opera New York. RTVS ich prináša v spolupráci s Európskou vysielacou úniou prostredníctvom relácie Operné Rádio Devín. V inscenácii americkej režisérky Mary Zimmerman z roku 2007 sa 7. apríla predstavia Olga Peretyatko (Lucia), Vittorio Grigolo (Edgardo), Massimo Cavalletti (Enrico) a Vitalij Kowaljow (Raimondo). Predstavenie zaznie pod taktovkou talianskeho dirigenta Roberta Abbada.

G. Donizetti: Lucia di Lammermoor, Metropolitná opera New York, 2018,
Olga Peretyatko (Lucia),
foto: Richard Termine

Michaela Mojžišová

,,Lucia di Lammermoor patrí k najuvádzanejším dielam nielen v rámci bohatej tvorby Gaetana Donizettiho, ale k najpopulárnejším talianskym operám vôbec. Tragický príbeh čistej lásky Lucie a Edgarda, ktorá je obetovaná egoistickej túžbe po moci, ani dnes neprestáva dojímať. Jeden z najpracovitejších skladateľov opernej histórie (za 27 rokov skomponoval vyše 70 opier) tu dal romantickému belcantu nový rozmer: koloratúra sa definitívne stáva nielen virtuóznym, ale predovšetkým dramatickým výrazovým prostriedkom.

Lucia di Lammermoor je jednou z tých opier, v ktorých dominuje spevácka zložka ako hlavný nositeľ hudobnej drámy. Práve vokálne majstrovstvo bude hlavnou témou operného prenosu z Metropolitnej opery, v ktorom sa predstaví súčasná spevácka špička na čele s ruskou sopranistkou Olgou Peretyatko. V rovnakej tónine naladíme aj obe prestávky, počas ktorých sa s mojím hosťom, operným kritikom Pavlom Ungerom, porozprávame nielen o renesancii Donizettiho drám či o špecifikách jeho vokálneho štýlu, ale tiež o kráľovnej belcanta Edite Gruberovej. Slávna račianska rodáčka oslávila pred pár týždňami päťdesiate narodeniny svojej profesionálnej kariéry – presne toľko rokov uplynulo od jej debutu na javisku Slovenského národného divadla. Fenomenálna umelkyňa má na tento rok naplánované jubilejné turné po európskych metropolách, ku ktorému sa touto cestou aspoň pomyselne pripojíme. Srdečne Vás pozývame!“

G. Donizetti: Lucia di Lammermoor, Metropolitná opera New York, 2018,
Vittorio Grigolo (Edgardo),
foto: Richard Termine

8. apríla 2018 uplynie 170 rokov od úmrtia legendy talianskeho belcanta Gaetana Donizettiho. Pri tejto príležitosti prinášame článok Lucie Laudoniu s názvom Skladateľ z pivnice Gaetano Donizetti.

Operné Rádio Devín
nasledujúci priamy prenos, sezóna 2017/2018

5. 5. 2018 o 19.00 hod.
Metropolitná opera New York – priamy prenos
Charles Gounod: Rómeo a Júlia
Plácido Domingo – dirigent
účinkujúci: Ailyn Pérez, Bryan Hymel, Joshua Hopkins

Rádio Devín

Rádio Devín vysiela okrem klasického analógového spôsobu či svojej webstránky aj prostredníctvom mobilnej aplikácie iRádio RTVS, ktorá je dostupná zadarmo v obchodoch Google Play a App Store. Jednoduchým kliknutím si môžete spustiť práve vysielaný program a taktiež si ľahko nastavíte čas vypnutia a zmeníte kvalitu streamu (32kbps, 128kbps, 256kbps). Aplikáciu iRádio RTVS si stiahnete na webe aplikacie.rtvs.sk.

video


Ak vás tento článok zaujal a chceli by ste byť informovaní o novinkách na webe Opera Slovakia, prihláste sa na odber pravidelného týždenného newslettera.

[wysija_form id=“1″]
Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár