Donizettiho ,,stratená“ opera Anjel z Nisidy vyšla na DVD nosiči

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Vydavateľstvo Dynamic uviedlo na trh mimoriadne zaujímavý DVD nosič s Donizettiho operou L´Ange de Nisida (Anjel z Nisidy). Ide o operu, ktorá bola viac ako 180 rokov ,,stratená“. Zaznela vo svetovej premiére v koncertnom prevedení 18. júla 2018 v londýnskom Royal Opera House, a teraz vychádza na DVD nosiči záznam jej predstavenia z novembra 2019, kedy táto opera po prvýkrát ožila aj v inscenačnej podobe v Teatro Donizetti v talianskom Bergame, rodisku Donizettiho. DVD je v predaji od 15. októbra.

Režisérom inscenácie, ktorá je zaznamenaná na DVD nosiči, je Francesco Micheli, scénu pripravil Angelo Sala, kostýmy Margherita Baldoni. Dirigentom a autorom hudobného naštudovania je Jean-Luc Tingaud, zbory pripravil Fabio Tartari.

Na nahrávke účinkujú Lidia Fridman (Grófka Sylvia de Linarès), Konu Kim (Leone de Casaldi), Florian Sempey (Don Fernand d’Aragon), Roberto Lorenzi (Don Gaspar) Federico Benetti (Mních) a ďalší. Ide o jediné scénické spracovanie tejto opery a s najväčšou pravdepodobnosťou – vzhľadom na koronakrízu, ktorá znovu po celom svete zatvára operné domy – je na dlhú dobu aj posledné…

Pre milovníkov operného umenia a Donizettiho diela zvlášť, je to jedinečná príležitosť vychutnať si záznam doteraz nepočutej a nevidenej opery.

G. Donizetti: L´Ange de Nisida, obal DVD

Partitúra roztrúsená v iných dielach

Opera Anjel z Nisidy zaznela len nedávno, v júli 2018 vo svetovej premiére v Londýne, hoci od jej skomponovania už ubehli takmer dve storočia. Od roku 1839, kedy Donizetti toto dielo dokončil, sa totiž jednotlivé časti partitúry roztrúsili po archívoch. Pomohol tomu fakt, že operu po dokončení nečakala pripravovaná premiéra. Donizetti začal operu písať v Paríži pre divadlo Théatre de la Renaissance. Príbeh o vojakovi Leonovi, ktorý sa zamiluje do kráľovej milenky Sylvie dokončil, a začalo sa aj so skúškami, no k premiére z finančných dôvodov nedošlo.

Prečítajte si tiež:
V Londýne uviedli svetovú premiéru Donizettiho opery L’Ange de Nisida

Skladateľ začal preto s už hotovou partitúrou znovu pracovať, neostala teda pohromade ako celok. Veľkú časť opery vyňal, urobil v nej úpravy (prepísal sopránový part na mezzosoprán, vyškrtal komické časti a podobne) a použil pri tvorbe opery La Favorite (Favoritka). Zvyšnú časť partitúry rozdelil na viacero fragmentov. A práve tie sa nachádzali roztrúsené a poprehadzované v rôznych listinách v Národnej knižnici v Paríži. Až pokiaľ sa do ich skúmania nepustila muzikologička Candida Billie Mantica.

Muzikologička Candida Billie Mantica, zdroj foto: lesalonmusical.it

Počas mnohých rokov veľmi prácne hľadala jednotlivé strany tejto partitúry, až kým sa jej nepodarilo operu skompletizovať. Pôvodnú operu písal Donizetti v časovej tiesni, takže spracovávanie partitúry bolo pre muzikologičku Candidu Billie Mantica o to náročnejšie. Práca na skompletizovaní opery tak, aby skutočne zodpovedala tomu dielu, aké v roku 1840 Donizetti napísal, a aby sa dala uviesť na javisku, trvala osem rokov.

Z Adelaide do Anjela z Nisidy a nakoniec do Favoritky

Dej opery sa odohráva v roku 1470 v Neapole a na ostrove Nisida. Vojak Leone de Casaldi zamilovaný do Sylvie podniká cestu z vyhnanstva, a v Neapole zistí, že jeho milovaná je zároveň kráľovou milenkou. Donizetti spracoval libreto, ktoré obsahovalo prvky z parížskej hry Nešťastní milenci alebo gróf z Comminges z roku 1790 od francúzskeho spisovateľa Francoisa Thomasa Marie de Baculard d´Arnaud.

Prečítajte si tiež:
Skladateľ z pivnice Gaetano Donizetti

Podľa muzikológa Williama Ashbrooka, ktorý sa dlhodobo venoval skúmaniu života a diela Donizettiho, skladateľ pracoval s týmto libretom od roku 1834, kedy začal pripravovať partitúru opery Adelaide. Nikdy ju nedokončil, naopak, použil ju ako základ pre ďalšiu operu – Anjela z Nisidy. Ďalšie udalosti sa postarali o to, že v konečnom dôsledku úlomky tohto diela skončili v inej Donizettiho opere Favoritka.

Gaetano Donizetti (1797 – 1848), zdroj: internet

Donizetti ukončil písanie partitúry pre Anjela z Nisidy 27. decembra 1839, o čom svedčí dátum na poslednom liste. O niekoľko dní neskôr – 5. januára 1840 – podpísal zmluvu o predstavení v spoločnosti Théatre de la Renaissance. Zmluva, ktorá je vystavená v Opernom múzeu v Paríži stanovuje, že táto opera sa bude hrať nepretržite minimálne dvadsaťkrát a do vtedy, kým bude veľký záujem divákov o tri po sebe nasledujúce predstavenia. Zmluva zároveň stanovuje, že nemôže prísť k inej premiére Donizettiho opery, kým nezačnú príjmy z Anjela z Nisidy klesať. Skladateľ mal v tom čase v rôznom štádiu rozpracovania ďalšie dve diela – Les martyrs (Mučeníci) a La fille du régiment (Dcéra pluku), ktoré pripravoval na objednávku ďalších divadiel.

Už v januári 1840 však divadlo ukončilo všetky operné produkcie, a to aj napriek údajnej pôžičke 5 tisíc frankov od samotného Donizettiho. Pokračovalo ešte baletnými predstaveniami, ale finančná situácia divadla sa vôbec nezlepšila – práve naopak. V máji Théatre de la Renaissance šlo do konkurzu, vďaka čomu nemuseli Donizettimu vyplatiť ani pokutu za odstúpenie od zmluvy. Donizetti však aspoň od spoločnosti získal svoju partitúru, prepracoval ju a už v septembri mohol ponúknuť novú operu Favoritka. Premiéru mala v decembri v roku 1840 v Opera National de Paris.

G. Donizetti: L’Ange de Nisida, Royal Opera House, 2018, koncertné uvedenie opery, foto: Russell Duncan

Spojitosť obidvoch opier je evidentná. Ústredný konflikt príbehov je v podstate rovnaký, niektoré mená postáv sú podobné alebo zhodné. Posledná stránka partitúry Anjela z Nisidy je použitá aj vo Favoritke, preto majú obe opery zhodný dátum dokončenia. Donizettiho zmluva na operu pre Opera National de Paris vyžadovala premiéru 1. decembra, pre krátkosť času preto skladateľ siahol po materiáloch, ktoré mal už hotové. Neostávalo mu veľa času na dramatické zmeny.

V konečnom dôsledku je teda opera Favoritka zlúčením nedokončenej Adelaide, nikdy nehranej Anjel z Nisidy a nového materiálu. O to náročnejšie bolo pri rekonštrukcii Anjela z Nisidy nájsť pôvodnú partitúru a očistiť ju od všetkých prvkov, ktoré do tejto opery nepatria. Muzikologičke Candide Billie Mantica sa to podarilo a vďaka nasnímaniu predstavenia v Bergame, si môžu priaznivci opery urobiť o tejto ´stratenej´ opere vlastný obraz.

Pripravila: Dáša Juhanová

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár